«Політичний локдаун» у Прилуках: причини і шляхи вирішення

«Політичний локдаун» у Прилуках: причини і шляхи вирішення

«Політичний локдаун» у Прилуках: причини і шляхи вирішення
. ФОТО: Суспільне Чернігів

Вже чотири місяці у Прилуках не можуть провести засідання сесії міської ради. Не можуть дійти згоди депутати опозиції на чолі з Артемом Рожком з одного боку і міським головою Ольгою Попенко та депутатами, що орієнтуються на неї, з іншого. Сили розділилися порівну: 17 на 17. Після того, як пані мер наклала вето на обрання Рожка секретарем міської ради, опозиція подала до суду та відмовилась ходити на засідання. Робота ради відтоді заблокована. Протягом усього цього часу Прилуки живуть за тимчасовим кошторисом. В ситуацію втрутились народний депутат від ВО «Батьківщина» Валерій Дубіль та міський голова Чернігова і лідер партії «Рідний дім» Владислав Атрошенко. Які є варіанти вирішення патової ситуації, чи мають місце тут кримінальні правопорушення та які наслідки може мати такий «політичний локдаун» – розбиралися журналісти Суспільного.

Як усе починалося

Проблеми з проведенням сесії у Прилуках почалися одразу після обрання нового складу міськради. Сили тоді розподілилися наступним чином. В умовній «групі Рожка» було 20 депутатів від фракцій: «Рідний дім», «Європейська партія», «Європейська солідарність», «Слуга народу», «Сила і честь» і «ОПЗЖ».

В «групі Попенко» - 14 обранців від «Батьківщини» та «За майбутнє».

Установча сесія не скликалася півтора місяці – депутати від «групи Рожка» звинувачували міського голову у свідомому затягуванні часу, щоб не дати обрати секретарем міськради представника «Рідного дому».

15 грудня Ольга Попенко (ВО «Батьківщина») пропонувала свою кандидатуру на посаду секретаря міськради – Тетяну Савченко від фракції «За майбутнє». Але їй для обрання не вистачило голосів.

Зрештою, 24 грудня 2020 року секретарем обрали Артема Рожка, депутата від партії «Рідний дім».

«Міський голова не пояснював, чому він робив такі великі перерви між засіданнями, але наскільки я розумію, питання полягало в тому, що у неї нема більшості в раді і вона переживає, що секретарем міської ради стане не та людина, яка б їй була потрібна в майбутньому в роботі», – говорив тоді Артем Рожко.
«Політичний локдаун» у Прилуках: причини і шляхи вирішення
Артем Рожко. ФОТО: Суспільне Чернігів

30 грудня Ольга Попенко це рішення ветувала. У її розпорядженні йшлося: «Артем Рожко брав участь в голосуванні за себе на посаду секретаря, при цьому не повідомивши депутатів заздалегідь про наявність конфлікту інтересів».

Сам Рожко вважає розпорядження Ольги Попенко незаконним та подає до суду.

А 28-го січня на посаду секретаря переобрали Сергія Чміля з «Європейської Солідарності», яка приєдналася до команди міського голови. Також тоді проголосували за склад виконкому, заступників міського голови та за зарплати міському голові та її заступникам.

Усі ці рішення депутати опозиції вважають незаконними і тому відмовились відвідувати засідання сесії до рішення суду.

26 березня Чернігівський окружний адміністративний суд не задовольнив позов Рожка. У коментарі Суспільному він сказав, що подаватиме апеляцію.

Артем Рожко також говорить, що подавав іще шість позовів до окружного адміністративного суду Чернігова, не рахуючи зазначеного.

«Вони стосуються сесії міської ради, яка відбулася 28 січня 2021 року. Це була установча сесія, на якій без кворуму були прийняті всі основні питання, які стосуються життя міста, окрім бюджету: призначення заступників, виконкому, призначення секретаря міської ради повторно, заробітної платні та ще деякі питання».

Як розподілилися політичні сили

Порівну: 17 на 17. Усього ж у Прилуцькій міськраді 34 депутати.

Коаліція: фракції ««Батьківщина», «За майбутнє», «Європейська солідарність» та частина депутатів «Нашого краю».

Опозиція: «Рідний дім», «Європейська партія», «Слуга народу», «Сила і честь», «ОПЗЖ» й один депутат від «Нашого краю».

Чому не збиралася сесія

Для того, щоб провести сесію, а прийняті рішення були правочинними, потрібен кворум – 18 депутатів (не враховуючи голови). Оскільки сили розділилися порівну, і опозиція не приходить на засідання, то кворуму не було. І сесію провести не могли.

Як намагалися домовитись

Вісім разів Ольга Попенко скликала сесію, але з 28 січня не провели жодної. Рожко й Попенко намагалися домовитися шляхом публічних заяв.

Наприклад, 22 березня Артем Рожко оприлюднив звернення на своїй Фейсбук-сторінці.

