Переслідування адвокатів у Криму: кого та як окупанти затримали з 2017 року

Переслідування адвокатів у Криму: кого та як окупанти затримали з 2017 року

Незалежні адвокати окупованого Криму
Незалежні адвокати окупованого Криму. Фото: Кримська солідарність, колаж Суспільного Крим

У п'ятницю, 27 жовтня, закінчився адмінарешт у адвоката політв'язнів Олексія Ладіна, якого окупаційна влада звинуватила в "дискредитації ЗС РФ" та нібито "поширенні екстремістської символіки". За інформацією громадського об'єднання "Кримська солідарність", протягом 2017-2023 років у Криму склали щонайменше 10 адміністративних протоколів проти адвокатів, які борються за права та свободи політичних в'язнів.

Найчастіше юристів карають за дописи в соціальних мережах, теги з антивоєнними висловлюваннями інших користувачів, та нібито одночасні масові зібрання у громадських місцях, що суперечать законодавству країни-агресорки.

Читайте цей матеріал кримськотатарською

Суспільне Крим зібрало інформацію про кожне із затримань, починаючи з 2017 року, а також розповідає, як це було.

Еміль Курбедінов

Переслідування адвокатів у Криму: кого та як окупанти затримали з 2017 року
Переслідування адвокатів у Криму: кого та як окупанти затримали з 2017 року. Фото: Кримська солідарність

"Мусульманин, кримський татарин, адвокат, правозахисник, громадянин двох держав, але прихильник однієї!", - описує себе Курбедінов на своїй сторінці у Facebook.

Перший свій адмінарешт отримав у 2017 році під час поїздки до Бахчисараю. Захисника затримали на в'їзді у місто співробітники "Центру протидії екстремізму МВС РФ" (Центр "Е"). Після чого відвезли назад до Сімферополя, де провели обшук в офісі. Згодом його засудили до 10 діб арешту за "екстремістські" дописи у забороненій в Україні мережі "ВКонтакте" за 2013 рік про конференцію "Хізб ут-Тахрір".

Затримання кримського адвоката Еміля Курбедінова
Затримання кримського адвоката Еміля Курбедінова. Фото: Крим.Реалії

У 2018 році Курбедінов був затриманий дорогою з дому в офіс співробітниками Центру “Е” та звинувачений у порушення статті 20.3 Кодексу адміністративних правопорушень РФ (пропаганда і демонстрація нацистської, екстремістської чи іншої забороненої символіки).

Едем Семедляєв

Ще один адвокат, що займається справами кримських татар в окупованому Криму. У 2021 році захисника заарештував на 12 діб і оштрафовав на 4 тисячі рублів "суд" у Сімферополі за статтею 19.3 КоАП РФ. Йдеться про відмову припинити відкрите ведення аудіозапису на вимогу начальника відділу Центру "Е" Руслана Шамбазова.

Едем Семедляєв
Едем Семедляєв. Фото: Кримська солідарність

26 травня 2023 року в окупованому Криму "суддя" окупаційного Київського районного суду Сімферополя Віктор Крапко визнав винним адвоката у "дискредитації ЗС РФ" за публікацію у Facebook матеріалу Нафіса Кашапова, який представляє громадський рух "Вільний Ідель-Урал" у Польщі. Адвоката оштрафували на 75 тисяч рублів37 тисяч гривень.

Еміне Авамілєва, Назім Шейхмамбетов, Айдер Азаматов

Еміне Авамілєва, Назім Шейхмамбетов, Айдер Азаматов
Еміне Авамілєва, Назім Шейхмамбетов, Айдер Азаматов. Фото: Кримська солідарність, колаж Суспільного Крим

У 2022 році правозахисниця Еміне Авамілєва відбула п'ять діб арешту у спецприймальнику Сімферополя після арешту співробітниками Центру “Е”.

26 травня її разом з колегою Айдером Азаматовим, який отримав вісім діб арешту, затримали, коли обидва прибули до суду для захисту іншого адвоката — Назіма Шейхмамбетова. Його було затримано за кілька днів до цього під час захисту іншого адвоката — Едема Семедляєва, якого засудили за пост у соцмережах. У результаті було затримано всіх трьох юристів.

Окупаційна влада звинуватила їх в одночасному перебуванні у громадському місці, яке нібито призвело до порушення громадського порядку під час захисту їхнього колеги Едема Семедляєва.

Ліля Гемеджи, Рустем Камілєв і Назім Шейхмамбетов

Ліля Гемеджи, Рустем Камілєв і Назім Шейхмамбетов
Ліля Гемеджи, Рустем Камілєв і Назім Шейхмамбетов. Фото: Кримська солідарність, колаж Суспільного Крим

У серпні 2022 року Адвокатська палата Чечні позбавила кримських адвокатів Лілю Гемеджі, Рустема Кямілева та Назіма Шейхмамбетова професійного статусу. Через це вони не зможуть брати участь у кримінальних справах.

Олексій Ладін

Олексій Ладін
Олексій Ладін. Фото: Кримська солідарність

13 жовтня 2023 року росіяни затримали адвоката Олексія Ладіна після приїзду до Сімферополя. Він мав приїхати до Сімферополя, щоб захищати жителя Ялти, якого обвинувачують у зберіганні вибухівки. Ладін повертався з Ростова-на-Дону зі судових засідань у справах українських військовополонених у Південному окружному військовому суді.

Під час обшуку та затримання в нього вилучили матеріали, що містять адвокатську таємницю. Ладіна заарештували на 14 діб за "демонстрацію забороненої символіки" та оштрафували за антивоєнну публікацію у соцмережі. Також окупаційна поліція Криму звернулася з проханням про позбавлення ліцензії на юридичну діяльність заарештованого адвоката.

Переслідування, тиск та перешкоджання діяльності незалежного адвоката є порушенням як українського, так і російського законодавства про адвокатську діяльність, а також Основних принципів щодо ролі юристів, прийнятих ООН у 1990 році.

Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram, Viber та у Facebook

На початок