Поглянути збоку. Добірка серіалів про аб'юзивні стосунки

Поглянути збоку. Добірка серіалів про аб'юзивні стосунки

Поглянути збоку. Добірка серіалів про аб'юзивні стосунки
.

14 лютого – День усіх закоханих. У цей день зазвичай пропонують добірки серіалів, фільмів і книг про вічне кохання. Ми ж вирішили змінити вектор і розглянути типи відносин, що, на жаль, є болісними для одного з партнерів. Мова про аб’юзивні стосунки.

Аб’юзом (насильством) можна вважати систематичні порушення фізичних кордонів і здорових правил спілкування (заснованих на довірі й повазі). Серед різновидів таких "токсичних" відносин виділяють три основних: фізичне насильство, сексуальне і моральне. Дехто говорить ще й про четвертий тип – економічне насильство (коли один партнер робить іншого фінансово залежним від себе, контролює витрати). Аб’юзерами можуть бути як чоловіки, так і жінки.

Пропонуємо добірку серіалів, де стосунки показані не в найкращому своєму прояві. До всього ж, насильство не завжди можна помітити у відносинах, якщо не дивитися на них з різних ракурсів. Тому ця добірка серіалів не лише дасть можливість провести час, насолоджуючись сценарієм та грою акторів, а й допоможе подивитися на аб'юз збоку.

"Ти"

Кількість сезонів: 2 (зйомки тривають)

Роки показу: з 2018-го й донині

Історія обертається навколо стосунків дівчини Бек, яка мріє стати письменницею, та менеджера книжкового магазину Джо. Якщо з боку молодої письменниці це просто історія приємних збігів, які призвели до зустрічі з її коханням, то для Джо – це тотальний контроль і методична робота над знищенням усіх перепон на шляху до його мети – бути з Бек.

Серіал "Ти" – інструкція водночас як із використання, так і з запобігання аб'юзу. Причому людей, які нехтують будь-якими особистими кордонами, там одразу двоє. Поряд з, на перший погляд, милим фанатом книг Джо, є й найкраща подруга Бек – Піч. Їхні методи різні, проте суть їх одна й та ж – маніпуляція (в одному випадку дівчиною, а в другому –подругою) через зрозумілі лише їм причини.

Можливо, до кінця серіалу ми потрохи й почнемо усвідомлювати глибинну мотивацію героїв. Проте варто розуміти – будь-який тип насильства не може бути виправданим.

"Гра престолів"

Кількість сезонів: 8

Роки показу: 2011-2019

Серіал, який бив усі рекорди за переглядами, згадками в медіа, цитуваннями, мемотворенням та за десятками інших параметрів. Історія, яка змусила весь світ слідкувати за перипетіями боротьби за залізний трон, також багата й на досить дивні міжособистісні стосунки.

Якщо "Ти" – це інструкція з використання, то "Гра престолів" – енциклопедія аб'юзу. Адекватні стосунки, побудовані на взаємоповазі та збереженні кордонів – явище досить рідкісне в семи королівствах. Переглядаючи серіал, поряд з основним сюжетом, варто звернути увагу й на взаємини героїв. Дивитись і запам’ятовувати, як бути точно не повинно – незалежно від типу стосунків.

"Як уникнути покарання за вбивство"

Кількість сезонів: 6

Роки показу: з 2014-го й донині

Серіал, сюжет якого акцентується на викладачці Університету Міддлтона Енналіз Кіттінг та групі її найбільш амбітних студентів. Протягом усього серіалу поряд з історіями про роботу над судовими справами та навчанням герої працюють над власними стосунками та своєю роллю в них.

Великий плюс такого сюжету – акцент на особистісному розвитку. Власне тема аб'юзу тут не є ключовою. Проте щосезону герої потроху зізнаються спочатку самим собі, а потім й іншим у тому, що стратегія їхньої поведінки далека від ідеалу. Що інколи їхній підхід до відносин псує життя й їм самим, проте здебільшого – отруює життя тих, хто їх оточує.

"Ейфорія"

Кількість сезонів: 1 (зйомки тривають)

Роки показу: з 2019-го й донині

Один із минулорічних хітів телеканалу HBO, який завоював прихильність аудиторії не тільки роботою з візуальною складовою, а й глибиною розкриття своїх персонажів. Де як підлітки, так і дорослі показані реальними людьми з безліччю проблем та переживань, яким вони намагаються дати раду.

Окрім, власне, аб'юзу, в серіалі можна побачити й інші боки токсичних стосунків, наприклад булінг чи шеймінг. Певною мірою навіть ейджизм, який розкривається через вічний конфлікт батьків та дітей. Дорослі не бажають визнавати той факт, що їхні діти вже особистості. А підлітки, в свою чергу, вчаться на власних помилках, частину з яких могли б не допустити, дослухавшись до порад старших.

"Перші ластівки"

Кількість сезонів: 2 (зйомки тривають)

Роки показу: з 2019-го й донині

Якщо вам хочеться розглянути тему токсичних стосунків в усьому їх спектрі, але в українських реаліях, зверніть увагу на серіал "Перші ластівки". Це чи не перша спроба на вітчизняному телебаченні всерйоз зобразити відносини батьків і дітей, а також на проблеми підлітків та їхнього спілкування одне з одним.

Серіал не лише знятий в Украні – герої історії також спілкуються українською, інколи, правда, переходячи на суржик і жаргон. Проте в цьому випадку він виглядає не насмішливо, а досить органічно вписується в реалії та допомагає повірити в чесність цієї історії, можливість її існування в наших реаліях.

Читайте також

Читайте нас у Facebook: головні новини культури України та світу

На початок