Що означає новий указ Путіна про отримання громадянства РФ українцями з Криму: думка експертів

Що означає новий указ Путіна про отримання громадянства РФ українцями з Криму: думка експертів

Ексклюзивно
Паспорт громадянина Росії
Російський паспорт. Фото: Pexels

Спрощенням отримання громадянства РФ на території Криму для українців росіяни хочуть показати, що кримчани підтримують Росію, але, насправді, їх примушують до паспортизації, адже без паспорта вони не можуть повноцінно жити на окупованих територіях.

Експерти розповіли Суспільному Крим, що означає новий указ російського президента Володимира Путіна про паспортизацію в окупованому Криму.

Читайте цей матеріал кримськотатарською.

За російськими даними, станом на 2015 рік у Криму лише 4% населення залишалися без паспортів громадян РФ. Від нав'язаного автоматичного громадянства держави-агресора у 2014 році змогли відмовитись трохи більше 3 400 людей. Тому на момент ухвалення цього наказу Путіна, на півострові залишилась зовсім незначна кількість українців, які наразі проживають в окупованому Криму без російського паспорта.

Цільова аудиторія нового указу президента РФ

Заступниця постпреда президента України в АРК Ольга Куришко розповіла, що цільовою аудиторію цього указу є люди, що виїхали з Криму до 18 березня 2014 року, один із подружжя, діти, в тому числі, які були усиновлені. Ще одна категорія — це діти-громадяни, які перебувають у спеціалізованих дитячих установах на території РФ.

"Наприклад, у людини могло бути зареєстроване місце проживання у тимчасово окупованій території Криму, але вона виїхала в 2014 році і більше не повернулася. Але в неї залишається зареєстроване місце проживання, бо вона вже не могла повернутися. Або студенти які виїжджали навчатися тоді, вже майже 10 років тому і вже їм не було назад куди повертатися. Вони тоді зверталися за довідкою ВПО. Ось таким людям РФ пропонує спрощений порядок видачі російського громадянства. Інша більш незахищена категорія цих людей — це діти. Депортація, вивезення дітей з тимчасово окупованих територій. Вони намагаються охопити ту категорію осіб, яку раніше не зачіпали", — зазначила вона.

Водночас в юристки Регіонального центру прав людини Катерини Рашевської викликають певний інтерес інші положення даного указу. Зокрема, положення про жертв незаконних депортацій 1944 році осіб та їхніх нащадків, які, у голові Путіна, "масово повертатимуться до Криму". Ці люди теж є цільовою аудиторією нового указу.

"Вони можуть отримати в спрощеному порядку за 3 місяці російський паспорт. Також ті особи, які мають родичів на території України або на території будь-якої іноземної держави, але вони були народжені на території Кримського півострова або є одним із членів подружжя особи яка народжена на території Кримського півострова, або є батьком чи матір'ю такої особи. Тобто, фактично це спрямовано також на тих осіб, які або ж до початку окупації Кримського півострова перебували за кордоном, але мали родичів на території Кримського півострова і зараз якимось магічним чином линуть на території Кримського півострова, за ідеєю Путіна, або ж це стосується насправді тих орієнтовно 160 тисяч осіб, яких РФ витіснила з території Кримського півострова після початку його окупації", — уточнила юристка.

Вона зауважила, що з цього випливає питання: чому раптом ці люди масово би мали повертатися до Криму, який тепер став не тільки "територією з прикутою свободою", як це тривало 8 років до повномасштабного вторгнення, але й величезною військовою базою, звідки та куди летять різні снаряди, ракети, дрони тощо.

Для чого новий указ Путіна

"Я помітила що Путін кожні роковини незаконної окупації намагається щось ухвалити, десь щось про неї згадати. Цікаво, що указ Путіна починається словами “відповідно до норм міжнародного права…".От нічого не відповідно, тому що такий указ порушує низку прав, в тому числі основоположних, міжнародного права. Не може одна країна нав'язувати мешканцям іншої країни своє громадянство всупереч нормам", — сказала Рашевська.

На її думку, Путін використовує надання та позбавлення російського громадянства, а також статус особи, яка не має громадянства, задля того, щоб боротися з нелояльним населенням та широкомасштабно порушувати права населення на окупованих територіях.

"Все рухається у той бік щоб використовувати видачу громадянства чи його позбавлення в цілях російського режиму та тотального контролю населення. Батькам погрожують позбавленням батьківських прав, щоб вони брали ці російські паспорти. Хочеш мати доступ до медицини, при чому такої, щоб зберегти життя елементарно, хочеш роботу і так далі — бери російський паспорт", — заявила юристка.

У свою чергу, Куришко зазначила, що новим указом російська влада хоче показати, що на тимчасово окупованій території проживають багато людей, які підтримують РФ.

"Але все, що вони приписують як варіативність, насправді, носить більше примусовий характер. Паспорт там дуже швидко друкується і лежить вже готовий поки людина не звернеться за ним сама чи її не примусять. Вони можуть пропонувати пільги чи застосовувати маніпуляції чи погрози", — уточнила заступниця постпреда президента України в АРК.

Рашевська розповіла, що для отримання паспорта РФ за спрощеною процедурою, зазвичай, у Росії потрібно прийти до відповідних органів влади та здати свої відбитки пальців, що є обов’язковою вимогою. Це також є дискримінаційною вимогою, тому росіяни цього не роблять. Це роблять лише українці на окупованих територіях та яких депортували до РФ.

Водночас вона зауважила, що Україна абсолютно не засуджує українців, які отримують громадянство РФ на тимчасово окупованих територіях, розуміючи, що наявність такого російського паспорта є фактично єдиною можливістю зберегти своє життя.

"Це фактично єдина можливість зберегти своє життя і отримати базові послуги, задовольнити свої документальні основоположні права людини на окупованій території", — додала юристка.

Крім того, Куришко нагадала, що держава-окупант не має права нав’язувати громадянство своєї країни.

"У держави, яка здійснює окупацію є певні зобов’язання. Вона не має права нав’язувати громадянство своєї країни. Бо вони є громадянами України. Вони не відмовляються від громадянства України, в них є документи. Але держава-агресор створює такі умови, що людина не має послуг на окупованій території. Це ідентифікується як примус. Люди не мають права медичної допомоги чи адміністративних послуг. Також є проблеми з власністю на тимчасово окупованих територіях, бо не маючи їхніх паспортів, вони не мають ніяких прав. Україна не визнає таких дій, бо це є порушенням міжнародного права та нашого суверенітету", — наголосила вона.

Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram та у Facebook

На початок