«Ми готові проголосувати за соціально значущі статті: зарплати бюджетної сфери, міські програми з медицини, освіти, соціального захисту прилучан. До всіх інших програм та статей видатків ми маємо ряд зауважень та пропозицій. Вимагаємо, щоб вони були розглянуті та враховані».

«Стадіон – так стадіон, Ольго Михайлівно!», - таку заяву опублікував Рожко 2 квітня, пропонуючи Попенко провести обговорення бюджету та політичної ситуації публічно – «в міському Будинку культури, або ж в актовій залі міської ради, або ж на міському стадіоні».

«Стадіону не буде», - у відповідь на це 6 квітня з відеозверненням виступила Ольга Попенко:

«Годі влаштовувати шоу у нашому місті. Шановні, ви загралися в політику. Я говорила і буду говорити: робоче місце для депутата – сесійна зала Прилуцької міської ради. Стадіону не буде, шановний депутате Рожко. Запрошую вас виконувати свої прямі обов’язки – працювати у сесійній залі міської ради».
«Політичний локдаун» у Прилуках: причини і шляхи вирішення
Ольга Попенко. ФОТО: Суспільне Чернігів

Також вона сказала, що звернулася з офіційним листом до керівників тих політичних сил, «депутати яких блокують роботу Прилуцької міської ради».

Втручання Дубіля і Атрошенка

Валерій Дубіль
Валерій Дубіль. ФОТО: Суспільне Чернігів

Валерій Дубіль, народний депутат України від ВО «Батьківщина» та однопартієць Ольги Попенко, 22 березня (після п’ятої спроби зібрати сесію), на сторінці інтернет-видання «Високий Вал», висловився так:

«В нас сьогодні ці обранці (депутати від опозиції, - ред.) принесли писульку з чотирьох абзаців, в яких наробили помилок, знайшли якісь формальні причини, щоб пояснити те, що вони четвертий раз прогулюють сесію. Мені взагалі дивно, що провладна партія, «Слуга народу», підписує цей документ разом з ОПЗЖ. Мені дивно, що є така мудра людина, як Ігор Смешко (партія «Сила і честь»), який, можливо, не знає про те, що його депутати прогулюють і не голосують за важливий документ – за бюджет. І разом з партією ОПЗЖ підписують такі писульки».

Міський голова Чернігова та лідер партії «Рідний дім» Владислав Атрошенко на нараді 6 квітня висловився на адресу суддів, які не підтримали позов Рожка щодо вето.

«Політичний локдаун» у Прилуках: причини і шляхи вирішення
Владислав Атрошенко. ФОТО: Суспільне Чернігів

«Ми будемо звертатися, до ДБР, генпрокуратури, Вищої ради правосуддя, щодо суддів Чернігівського окружного адміністративного суду, які прийняли відповідні рішення від позивачів із Прилук. Цим позивачам було відмовлено у розгляді цього позову. Я вважаю, що це не правосудне рішення, яке потребує розгляду. Хто тиснув на цих суддів? Внаслідок чого були прийняті ці рішення?».

А також сказав, що накладання вето Ольгою Попенко не було правочинним.

«Очевидним є перевищення службових повноважень міським головою. Очевидним є склад кримінального правопорушення міським головою. Не має повноважень міський голова накладати вето на подібні рішення. Міський голова має право накласти вето на сесійні рішення про виділення коштів, ще якихось речей. Тут він має право. На голосування бюлетенів – це кримінальна відповідальність», - сказав Атрошенко.

Адвокат Олексій Кінебас говорить, що слова міського голови Чернігова в бік суддів негативних наслідків для нього не матиме, але за загальноприйнятими європейськими стандартами так робити не можна.

«Якщо колегія суддів у цьому випадку поскаржиться до Вищої ради правосуддя, то певні підстави є вважати, що Вища рада правосуддя може прийти до висновку, що це було втручання у діяльність суддів».

«Політичний локдаун» у Прилуках: причини і шляхи вирішення
Олексій Кінебас. ФОТО: Суспільне Чернігів

Щодо заяв Атрошенка про кримінальне правопорушення з боку Ольги Попенко, Олексій Кінебас каже, це – не більше, ніж оціночне судження.

«В цьому випадку те, що він так сказав, не є чимось неправомірним. Він зробив таку правову оцінку, це – його право. Чи є це дійсно кримінально карним злочином, я не можу сказати. На мою думку, це швидше не кримінальне правопорушення. Але це – моя особиста думка».

Щодо ситуації у Прилуках в цілому, правник каже, це – суперечлива ситуація.

«Закон про місцеве самоврядування не дає право міському голові зупиняти рішення, а органи місцевого самоврядування – там немає прямої заборони щодо рішень, які приймалися, наприклад, голосуванням за бюлетенями. Тобто, говорити, що це – 100% неправомірне рішення, на мою думку, не можна. Але й говорити, ще це рішення на 100% правильне, також».

Позиція міського голови Прилук Ольги Попенко

«Я діяла в рамках закону «Про місцеве самоврядування». І правомірність моїх дій підтверджена Чернігівським окружним адміністративним судом», – говорить у коментарі Суспільному Ольга Попенко.

