Правила кіноетикету. Чого точно не можна робити, коли приходиш у кінотеатр

Правила кіноетикету. Чого точно не можна робити, коли приходиш у кінотеатр

Правила кіноетикету. Чого точно не можна робити, коли приходиш у кінотеатр

Буває складно заманити людей у кінотеатр на прем'єру якогось фільму (підтримуємо український кінематограф!), але найважче починається, коли гасне світло і закінчуються трейлери. Можливо, проблема вітчизняного кіно не в поганій відвідуваності кінотеатрів, а в тому, як люди поводяться у їхній напівтемряві?

Ми добре знаємо, що робитимуть наші друзі під час перегляду. Одні почнуть жартувати ще зі вступних титрів, інші мовчатимуть і зосереджено свердлитимуть поглядом екран... Хтось самотньо залипне в телефоні, аби зрідка підіймати голову і питати: "Що взагалі відбувається?"

У темному залі є велика спокуса провести час не за призначенням: зайнятися побутовими речами, на які постійно бракує часу, організувати особисте життя або подрімати. Але в кінотеатрі ваша свобода розмахувати руками закінчується там, де починається кінчик носа людини в сусідньому кріслі. Тому щоб раз і назавжди закрити цю тему, ми підготували правила хорошого тону для всіх відвідувачів кіносеансу.

Закон трьох єдностей: дії, місця і часу

Яке найнелогічніше заняття може бути в кінотеатрі? Ігнорувати події на великому яскравому екрані в порожньому темному приміщенні з рядами крісел. Гортати соцмережі, відповідати на смс, читати новини, дивитися відео на Youtube. Кіно – це цілком легальний і нешкідливий спосіб на кілька годин відпочити від реальності, забути про буденні проблеми. Розслабтеся, сядьте якомога зручніше, поверніть голову до екрана. Там чудовий новий світ, навіть якщо іноді нам цей світ не подобається.

Поставте телефон на віброрежим. За можливості притлуміть яскравість до мінімуму. Ще краще – сховайте гаджет у кишеню і забудьте про його існування. Нехай весь світ зачекає. Кожна людина повинна мати ментальну бухту спокою – наступні дві години нею буде затемнений зал кінотеатру. Цей процес природний та логічний – обирати великий екран IMAX замість маленького дзеркальця смартфону.

Вчасно з'являйтеся на сеанс! Ставтеся до часу початку фільму як до часу відбуття поїзда – серйозно, а не "нічого страшного, якщо спізнюся на 15 хвилин". Ви можете орієнтовно прикинути, скільки триватимуть трейлери, реклама, вступні титри, але до чого ризикувати своїм зануренням в історію? Отримайте за вартість квитка 100% фільму, адже саме таким режисер його для вас і створив. Експозиція може бути розказана у деталях, але ви не побачите їх, якщо застрягнете в черзі за попкорном. Пам'ятайте, що Альфред Хічкок зачиняв зал одразу після початку своїх фільмів.

І постарайтеся багато не базікати. Хочете подивитися фільм з друзями та постійно його коментувати? Зберіться вдома і не запрошуйте інших глядачів. Це не означає, що весь сеанс треба просидіти мовчки – просто перемовляйтеся рідше й тихіше.

Читайте також: "Що таке TikTok. Нова соцмережа, яка спричиняє миттєву залежність"

Діти та кінотеатри

Ми в жодному разі не закликаємо молоді сім'ї з маленькими дітьми зачинятися вдома і нікуди не виходити, щоб, не дай боже, не потривожити спокій бездітних громадян, які вирішили провести дозвілля в кінотеатрі. Але для початку співставте вік дитини й тематику фільму. Щоб і не нудно, і не шкідливо, і не заважати іншим своїми: "Ма-ам, а що він робить там? Це що, собачка?" на екранізації "50 відтінків чорного".

Якщо кінотеатр не надто стежить за цим питанням, не намагайтеся обдурити віковий рейтинг. Звісно, іноді його використовують як інструмент тиску на кіностудії, або навпаки – зменшують віковий рейтинг, через що фільм стає беззубим (на кшталт недавнього "Венома"). Але навіть якщо ви дуже хочете піти на хорор з малюком, краще не треба – моторошні й відразливі кадри можуть зашкодити психіці або навіть спричинити психологічну травму (якою часто закінчується перегляд фільмів "Дзвінок" або "Прокляття").

