Перейти до основного змісту
Навчилися жити без світла, але з надією – як у Черкасах минув рік війни

Навчилися жити без світла, але з надією – як у Черкасах минув рік війни

Навчилися жити без світла, але з надією – як у Черкасах минув рік війни
. Суспільне Черкаси

2022 рік черкасці зустріли з надією на мир та підготовкою до можливого повномасштабного вторгнення російських військ. 24 лютого аптеки, заправки та банки були переповнені розгубленими відвідувачами, а вже за добу містяни готували запалювальні суміші, облаштовували блокпости на в’їздах до міста та стояли в черзі до військкомату.

Як прожили рік, що минає – у матеріалі Суспільного.

Мінування шкіл та торговельних центрів: січень 2022-го видався неспокійним. Військовий інструктаж, тактична медицина, невідкладна допомога – ці словосполучення щораз частіше у лютому промовляли черкасці.

31.12 Навчилися жити без світла, але з надією – як у Черкасах минув рік війни
Суспільне Черкаси

І недарма, зазначив полковник, старший викладач кафедри військової підготовки Андрій Соломаха, який тоді чи не щодня навчав студентів та викладачів Черкаського національного університету навичкам самозахисту.

"Все це згодилося. Було зрозуміло, що війна неминуча, але ніхто точно не знав, коли це станеться. Всі готувалися, і це добре, це згуртувало суспільство і дало змогу не впасти в паніку", – розповів він.

"Це має знати кожен": у черкаському університеті проводять інструктажі на випадок бойових дій
Навчилися жити без світла, але з надією – як у Черкасах минув рік війни
Колаж Суспільне

Не піддатися паніці 24 лютого змогли не всі. Одні знімали готівку з банкоматів, заправляли автівки й скуповували продукти. Інші – йшли наповнювати мішки піском для облаштування блокпостів. Зі слів заступниці директора управлінської компанії Ольги Протасенко, в перші дні війни розвантажили понад 150 машин піску:

"Люди відгукнулися в перші ж години, приходили зі своїми лопатами, мішками, допомагали вантажити. Крім того, робили їжаки, черкащани приходили зі своїми зварювальними апаратами та своїми електродами, допомагали".

Майструють "їжаки" та навантажують пісок: як в Черкасах працюють волонтери
Навчилися жити без світла, але з надією – як у Черкасах минув рік війни
Суспільне Черкаси

У пошуках безпеки люди вирушали на захід України. Жителів північних та східних областей, які тікали від війни, залишали у своїх домівках на ночівлю небайдужі черкасці. Серед них родина В’ячеслава та Оксани Лавренчуків.

"Більше десятка було, це точно. І тоді так вже виходило, що рекомендували нас своїм знайомим ті, хто вже залишався у нас, і вони вже до нас приїздили", – зазначила пані Оксана.

Навчилися жити без світла, але з надією – як у Черкасах минув рік війни

Мами вивозили дітей з територій, де йшли бої, вагітні народжували далеко від дому. Черкасці ділились усім – від підгузків та харчування до візочків і ліжечок, розповіла багатодітна мама Яна Батюк. Нині її донечці Яринці чотири місяці:

"Місце народження – місто Черкаси. Самі ми з Донеччини. У нашій сім'ї вона єдина дитина, народжена в Черкасах. У мене багато знайомих по всій Україні, але мені, здається, пощастило найбільше, тому що я потрапила сюди. Тут дуже чудові люди".

Черкаська багатодітна родина приймає евакуйованих українців
Навчилися жити без світла, але з надією – як у Черкасах минув рік війни
Суспільне Черкаси

День знань черкаські діти святкували онлайн. Директори освітніх закладів облаштовували укриття, аби хоча б першачки не пропустили свій перший дзвінок. Уже за місяць російські військові почали атакувати ракетами критичну інфраструктуру.

31.12 Навчилися жити без світла, але з надією – як у Черкасах минув рік війни
Суспільне Черкаси

Черкасці не розгубилися: магазини, кафе та аптеки продовжували обслуговувати клієнтів під світлом ліхтариків. Підприємства закупили генератори або ж підлаштувались під графіки відключень електроенергії.

31.12 Навчилися жити без світла, але з надією – як у Черкасах минув рік війни
Відключення світла по всій Черкащині 23.11.22 Фото: Суспільне Черкаси/Катерина Криниця

"Ми намагалися якомога швидше запустити процес, щоб людям не було складно, щоб вони прийшли й відчули, що є тепло, є електроенергія, є їжа, є смачна кава", – розповіла управителька кав'ярні-пекарні Ксенія Поліщук.