З її слів, вето можна подолати 2/3 голосів. Але на наступну сесію депутати не прийшли, й подали до суду.

«А чому так сказав Владислав Атрошенко – я не знаю. Мабуть, тому, що він – також член партії «Рідний дім», а вето я наклала саме на члена партії «Рідний дім» Артема Рожка. Можливо, тому. Але не можу стверджувати».

Неприйнятий бюджет

Доки тривають суперечки політиків, Прилуки живуть за тимчасовим кошторисом 2020 року. Це – механізм, передбачений у бюджетному кодексі на випадок такої ситуації, як ця, говорить екскерівник департаменту фінансів ОДА, а нині радник заступника голови обласної ради Валерій Дудко.

«Усі поточні видатки, особливо захищені статті, фінансуються за видатками, які є у проекті 2021 року, і які були у фактичному виконанні в 2020 році. Практично це означає, що весь рік можна фінансувати поточні видатки в межах минулого року. У минулому році прилуцький міський бюджет був 462 мільйони. А у проекті цього року він менший – 460 мільйонів», - говорить Дудко.
«Політичний локдаун» у Прилуках: причини і шляхи вирішення
Валерій Дудко. ФОТО: Суспільне Чернігів

Таким чином, заробітні плати працівникам бюджетних установ, опалення й інші захищені статті будуть повністю профінансовані. А от купівля обладнання (кисневого, наприклад), капітальний ремонт чи реконструкція закладів – уже ні.

Адже такий режим фінансування не передбачає капітальних видатків. У проекті бюджету на 2021 рік передбачалося 3,5% таких видатків, тобто майже 16 мільйонів гривень.

Також громада не зможе взяти участь у програмах співфінансування з Державним фондом регіонального розвитку. Інших наслідків, каже Валерій Дудко, з точки зору економіки, не передбачається.

Шляхи виходу із кризи

Ольга Попенко

Очільниця міста каже, що пропонувала сісти за стіл переговорів. А опозиція, за словами Попенко, погоджується тільки у заявах у Фейсбуці. Також каже, що думала, щоб розпустити раду. Але вірить, що здоровий глузд переможе.

«Серед усіх депутатів, які склали, так би мовити, опозицію… Звичайно, що їм пообіцяли посади. Але я не можу виконати ці вимоги. Але є й порядні люди: «Сила і честь», є серед «Слуги народу», є у «Європейській партії», інші є… Вони просто стали заручниками власних амбіцій депутата (Артема Рожка, - ред.), який роками подає свою кандидатуру на міського голову, але прилучани не обирають».

Політичний експерт Юрій Паперний називає ситуацію у Прилуках «політичним локдауном», патовою і доволі унікальною для України. Каже, що потрібен новий рівень вирішення ситуації, адже сторони домовитися не можуть, бо пішли на принцип.

Артем Рожко

«Особисто я бачу вихід один – щоб «відмотати назад» розпорядження міського голови про ветування рішення ради. Це – перше. Друге – погодитися з тим, що сесія була без кворуму, що були незаконно прийняті рішення. І в законний спосіб прийняти ці рішення. І третє – це можливість міського голови узгоджувати свої дії, і не вважати, що є два варіанти рішення «або моє правильне, або ваше неправильне». Тобто вона має пам’ятати про те, що обрали люди не тільки її, а й депутатів у тому числі. І приймаємо рішення ми всі разом, а не тільки вона особисто».

Рожко наголошує на тому, що його обрали секретарем міської ради в законний спосіб. Каже, що тут уже – справа принципу: відстояти це рішення.

Юрій Паперний називає три можливі шляхи вирішення ситуації:

  1. Домовлятися на київському рівні, щоб залучили депутатів, які зараз не працюють на сесіях ради. Наприклад, це стосується політичної сили «Слово і Честь».
  2. Піти в юридичну площину – суди. «Виступи міського голови Чернігова, як керівника партії «Рідний дім», показують, що вони вже обирають цей шлях. Але, я думаю, це буде досить довго по терміну й не вирішить ситуацію в Прилуках у найближчі 2-3 місяці. Тому що суди, скоріш за все, вийдуть на київський рівень».
  3. Розпуск ради і нові вибори

Як каже Паперний, так процес тягнутиметься ще довше, ніж судовий. З його слів, затягнуте протистояння показує, що вся суть конфлікту – якраз у кадрових питаннях. Його, за слів Паперного, вирішити вже неможливо.

«Політичний локдаун» у Прилуках: причини і шляхи вирішення
Юрій Паперний. ФОТО: Суспільне Чернігів

«Навіть якщо представники «Рідного дому» поставлять «свого» секретаря, на мою думку, почнуть кампанію по дискредитації міського голови, щоб потім, будь-яким чином, виконував обов’язки міського голови секретар».

Читайте також:

Атрошенко пообіцяв не підвищувати тарифи в Чернігові до кінця карантину

На початок