Більшість експертів одностайні в думці, що перший похід у кінозал слід відкласти до чотирьох, а то й п'яти років. По-перше, в цьому віці діти вже, як правило, знайомі з нормами загальноприйнятої поведінки. По-друге, ступінь посидючості у п'ятирічок помітно вище, ніж у молодших дітлахів, особливо якщо їм справді цікаво те, що відбувається на екрані. По-третє, барабанні перетинки малюка вже більш-менш адаптовані до подеколи гучного звукового супроводу.

Не ховайте відеокамеру

Є безліч інших місць для зйомки, і всі вони перебувають за межами залу, в якому проходить прем'єра фільму. На жаль, кінопіратство – велика проблема, через яку весь величезний механізм під назвою "кінематограф" (як світовий, так і вітчизняний) недоотримує значні суми. Отже, студії менше вкладають грошей у розвиток кінотеатрів, рідше виділяють кошти на ризиковані проєкти, змушені з математичною точністю розраховувати прибуток. Споживати контент (кіно, серіали, музику) легально – це модно. Тому зміна кодування понад 20 українських телеканалів, яке торкнеться власників супутникових тарілок – це теж важливий і корисний для всієї країни крок.

Похід у кіно як форма дозвілля – неймовірно приємне і корисне заняття. Регулярний перегляд фільмів неодмінно почне підвищувати ваші до них вимоги, розширить кругозір, зробить більш сприйнятливими до співпереживання, емпатії. Тому радимо менше піратити фільми з інтернету і частіше вибиратися до кінотеатру.

Читайте також: "Фільми, з яких може початися ваша любов до сучасного українського кіно"

Не беріть курочку та яйця

Збільшити прибуток кінотеатрам дозволяє продаж не так квитків, як супутніх товарів: попкорну різних смаків, коли, всіляких снеків, книжок або постерів. Тому проносити свою їжу до залу заборонено, а для порядної людини це ще й непристойно. Не хочеться замахуватись на святе, не пропонуючи альтернативи, але старі-добрі кола й попкорн – це частина кінематографа. Це ритуал, з яким глядач починає перегляд фільму. При цьому сприйняття не порушується, а міцнішає за рахунок доведених до автоматизму рухів – і руки чимось зайняті, і свідомість десь далеко.

У цьому і полягає баланс. Ви не зголоднієте за переглядом і не з'їсте зайвого. Не варто захоплюватись фудфетішем, але зворотних прикладів існує чимало. Одна парочка запхала цілий візок продуктів у дитяче автокрісло, а дівчина одного зі співробітників Amazon поклала в пакети спагеті і пронесла їх у сумці. Після такого зайве пояснювати, чому з їжею в залі потрібно поводитись не вільніше, ніж за обіднім столом з батьками.

Зберігайте спокій

Усе в кінотеатрі сприяє тому, щоб глядач занурився в історію і досяг глибини сприйняття фільму. У темряві не помітно меж екрану, весь простір заповнюють симуляцією, яка прикидається справжнім життям. У цьому полягає магія кіно. Порушити гармонію дуже легко, тому рекомендуємо зберігати спокій під час сеансу.

Сміятися на комедії і плакати на драмі – це саме та емоція, яку хотів викликати творець картини. Але надмірні емоції можуть мати неприємні наслідки. Наприклад, фільм про канібалізм "Сире" виявився занадто важким видовищем для двох глядачів на кінофестивалі в Торонто у 2016 році. Ці люди знепритомніли, один з них сильно вдарився об стіну головою, коли падав на підлогу.

І зауважте: камери стежать за "місцями для поцілунків" пильніше, аби працівники кінотеатру зуміли вчасно вивести із залу парочку, яка готова зайти надто далеко. Також краще не брати все близько до серця: не критикуйте у весь голос фільм, навіть якщо він не припав вам до душі. Цей негатив потурбує спокій іншого глядача, що може стати причиною сварки або бійки.

Читайте також: "Навіщо читати рецензії, якщо й без того зрозуміло, що фільм поганий?"
На початок