Перейти до основного змісту
Мазут із затонулих танкерів у Керченській протоці витікає поступово, пляма продовжує поширюватися

Мазут із затонулих танкерів у Керченській протоці витікає поступово, пляма продовжує поширюватися

Розлив мазуту після аварії двох танкерів в Керченській протоці продовжує загрожувати екології Чорного моря. Прогнозується подальше поширення плями у південно-західному напрямку, але через хмарність і відсутність супутникових даних точний масштаб забруднення залишається невідомим.

Про це Суспільне Крим повідомив виконувач обов’язків директора Українського наукового центру екології моря Віктор Коморін.

"Мазут витікає поступово, а пляма продовжує поширюватися. Ми бачили це на супутникових знімках, нафтопродукти поширювалися в бік Краснодарського краю, а потім рухалися у Керченську протоку та до узбережжя Криму. Однак наскільки довго триватиме цей процес і які обсяги нафтопродуктів ще залишилися в судні, ми точно сказати не можемо", — пояснив Коморін.

За його словами, значна частина мазуту потрапила до узбережжя Анапи в перші дні після аварії, але вітрові умови згодом змінили напрямок поширення забруднення. Наразі мазут рухається у південно-західному напрямку до відкритої частини Чорного моря.

"Супутникові знімки не дають повної картини через велику хмарність. Ми не маємо змоги бачити реальний стан плями у зоні Керченської протоки. Також спеціалізовані супутники проходили далеко від даної території і не знімали її. Через це ми можемо покладатися лише на моделювання, яке враховує синоптичні умови. Але навіть ці дані свідчать, що розлив мазуту продовжує розповсюджуватись у відкриту частину Чорного моря", — додав експерт.

Віктор Коморін також звернув увагу на затримку з оголошенням надзвичайного стану.

"Лише на 11-й день після аварії окупаційна влада оголосила надзвичайний стан. Можливо, вони не знали, що якась частина мазуту залишилася в танкері та продовжувала витікати у воду. Проте саме це призвело до поширення плями в різні напрямки — то до Анапи, то до Криму, залежно від напрямку вітру", — підсумував Коморін.

Він зазначив, що наразі для повної оцінки масштабів забруднення та стану затонулого танкера необхідні дослідження на місці аварії. Прогноз поширення забруднення актуальний лише до кінця грудня, однак без додаткових даних важко спрогнозувати наслідки цього екологічного лиха.

Що відомо про аварію у Керченській протоці

15 грудня 2024 року поряд з Керченською протокою почали тонути два російські кораблі "Волгонефть 212" та "Волгонефть 239". На борту одного судна перебувало 13 членів екіпажу, на борту іншого — 14.

Попередньо, причиною інциденту став шторм та ушкодження танкерів через негоду. На 15 грудня у тимчасово окупованому Криму оголосили штормове попередження через сильний вітер.

У результаті аварії загинув один моряк танкера "Волгонефть 212". Решта членів екіпажу госпіталізована з переохолодженням.

Аварія призвела до витоку більше 4 тисяч тонн мазуту в море. Greenpeace стверджує, що це може мати серйозні наслідки для екології.

Керівник Інституту Чорноморських стратегічних досліджень Андрій Клименко зазначив, що судна непридатні до виходу в море, адже є річковими і при цьому дуже старими — 1951 та 1955 років випуску.

Речник Військово-морських сил ЗСУ Дмитро Плетенчук заявив, що ці два танкери, які фактично є суднами військового класу, вийшли в море, не дотримавшись вимог судноплавства.

16 грудня МНС Росії повідомило, що екіпаж танкера "Волгонефти 239" евакуювали.

Міндовкілля заявило, що витік мазуту внаслідок аварії двох російських танкерів "Волгонефть 212" та "Волгонефть 239" 15 грудня загрожує "катастрофічними наслідками" для екосистеми Чорного моря.

Біолог, голова громадської організації “Зелений лист” Владислав Балінський назвав цю аварію в коментарі Суспільному Крим "наймасштабнішою екологічною катастрофою сторіччя".

17 грудня в районі порту Кавказ у Чорному морі капітан танкера "Волгонефть-109" подав сигнал лиха через порушення герметичності одного з вантажних танків. Це вже третій випадок з танкерами "Волгонефть", що перевозять мазут.

19 грудня капітана танкера "Волгонефть-212", обвинуваченого в порушенні правил безпеки руху та експлуатації морського транспорту, що призвело до загибелі члена екіпажу, заарештували на два місяці — до 17 лютого. Капітану "Волгонефть-239" суд обрав запобіжний захід у вигляді домашнього арешту на той самий термін.

20 грудня Greenpeace повідомив, що приблизно 65 км² від Анапи до Кримського мосту забруднені мазутом, що витікає з одного із затонулих танкерів "Волгонефть". Екологи попереджають про можливе розширення масштабів катастрофи.

Водночас 20 грудня у Керченській протоці судно "Gam Express", яке ходить під прапором Гвінеї-Бісау, звернулося по допомогу, подавши сигнал лиха.

21 грудня окупаційна влада Керчі оголосили режим надзвичайної ситуації муніципального характеру через виявлений мазут на пляжах міста.

4 січня 2025 року в окупованому Севастополі оголосили режим надзвичайної ситуації регіонального значення через аварію з двома танкерами 15 грудня в Керченській протоці, внаслідок чого забруднено, зокрема, узбережжя Криму.

Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram, WhatsApp та Facebook

Топ дня
Вибір редакції
На початок