У Черкасах проводять заняття з іпотерапії, тобто оздоровлення за допомогою коней. Літній період є особливо сприятливим для проведення таких сеансів.
Для кого корисні заняття з іпотерапії та на що потрібно зважати, розповіла Суспільному фізіотерапевтка Ольга Вовкодав.
Що таке іпотерапія?
Якщо простими словами, це оздоровлення за допомогою тварини. А у нас конкретно — коня. Якщо говорити більш детально, це комплекс оздоровчих заходів, реабілітації. Для людей будь-якого віку, а в нас в Україні, в основному, для діток, із залученням тварини, конкретно коня.
Які умови для іпотерапії потрібні?
Ну, перша умова — це, звичайно, кінь. Це повинна бути здорова психічно і фізично тварина, і бажано, щоб вона була підготовлена. Друге — це спеціалісти. Тут трошки більше у нас є проблеми певні, тому що спеціалістів в Україні дуже мало.
Окрім літа, інші пори року теж підходять для того, щоб проводити ці заняття?
Чому літо? По-перше, це сонце. Сонце — це здоров'я, це вітамін D, це завжди природа, ви можете гуляти на вулиці, ви можете оздоровлюватися природою. Але це не означає, що ви не лікуєтеся восени чи взимку. Навпаки, навіть у зимовий період рекомендують більше займатися, тому що зимою менше в повітрі пилу, менше бактерій, коротший період перебування, але він акумулює у вас відповідну імунність. І кінь теплокровний, йому не страшний мороз, вони витримують до 20 градусів морозу. Спеціаліст проводить заняття у приміщенні, або під спеціальним покриттям. Для зими і для літа різні заняття передбачені. Якщо влітку ви більше фізично займаєтеся фізіотерапією рухами, підйомами, віджиманнями, можна на коні лежати, то взимку це більше верхова їзда, більше спілкування, більше акумуляція уваги.
Як саме відбувається оздоровчий ефект?
Діти одразу хочуть обійняти, дорослі люди хочуть доторкнутись, тому що кінь має сильний енергетичний вплив. Пацієнти відчувають батьківський захист. І це у нас підсвідомо, ми згадуємо дитинство, коли ми потребували захисту. В основному, кажуть, що це, як в дитинстві. А це означає, що в людини підсвідомо включається така емоційна розслабленість, що вона під захистом, що в неї все буде добре. Всі розмови не про політику, не про новини, не про якісь негаразди, а про те, що все добре, якісь звичайні речі, що дуже актуально зараз, тому що люди перевантажені новинами, перевантажені тривогою і тощо.
Які породи коней беруть участь у заняттях і скільки часу коней навчають? Чи має бути кінь спеціально підготовлений, щоб ці заняття з ним далі проводилися?
Лікування відбувається після навчання, лікар вчиться і кінь теж. Породи коней беруться, в основному, — гуцульська порода, це може бути рисаки, у мене, наприклад, руська чистокровна рисачка, ми 14 років з нею і з них десять ми займалися активною іпотерапією. Верхові — українська верхова порода. Можна взяти ваговозів. Я підбираю коней по характеру, не скільки по породі. Я дивлюся по психічному стану. Кінь повинен йти адекватно до людини, до чужого, не повинен бути агресивним, в першу чергу. Звичайно, вибираються не дуже молоді коні, від шести до 14 років. Молоді дуже жваві, вони не підходять. Жеребців не беруть, оскільки вони більш такі активні, вони не підходять.
Як навчають коней?
Перше, це повинен бути спокійний кінь, його навчають всіх шумів. Він повинен адекватно та спокійно реагувати на собак, на подразники, які з'являються, наприклад, машина, якісь звуки, на контактність. Тактильність — це найперше, що в іпотерапії. Тобто, якщо там торкаються його шиї, вух, носа, очей, він повинен спокійно на це реагувати. Коні дуже розумні. Якщо спокійно, лагідно, нормально до них ставитись, то вони швидко вчаться.
Чи можна займатися іпотерапією в домашніх умовах?
Якщо ви не маєте уміння, то ні. Якщо у вас просто є коні, ви можете спілкуватися з ними, кататися на них. Це вже на вашу відповідальність. Але вести лікування може тільки спеціаліст.
Які ще категорії людей можуть використовувати цей метод лікування?
Іпотерапія корисна для всіх. Навіть якщо ви вважаєте себе здоровою і не маєте ніяких вад, іпотерапія корисна для релаксації, для вашого емоційного стану. Крім дітей, зараз дуже актуальний ветеранський верховий спорт. Це реабілітація воїнів, які отримали поранення, які мають якісь психоемоційні стреси. Люди, які вже можливо служили або не будуть служити, але не мали поранення, но вони мають потребу емоційну в оздоровлені. Крім цього, використовується іпотерапія і для жінок. Багато жінок потребують емоційної стабілізації. Вагітні, багато хто із сімей, хто хоче мати дітей, хто вже завів дітей, хто втомився сидіти вдома, приходять на прогулянки. Ну, взагалі, навіть пенсіонери, вони не їздять, вони просто спілкуються, згадують своє дитинство і тому подібне. Я б сказала, що всі категорії.
Що мають враховувати батьки, віддаючи дітей на іпотерапію? На що мають зважати?
Перше, що вам треба, — прийти до коней. Якщо просто покататись, повинні зважати на алергічну реакцію. Це дуже рідко зустрічається, що є алергія, але, на жаль, буває. Якщо ви знаєте, що у вашої дитини, або у вас є алергія на котика, собачку, то ви повинні дізнатися, чи у вас може бути алергічна реакція на коней. Але я поки що я не зустрічала. По-друге, якщо є потреба фізіотерапії глибокої, то треба обов'язково невропатолога відвідувати. Чи рекомендує лікар заняття іпотерапією, тому що потрібна довідка, що ви були у лікаря. Є такі захворювання, з якими не можна займатись. Це активна форма грижі або операція, інсульт перенесений, інфаркт, ну це для дорослих більше. З дітьми зустрічається посттравматичний синдром. Але взагалі протипоказань дуже мало.
Інтерв'юер — Іван Лила
Надсилайте новини про події з життя на Черкащині