Понад сто буковинців потребують трансплантації нирки: що відомо про пересадку органів в області

Понад сто буковинців потребують трансплантації нирки: що відомо про пересадку органів в області

Понад сто буковинців потребують трансплантації нирки: що відомо про пересадку органів в області
. Львівська міська клінічна лікарня швидкої допомоги

У Чернівецькій області понад сто пацієнтів потребують пересадки нирки. Операції з трансплантології можуть проводити, якщо є донори. В обласні клінічній лікарні вже пересаджували нирки, консультуючись з медиками зі Львова. Також за згодою родичів можуть вилучати органи для донорства в інших лікарнях країни, де у пацієнтів є потреба в операціях.

У березні обласна лікарня уклала угоду з центром трансплантології й тепер може проводити такі операції безплатно. Що відомо про пересадку органів в області — розповів в ефірі Українського радіо. Чернівці гендиректор лікарні Дмитро Домбровський.

"Пересадка має бути рутинною операцією"

Два роки тому клінічна лікарня увійшла до пілотного проєкту Міністерства охорони здоров'я. За державне фінансування заклад купив обладнання для трансплантації. Завдяки цьому можуть вносити пацієнтів до єдиного реєстру, готувати їх до пересадки, підбирати органи, проводити операцію, а також доглядати за пацієнтом після трансплантації.

"Ці гроші ми отримали не просто так. Ми повинні відпрацювати їх, виконуючи операції. Ми пересадили вже три нирки, а також проводили вилучення органів. Центр трансплантації побачив, що ми виконуємо умови проєкту та уклав з нами договір", – каже Домбровський.

Згідно з договором, лікарня має виконати певну кількість трансплантацій, які буде фінансувати центр трансплант-координації.

Зараз у лікарні є чотири трансплантологи та два координатори трансплантації. На операції з пересадки нирки також присутні хірурги й анестезіологи. Проводити трансплантації лікарні допомагають медики зі Львова.

"Якщо на першу операцію до нас приїздила майже вся бригада лікарів зі Львова, то на третю вже приїхали один анестезіолог та хірург. Поступово будемо самостійно трансплантувати нирку", – каже гендиректор.

Наразі лікарня потребує трансплант-координаторів.

Про черги на трансплантацію та наявність донорів

У Чернівецькій області є понад сто пацієнтів, які потребують пересадки нирок. Також один пацієнт очікує на пересадку печінки. Трансплант-координаторка Галина Шкіопу розповідає, що багато пацієнтів перебувають у черзі на пересадку в інших лікарнях, бо можуть самі обирати заклад для трансплантації.

"Раніше пацієнт міг бути в черзі у кількох закладах. Зараз він може змінити заклад раз на пів року. На жаль, є пацієнти, які очікують пересадки по декілька років, а є й такі, яким за пір року вже проводимо трансплантацію".

За словами Галини, зараз до лікарні звертаються люди 18-20 років, які хочуть надати пожиттєву згоду на донорство. Їх небагато.

Також посмертними донорами можуть стати люди, в яких діагностували смерть мозку — для цього родичі мають надати згоду на трансплантацію.

Про підготовку та досвід трансплантації нирки

Торік буковинцю Степану Николайчуку пересадили нирку. Чоловік розповідає, що десять років тому впав зі скутера та отримав гематому правої нирки, проте до лікарів не звертався. Каже, коли боліли нирка чи хребет, то думав, що це від роботи. Згодом йому раптово погіршало й чоловік потрапив до лікарні. Там лікувався з 2019 року, одна торік стан чоловіка погіршився й медики почали готувати його до пересадки.

"Сказали, мені потрібен або діаліз, або родинний донор. Батьки – старі, а рідних не хотів турбувати. Сказали, що мати може бути донором, якщо підійде за сумісністю. Вона погодилася. Я за себе не переживав, більше хвилювався, як мати витримає операцію", – розповідає Степан.

Шкіопу каже, мати Степана мала певні захворювання, тому перед операцією її підліковували. Після операції Степан два тижні лежав в операційній. Йому двічі проводили діаліз, бо нирка не хотіла приживатися. Потім ще п'ять місяців проходив реабілітацію. Наразі періодично здає аналізи, за якими йому визначають ліки – їх має приймати постійно.

Операцію та ліки пацієнтам відшкодовує держава

Трансплантація нирки – безплатна для пацієнта, бо операцію лікарні оплачує центр трансплант-координації. За це заклад отримує 700 тисяч гривень за кожну операцію.

Після трансплантації пацієнти мають пожиттєво приймати препарати, які пригнічують імунологічні реакції організму. Їх теж можна отримати безплатно за електронним рецептом.

"Є лише один дороговартісний препарат, за який потрібно доплачувати. Він вартує 22 тисячі гривень, а пацієнт має заплатити лише 2 тисячі – це суттєво. Якщо в аптеці ліків немає, маємо забезпечення за державними програмами. Ліки розподіляємо по районах", – розповідає Галина.

Також медики можуть звернутися до центру трансплантації – вони передають потрібні ліки впродовж декількох днів. У лікарні є реєстр пацієнтів, тому знають, які препарати потрібно отримати пацієнтам.

Чи планують робити пересадку інших органів?

Першочергова мета закладу – пересадка серця. Для цього планують відкрити кардіологічне відділення. Там будуть проводити операції на відкритому серці й буде обладнання для такої трансплантації. Наразі для кардіохірургічних операцій та трансплантації серця лікарня потребує апарату для штучного кровообігу. Попередньо його планують купити за гроші закладу та підтримки з місцевого бюджету.

Домбровський каже, пересадка печінки та легень – складніший процес, тому про це поки не йдеться.

Читати також

Вперше пересадили нирку. Що відомо про трансплантацію органів на Буковині

Читайте Суспільне Чернівці у Telegram: головні новини

Станьте частиною Суспільне Чернівці: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села. Пишіть нам на пошту редакції новин: [email protected].

На початок