З початку окупації Криму щонайменше 13 незалежних адвокатів зазнали різних форм утисків — КримSOS

З початку окупації Криму щонайменше 13 незалежних адвокатів зазнали різних форм утисків — КримSOS

Ексклюзивно
Незалежні адвокати окупованого Криму
Незалежні адвокати окупованого Криму. Фото: Кримська солідарність, колаж Суспільного Крим

За 10 років окупації Криму щонайменше 13 незалежних адвокатів на півострові зазнали різних форм утисків. У такий спосіб окупаційна влада Криму хоче переконати адвокатів у тому, що захист інтересів жертв порушень прав людини, зокрема кримськотатарських політв'язнів, він ризикований для безпеки і свободи самих же захисників.

Про це повідомив Суспільному Крим аналітик громадської організації "КримSOS" Євгеній Ярошенко.

"Щонайменше 13 адвокатів стали чи піддалися іншим формам утисків. І було зафіксовано щонайменше 21 випадок різних форм утисків", — сказав він.

Зокрема, йдеться про такі форми утисків:

  • свавільні затримання;
  • адміністративні арешти;
  • адміністративні штрафи;
  • свавільні обшуки;
  • позбавлення адвокатської ліцензії (Ліля Гемеджи, Рустем Кямілєв і Назім Шейхмамбетов);
  • блокування мобільного зв'язку;
  • погрози;
  • інформаційні компанії з дискредитації проти таких адвокатів.

"До прикладу, інколи обшуки або затримання адвокатів відбувалися в саме в той момент, коли адвокати вирушали на допомогу своїм підзахисним. До прикладу, на початку 2017 року відомого адвоката Миколу Полозова затримали, коли він готувався до судового засідання у справі заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу Ільми Умерова. Його кілька днів протримали на допиті, потім відпустили. Але це так чи інакше вплинуло на його своєчасний доступ до свого підзахисного", — зазначив аналітик.

За його словами, відповідний тиск почався тоді, коли стали вимальовуватися репресії. Насамперед, репресій зазнавали ті адвокати, які захищали клієнтів у політично вмотивованих справах. Це були і адміністративні, і кримінальні справи. Перші такі відомі випадки почались спостерігатися ще з 2016 року.

Аналітик навів ще один приклад утисків кримських адвокатів. Так, у 2022 році, коли були дві хвилі масових обшуків у кримських татар, то під час цих обшуків були заблоковані мобільні телефони незалежних адвокатів, у тому чилсі Еміля Курбедінова. Внаслідок чого, родини під час обшуків не змогли оперативно сконтактуватися з адвокатами, і адвокати не змогли своєчасно приїхати в місце обшуків і надати необхідну правову допомогу.

"Інформація про ці обшуки стала відомою вже через кілька годин після того, як вони почалися. Бо все це є частина залякувань і тиску на адвокатів для того, щоб вони відмовилися від захисту інтересів політв'язнів і жертв порушень прав людини", — уточнив Ярошенко.

Крім того, у жовтні 2023 року адвокат Олексій Ладін був затриманий у Криму в той час, коли він повертався із Ростову-на-Дону з одного судового засідання на інше судове засідання. І він провів 14 діб під вартою за політично вмотивованими звинуваченнями в адміністративних правопорушеннях.

"Я би тут говорив не скільки про фокус на кримськотатарських політв'язнів, я би тут говорив — фокус на тих, хто захищає жертв порушень прав людини і свавілля загалом. У такий спосіб окупаційна адміністрація хоче переконати адвокатів у тому, що захист інтересів таких груп, він ризикований для безпеки і свободи самих же адвокатів. Це загалом частина системної політики з розслідування усіх незгодних", — заявив аналітик.

Переслідування адвокатів в окупованому Криму

13 жовтня 2023 року росіяни затримали адвоката Олексія Ладіна. Під час обшуку та затримання в нього вилучили матеріали, що містять адвокатську таємницю. Ладіна заарештували на 14 діб за "демонстрацію забороненої символіки" та оштрафували за антивоєнну публікацію у соцмережі. Також окупаційна поліція Криму звернулася з проханням про позбавлення ліцензії на юридичну діяльність заарештованого адвоката.

У серпні 2022 року Адвокатська палата Чечні позбавила кримських адвокатів Лілю Гемеджі, Рустема Кямілева та Назіма Шейхмамбетова професійного статусу. Через це вони не зможуть брати участь у кримінальних справах.

У травні 2022 році окупанти затримали двох захисників: Еміне Авамілєва відбула п'ять діб арешту, Айдер Азаматов, отримав вісім діб арешту. Обох затримали, коли вони прибули до суду для захисту іншого адвоката — Назіма Шейхмамбетова.

26 травня 2023 року в окупованому Криму “суд” визнав винним адвоката Едема Семедляєва у "дискредитації ЗС РФ". Адвоката оштрафували на 75 тисяч рублів.

Адвоката Еміля Курбедінова до 15 лютого затримували двічі: у 2017 та 2018 роках.

Що відомо про Еміля Курбедінова

Еміль Курбедінов — український і російський правозахисник, один із провідних кримських адвокатів, які спеціалізуються на політичних справах, захисник багатьох кримських татар-політв'язнів та лауреат Міжнародної правозахисної премії Front Line Defenders (2017).

Перший свій адмінарешт отримав у 2017 році під час поїздки до Бахчисараю. Захисника затримали на в'їзді у місто співробітники "Центру протидії екстремізму МВС РФ" (Центр "Е"). Після чого відвезли назад до Сімферополя, де провели обшук в офісі. Згодом його засудили до 10 діб арешту за "екстремістські" дописи у забороненій в Україні мережі "ВКонтакте" за 2013 рік про конференцію "Хізб ут-Тахрір".

У 2018 році Курбедінов був затриманий дорогою з дому в офіс співробітниками Центру “Е” та звинувачений у порушення статті 20.3 Кодексу адміністративних правопорушень РФ (пропаганда і демонстрація нацистської, екстремістської чи іншої забороненої символіки).

Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram та у Facebook

На початок