Сімох людей засудили до штрафів і умовних термінів за гомофобні та антисемітські образи на адресу режисера церемоній відкриття й закриття Олімпійських ігор у Парижі Томи Жоллі. Суд також зобов’язав їх пройти курс громадянської освіти.
Про це повідомляє Le Monde.
Паризький кримінальний суд 5 травня визнав винними сімох людей, які надсилали Томі Жоллі образливі та погрозливі повідомлення у соцмережах під час Олімпійських ігор 2024 року. Той заявив, що "став мішенню гомофобної та антисемітської ненависті в інтернеті" після показу творчої церемонії відкриття ігор.
Суд призначив трьом обвинуваченим штрафи від 2000 до 3000 євро, а ще чотирьом — від 2 до 4 місяців умовного ув'язнення. Усі семеро, серед яких шість чоловіків і одна жінка віком від 22 до 79 років, мають пройти п'ятиденний курс громадянської освіти. Двом із них суд тимчасово заблокував акаунти в соцмережі X (раніше — Twitter) на пів року. Кожен також має сплатити Томі Жоллі символічну компенсацію — 1 євро.
Судді визнали їх винними у "кіберпереслідуванні та образах з обтяжувальними обставинами", а одну особу — у погрозах убивством.
Під час слухань у березні прокурорка заявила, що "люди надто легко поширюють мову ненависті в мережі, не усвідомлюючи її наслідків", і наголосила на небезпеці, яку ці висловлювання можуть мати у реальному житті.
Обвинувачені публікували фрази на кшталт "дегенерат-єврей", "п*дик", "Бог тебе не забуде" та "Ти заплатиш за неповагу до нашого Господа Ісуса Христа". Адвокати наголошували, що їхні підзахисні — "звичайні люди", а не професійні тролі.
Що трапилось
У березні суд у Парижі розпочав розгляд справи проти семи людей, які після відкриття Олімпійських ігор надіслали Томі Жоллі погрози та образи. Прокуратура звинуватила їх у повторюваних погрозах убивством, кіберпереслідуванні та публічних образах, обтяжених мотивами гомофобії та антисемітизму.
Під час слухань суд зачитав повідомлення, надіслані режисеру: "Тома Жоллі — п*дик, це все пояснює", "мотузка + шия = покарання за твоє мерзенне дійство", "цей вироджений єврей, який нападає на мільярди християн по всьому світу". Один з обвинувачених заявив, що "пожалкував про написане", а інший — що просто "старий, якому нудно".
Образи з'явилися після виступу під назвою "Святкування", де були зображені відомі дрег-королеви за спільним столом. Частина глядачів побачила в цьому пародію на Таємну вечерю. Деякі політики й публічні особи, зокрема Дональд Трамп і Реджеп Таїп Ердоган, розкритикували сцену. Томас Джоллі заперечив навмисне глузування з релігії й пояснив, що прагнув створити "велику язичницьку урочистість на честь олімпійських богів".
Джоллі та учасники його постанови, зокрема DJ Барбара Бутч, стали мішенню кібербулінгу. Мер Парижа Анн Ідальго та президент Франції Емманюель Макрон виступили на підтримку митця. Макрон заявив, що його "обурює" ситуація і що "жоден артист не повинен отримувати погроз за свою роботу".
Про режисера
Тома Жоллі — французький театральний і оперний режисер, актор, засновник театральної компанії La Piccola Familia, яку створив у Руані у 2006 році. Він також очолював національний драматичний центр Le Quai d'Angers з 2020 по 2022 рік. У 2022 році його призначили художнім керівником церемоній відкриття та закриття Літніх Олімпійських ігор у Парижі.
Жоллі розпочав театральну діяльність у дитячій трупі в Руані, навчався в театральному класі середньої школи та в університеті Кан-Нормандія. Після цього продовжив професійну підготовку в ACTEA та в Національній школі театру Бретані. Уже під час навчання він ставив перші вистави, а згодом сфокусувався на масштабних проєктах, зокрема на інсценізації повного циклу "Генріха VI" Вільяма Шекспіра та "Річарда III", які об'єднав у 15-годинну тетралогію.
Окрім театру, Тома Жоллі працює з оперою та міждисциплінарними форматами. У його постановах поєднуються класичні тексти, сучасна естетика та експерименти з формою. Він регулярно працює з освітніми програмами, національними сценами та міжнародними фестивалями, зокрема з Авіньйонським фестивалем.
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]