Врятувала одразу трьох людей — буковинка стала посмертним донором органів

Врятувала одразу трьох людей — буковинка стала посмертним донором органів

Врятувала одразу трьох людей — буковинка стала посмертним донором органів
Трансплантація в обласній клінічній лікарні Чернівців. Джерело: Facebook/Чернівецька обласна клінічна лікарня

44-річна буковинка стала посмертною доноркою органів. Жінка померла від інсульту – її рідні погодилися на пересадку органів. Завдяки цьому вдалося врятували трьох людей, які потребували трансплантації нирок та серця.

Про це повідомили на сторінці обласної клінічної лікарні у Facebook.

У дописі йдеться, що до клінічної лікарні госпіталізували буковинку, в якої стався інсульт. Лікарі надали їй медичну допомогу, але через важкий стан жінку врятувати не вдалося – у неї сталася смерть мозку, а серцебиття підтримували завдяки штучній вентиляції легень та лікам.

"Під час розмови з родичами потенційного донора з’ясувалось, що пацієнтка прихильно ставилася до донорства. Відтак рідні дали згоду на пересадку органів", – повідомили у закладі.

Так провели першу пересадку серця в Чернівцях — це зробили львівські лікарі. Одну донорську нирку пересадили у Чернівцях, ще одну — у Львові. За інформацією лікарні, стан пацієнтів стабільний, вони почуваються нормально.

Які є види донорства

Їх два — родинне та посмертне. У першому випадку донором є родич, в іншому — випадкова людина, аналізи якої сумісні з реципієнтом. В обох випадках люди, які можуть віддати свій орган, проходять обстеження. Медикам необхідно визначити, чи не "відчужить" організм донорський орган, та скільки він зможе "послужити" пацієнту після трансплантації.

Як відбувається трансплантація

Спрощено алгоритм виглядає так: збір медичної інформації про можливого донора та реципієнта; запис в чергу на трансплантацію; пошук "найкращої пари", трансплантація; реабілітація опісля. Найважливіша людина у цьому процесі — трансплант-координатор. Він шукає "найкращу пару". Через електронну систему він бачить, що з'явився орган, який придатний для трансплантації. Він шукає людину, яка його потребує і має найкращу сумісність. Це треба зробити якомога швидше.

Як стати донором

Донором може бути повнолітня людина, яка дала на це згоду. Планується, що цьогоріч дати згоду можна буде у додатку "Дія". Також є намір ввести такий пункт у водійські права. У випадку раптової смерті згоду можуть дати ваші родичі.

Якщо лікарі констатують смерть мозку, втім вирішать, що органи придатні для донорства — вони можуть сконтактувати з трансплант-координатором, який питатиме дозволу у родини.

Що відомо про трансплантацію органів у Чернівцях

  • Першу родинну трансплантацію нирки у Чернівецькій області провели у січні 2022 року.
  • Станом на лютий 2024 року у Чернівцях провели вже шість пересадок нирки та вперше трансплантували серце.
  • Обласна лікарня може проводити операції з трансплантації, оскільки отримала ліцензію на це та потрапила до пілотного проєкту щодо трансплантаційних центрів в Україні. Для операцій закупляли обладнання, а фахівці проходили навчання.
  • В Україні можна дати згоду на донорство органів. Це можуть зробити повнолітні.

Автори: Маргарита Олійник, Катерина Гура

Читайте Суспільне Чернівці у Telegram: головні новини

На початок