До Умані, аби відзначити новий 5785 рік за юдейським календарем, хасиди зʼїжджаються ще за тиждень до святкувань. Їдуть з усіх куточків світу, аби новий рік зустріти біля могили свого духовного наставника рабі Нахмана. Саме він заповів цього дня бути поруч з місцем його останнього спочинку, аби року прийдешнього отримати великі блага від Всевишнього.
У 2024 році на Рош га-Шана приїхали 34 тисячі паломників, розповів заступник міського голови Олег Ганіч.
Під час стрижки, разом з кінчиками волосся юдеї позбуваються гріхів. Біля озера просять прощення за вчинене та витрушують гріхи. Задля цього долали тисячі кілометрів, кілька блокпостів, перельоти та переїзди. Аби побути біля могили засновника брацлавського хасидизму рабі Нахмана, яка щороку на кілька днів стає куточком Ізраїлю, розповів прочанин Олен. Він в Умані продавав святковий хліб — халу.
"Це особливий хліб для шабату – хала. Печемо його на свята і він у нас хороший".
І хоч про випічку чоловік не багатослівний, як тільки йдеться про війну, стає говірким. Каже — це спільна біда як для України, так і Ізраїлю.
"Ізраїль в тій же ситуації, що й Україна. Ми так само страждаємо. І ось усі хасиди, яких ви тут бачите, приїхали, аби помолитися, щоб всі війни скінчилися".
Музичний інструмент з рогу тварин — шофар — елемент без якого юдейський новий рік не святкують, розповів прочанин-хасид з Ізраїлю Ітсхак. Саме під подібний звук створювався світ
"101 раз ми дуємо в цей ріг під час Рош га-Шана. І цей звук завжди різний. Приміром, ви можете спробувати і у вас вийде геть інша мелодія, бо це буде ваше дихання".
На питання, чи ходить до укриття, здіймає руки до неба:
"Я вірю нашому Господу. Він найкращий захист для нас".
Не ходить до сховищ і прочанин з Ізраїлю Шай Нахман. Він хвацько приміряє, аби встигнути до нового року, традиційний одяг — білий кітл.
"Це такий одяг, аби ми памʼятали про смерть. Казали Богові, що ми про тебе памʼятаємо, про той час, коли помремо. Знаєте, якщо ти віриш у щось, то тобі нічого не страшно. Є Бог, який нас захищає від усього і від бомб".
Паломник із Франції Жан Мішель тут також уперше. І хоча всіх обрядів не виконує, та у силу молитви вірить:
"Спочатку я трохи розгубився, бо стільки всього відбувається навколо і ти не знаєш, що робити. Але, найкраще, це не шукати, чим зайнятися тут, а шукати себе, хто ти є".
За день до початку нового року за юдейським календарем хасидам можна співати, сміятися та веселитися — так хотів рабі Нахман, розповіла піар-директорка Міжнародного доброчинного фонду імені Рабі Нахмана із Бреслава Анастасія Баришнікова.
"Це початок нового року. У євреїв будь-які свята — зі сходу першої зірки до останньої зірки.
Вони молилися, обіймалися та готувалися. Одягалися у біле і після заходу сонця розпочиналося головне святкування. Наступного та ще два дні, розповів паломник Моші, їм не можна виконувати жодну роботу: ані кермувати машиною, та, навіть, запалювати вогонь:
сигарету можна підкурити від іншого вогню, який вже горить".
Читайте також: Чому хасиди відзначають Рош га-Шана в Умані: фоторепортаж зі святкування 5785 нового року
До могили ж цадика Нахмана треба йти чистим тілом і душею. Вздовж вулиці прочанам роздавали трави. Їхній запах — благословенний. Очистити свої гріхи подружжя з Ізраїлю Тами та Ізрелі йшли до озера.
"Ми йдемо до води і витрушуємо туди з кишень свої гріхи. Не в буквальному сенсі, але традиція така є", — розповів Ізрелі. Дружина Тама додала:
"Я тут (в Умані - ред.) вперше, тут дуже цікаво, багато людей, всі співають і танцюють. Я дуже рада бути тут – це дуже великий привілей. Пари мають бути разом. Багато жінок не можуть приїхати, тому відпускають своїх чоловіків самих. Але це так важко бути у розлуці на свята".
У цей час у вуличних кав'ярнях на прилавках — рулети, печиво, кава, чай, вода й молоко. Усе безоплатно, розповів працівник одного із закладів Микола Саврацький.
"У нас готується. Ну, наприклад, молоко привозиться, замовляємо. Ми вже працюємо протягом чотирьох днів. І ще після свята там теж. Десь тиждень, півтора — два. Залежно, який у них період свята".
За словами Анастасії Баришнікової, на святкування Нового року до Умані прибули 34 тисячі хасидів. Та коли зможуть повернутися додому — невідомо.
"Коли вони будуть роз'їжджатися наразі для багатьох хасидів — секрет, оскільки багато країн припинили сполучення з Ізраїлем через обстріли. Тому наразі до якої пори вони будуть перебувати тут не відомо навіть їм".
Попри все, паломникам їхати до Умані не радили, розповів заступник міського голови Олег Ганіч. Все — через недостатню кількість укриттів.
"У нас заактовано 21 укриття, яке розраховане на певну кількість паломників. Всі інші укриття забезпечують приватні домоволодіння".
За правопорядком стежили українські та ізраїльські поліцейські. З 25 вересня там перебувають 16 їхніх працівників, розповів речник поліції Ізраїлю Міхаель Зінгерман.
"Ми будемо перебувати в Умані до 7 жовтня, до закінчення, до від'їзду хасидів. Будемо тут патрулювати".
Місцеві жителі, як і продавці, з такими традиціями навчилися співіснувати. За чистотою на місці паломництва у посиленому режимі стежили комунальні служби. Прибиральники Іван та Микола щодня працювали з шостої ранку, назбирали три вантажівки сміття.
Додому повернуться хасиди вже після шабату, розповіла Анастасія Баришнікова. Втім, як само зможуть це зробити — питання. Влада Ізраїлю закрила небо для літаків після ракетної атаки Ірану 1 жовтня, повідомили в армії оборони Ізраїлю. Тоді запустили близько 400 ракет.
За попередніми підрахунками, з початку святкувань Умань отримала 17 мільйонів гривень туристичного збору, розповів заступник міського голови Олег Ганіч.
"На організацію святкування витратили два мільйони гривень, зокрема, на прибирання території. Натомість туристичний збір склав 17 мільйонів гривень", — зазначив посадовець.
Надсилайте новини про події з життя на Черкащині