За "Залізного Миколайчука", який є головною нагородою міжнародного конкурсу фестивалю "Миколайчук OPEN", змагатимуться 8 стрічок: претенденти на "Оскар", фільми з Берлінського кінофестивалю та у Локарно.
Про це йдеться в пресрелізі, наданому Суспільне Культура.
Міжнародний повнометражний конкурс на фестивалі "Миколайчук OPEN" пройде втретє.
До відбіркової програми потрапило 8 фільмів, об'єднаних темою фестивалю "Людина в центрі історії".
Стрічки, які покажуть в Чернівцях, раніше претендували на "Оскар", демонструвалися на Берлінале, в Роттердамі, Локарно, на "Санденсі". Лауреата визначать глядачі, а окрім "Залізного Миколайчука" фільм-переможець отримає 1500 доларів винагороди.
До Міжнародного повнометражного конкурсу увійшли:
- "Гаряче молоко" / Hot Milk (Велика Британія, Греція, Австралія), режисерка Ребека Ленкевич
Сюжет фільму розповідає про дівчину, яка присвятила себе догляду за матірʼю на кріслі колісному. У стрічці знялися Емма Маккі ("Сексуальна освіта", Фіона Шоу ("Андор") та Вікі Кріпс ("Корсет"). Світова премʼєра відбулася в основному конкурсі Берлінале.

- "Дівчата у підвішеному стані" / Girls on Wire (Китай), режисер Вівіан Цюй
Стрічка розповідає про двох зведених сестер, які багато років не спілкувалися між собою. Їх знову зводить смертельна небезпека, яка загрожує одній з дівчат.
Світова премʼєра стрічки відбулась на Берлінале.

- "Кімната Мар'яни" / Mariana's Room (Франція, Ізраїль, Угорщина, Бельгія), режисер Еммануель Фінкель.
За сюжетом, хлопчик-єврей переховується у борделі у Чернівцях у час Другої світової війни. Головну роль виконала зірка французького кіно Мелані Тьєррі ("Теорема Зеро"), яка заради ролі вчила українську. Також роль у стрічці зіграла українка Олена Хохлаткіна ("Памфір").

- "Поховай нас у самотній пустелі" / Bury Us in a Lone Desert (В’єтнам), режисер Нгуєн Ле Хоанг Пхук.
Фільм поєднує незвичну форму (кадрування у формі кола) і ще незвичнішу історію про грабіжника та чоловіка, який не може відпустити смерть своєї дружини, тому живе з її лялькою.
Стрічку презентували на міжнародному кінофестивалі в Роттердамі.

- "Хвилі" / Waves (Чехія, Словаччина), режисер Їржі Мадл.
Це історична драма про роботу радіостанції, яка стала випробовуванням для комуністичної влади Чехословаччини та про події Празької весни, коли радянські війська вторглися у країну.
Показ відбудеться за підтримки Чеського Центру у Києві. Стрічка є найкасовішою для чеського кінематографа за всю його історію, вона представляла країну на "Оскарі".

- "Хороша сестра" / Good Sister (Німеччина, Іспанія), режисерка Сара Міро Фішер
Стрічка розповідає про Роуз та її старшого брата Сема, з яким у неї дуже близькі стосунки. Коли Сема звинувачують у зґвалтуванні, Роуз просять свідчити проти нього в межах розслідування.
Стрічку представили у секції "Панорама" Берлінського кінофестивалю.

- "Червоний шлях" / Red Path (Туніс, Франція, Бельгія, Польща, Саудівська Аравія, Катар), режисер Лотфі Ашур
Драма розповідає про молодого пастуха Ахрафа та його здатність подолати травматичний досвід — насильницьку смерть двоюрідного брата.
Фільм презентували на кінофестивалі у Локарно.

- Luz (Китай, Гонконг), режисерка Флора Лау.
Стрічка показує як стикаються два різні світи в одній VR грі: дівчини, яка переживає за хвору матір та батька, який намагається налагодити зв’язок зі своєю донькою.
В цій стрічці знялась номінантка на "Оскар", Голова журі Венеційського кінофестивалю 2024 Ізабель Юппер.

"Герої та героїні цих фільмів або протистоять історичним подіям, що здаються нездоланними, або самі формують сюжет, за яким хочуть жити. У конкурсі немає українських фільмів, але ми знайшли абсолютно неочікувану французьку історію про Чернівці, де майже 100% часу лунає українська", — коментує програмний директор фестивалю Алекс Малишенко.
Розклад показів зʼявиться незабаром. Глядацькі абонементи вже у продажу.
Фестиваль глядацького кіно "Миколайчук Open" цьогоріч відбудеться вже вчетверте — 14–21 червня 2025 року в Чернівцях за підтримки Чернівецької міської ради.
Фестиваль було засновано влітку 2022 року в Чернівцях на честь видатного українського актора, сценариста та режисера Івана Миколайчука. Тоді фестиваль став однією з перших подій, що відбулися офлайн в Україні після початку повномасштабного вторгнення Росії.
Суспільне Культура, Радіо Культура та Суспільне Чернівці є інформаційними партнерами фестивалю.