Українські та міжнародні вчені розробляють унікальну математичну модель для прогнозування довгострокових наслідків витоку мазуту в Чорному морі. Робота над проєктом триває, і перші результати очікуються вже за кілька місяців.
Читайте цей матеріал кримськотатарською
Про це повідомив директор Українського наукового центру екології моря (УкрНЦЕМ) Віктор Коморін Суспільному Крим.
"Ми працюємо разом з міжнародними експертами над створенням математичної моделі, яка б допомогла зробити прогнози на майбутнє, а також відповісти на питання, скільки того мазута могло потрапити на морське дно і може теоретично бути викинутим на морське узбережжя", — зазначив він.
За його словами, наразі подібної моделі для Чорного моря не існує, і дослідження здебільшого обмежуються короткостроковими прогнозами.
"На сьогоднішній день та модель, яку ми використовували, це модель для короткочасних прогнозних оцінок. На кілька днів наперед, щоб сказати, куди саме нафтопродукти можуть бути викинуті", — пояснив Коморін.
Нова модель дозволить оцінювати наслідки витоку в довгостроковій перспективі — на місяці чи навіть десятиліття вперед. Це важливо, адже досі невідомо, чи може мазут підніматися з дна, коли температура води зростатиме, і які наслідки це матиме для екосистеми.
"Передбачається, що будуть залучені передові вчені зі всього світу для створення такої моделі. Це вчені з Японії, з Сінгапура, відповідно, і наші українські вчені, з Голландії — для того, щоб змогти в короткі строки розробити таку модель і, відповідно, запустити і отримати результати", — підкреслив експерт.
Що відомо про аварію у Керченській протоці
15 грудня 2024 року поряд з Керченською протокою почали тонути два російські кораблі "Волгонефть 212" та "Волгонефть 239". На борту одного судна перебувало 13 членів екіпажу, на борту іншого — 14.
Попередньо, причиною інциденту став шторм та ушкодження танкерів через негоду. На 15 грудня у тимчасово окупованому Криму оголосили штормове попередження через сильний вітер.
У результаті аварії загинув один моряк танкера "Волгонефть 212". Решта членів екіпажу госпіталізована з переохолодженням.
Аварія призвела до витоку більше 4 тисяч тонн мазуту в море. Greenpeace стверджує, що це може мати серйозні наслідки для екології.
Керівник Інституту Чорноморських стратегічних досліджень Андрій Клименко зазначив, що судна непридатні до виходу в море, адже є річковими і при цьому дуже старими — 1951 та 1955 років випуску.
Речник Військово-морських сил ЗСУ Дмитро Плетенчук заявив, що ці два танкери, які фактично є суднами військового класу, вийшли в море, не дотримавшись вимог судноплавства.
16 грудня МНС Росії повідомило, що екіпаж танкера "Волгонефти 239" евакуювали.
Міндовкілля заявило, що витік мазуту внаслідок аварії двох російських танкерів "Волгонефть 212" та "Волгонефть 239" 15 грудня загрожує "катастрофічними наслідками" для екосистеми Чорного моря.
Біолог, голова громадської організації “Зелений лист” Владислав Балінський назвав цю аварію в коментарі Суспільному Крим "наймасштабнішою екологічною катастрофою сторіччя".
17 грудня в районі порту Кавказ у Чорному морі капітан танкера "Волгонефть-109" подав сигнал лиха через порушення герметичності одного з вантажних танків. Це вже третій випадок з танкерами "Волгонефть", що перевозять мазут.
19 грудня капітана танкера "Волгонефть-212", обвинуваченого в порушенні правил безпеки руху та експлуатації морського транспорту, що призвело до загибелі члена екіпажу, заарештували на два місяці — до 17 лютого. Капітану "Волгонефть-239" суд обрав запобіжний захід у вигляді домашнього арешту на той самий термін.
20 грудня Greenpeace повідомив, що приблизно 65 км² від Анапи до Кримського мосту забруднені мазутом, що витікає з одного із затонулих танкерів "Волгонефть". Екологи попереджають про можливе розширення масштабів катастрофи.
Водночас 20 грудня у Керченській протоці судно "Gam Express", яке ходить під прапором Гвінеї-Бісау, звернулося по допомогу, подавши сигнал лиха.
21 грудня окупаційна влада Керчі оголосили режим надзвичайної ситуації муніципального характеру через виявлений мазут на пляжах міста.
4 січня 2025 року в окупованому Севастополі оголосили режим надзвичайної ситуації регіонального значення через аварію з двома танкерами 15 грудня в Керченській протоці, внаслідок чого забруднено, зокрема, узбережжя Криму.
Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram, WhatsApp та Facebook