31.12 Навчилися жити без світла, але з надією – як у Черкасах минув рік війни
Суспільне Черкаси

Черкащани навчилися готувати на свічках, кутатись у теплі ковдри, донатити та вірити у сили оборони України. Все задля того, аби в наступному році гуртом здобути таку омріяну перемогу.

Хроніки війни: Черкащина

Що відомо

  • 24 лютого о четвертій годині ранку Росія напала на Україну. Президент Росії Володимир Путін виступив з екстреним зверненням до громадян, в якому повідомив про рішення щодо початку військової операції на Донбасі.
  • Зранку 1 березня на Черкащині пролунали чотири вибухи в Уманському районі. Життю черкаських військових, які отримали травми під час вибухів в Умані, нічого не загрожує.
  • 12 березня на Черкащині під час нічних авіанальотів збили ракету. Її уламки впали на подвір'я, пошкодивши будинок і кілька авто, травмованих немає повідомив керівник Черкаської обласної військової адміністрації Ігор Табурець.
  • На Черкащині в ніч на 16 березня збили ракету, повідомив радник керівника Обласної військової адміністрації Олександр Скічко. За його словами, травмованих унаслідок події немає.
  • 26 червня по Черкащині було завдано два ракетних удари, унаслідок яких загинула одна людина, п'ятеро людей отримали травми. Також пошкоджена інфраструктура.
  • 16 липня під час повітряної тривоги на Черкащині чули вибухи. Два вибухи пролунали в одному із сіл Чигиринської тергромади.
  • У Черкаській обласній прокуратурі розпочали кримінальне провадження стосовно ураження ракетами ферми на Чигиринщині 16 липня. Таку інформацію повідомили у пресслужбі Офісу Генпрокурора.
  • 7 серпня жителі Черкащини чули кілька вибухів до оголошення повітряної тривоги. Інформація не підтвердилась, про це повідомила Суспільному речниця Головного управління Нацполіції області Зоя Вовк.
  • 8 серпня над Уманщиною збили російські "Калібри". Уламки однієї ракети влучили у деревообробне підприємство, одна людина загинула, кілька отримали поранення, розповів керівник Черкаської обласної військової адміністрації Ігор Табурець.
  • На Канівщині під час повітряної тривоги 24 серпня було чутно вибухи, про це Суспільному повідомили місцеві жителі. За словами керівника Черкаської ОВА Ігоря Табурця — спрацювала ППО.
  • У Черкаській області 24 серпня українські військові збили один безпілотник. Імовірно Орлан-10, повідомили в пресслужбі Повітряного командування "Центр".
  • На Черкащині 10 жовтня після 17-ї години було чутно вибухи. Спрацювала ППО, є руйнування та травмовані, розповів Суспільному керівник Черкаської ОВА Ігор Табурець.
  • 10 жовтня протиповітряна оборона знищила дрони "Shahed-136", спрямовані на критичну інфраструктуру Черкащини. Про це повідомили в пресслужбі оперативного командування "Південь" Збройних Сил України.
  • На Черкащині 12 жовтня місцеві жителі чули вибух, повітряна тривога оголошена не була. Керівник Черкаської ОВА Ігор Табурець повідомив, що спрацювала протиповітряна оборона.
  • 12 жовтня над Черкащиною збили російський безпілотник. Про це повідомили в пресслужбі оперативного командування "Південь" Збройних Сил України.
  • Під час повітряної тривоги вночі 22 жовтня на Черкащині було чутно вибухи. Попередньо відомо, що область атакували дронами-камікадзе, повідомив керівник ОВА Ігор Табурець. Росіяни влучили в об'єкт критичної інфраструктури.
  • Під час ранкової повітряної тривоги 31 жовтня росіяни завдали ракетного удару по об'єкту енергетичної інфраструктури Черкащини. Четверо людей отримали травми, повідомив начальник ОВА Ігор Табурець.
  • Вночі 2 листопада на Черкащині було чутно вибухи, повідомили Суспільному місцеві жителі. За словами керівника ОВА Ігоря Табурця, спрацювала протиповітряна оборона. З його слів, над однією з громад області два "шахіди" збили силами ППО. Один влучив у порожній резервуар від пального.
  • На Черкащині 15 листопада російська армія намагалася поцілити в об'єкт інфраструктури. Внаслідок події травмованих немає, в області діють погодинні відключення електроенергії, повідомив керівник ЧОВА Ігор Табурець.
  • На Черкащині 5 грудня російські військові намагалися поцілити в об'єкт інфраструктури. Успішно спрацювала ППО, повідомив Суспільному керівник Черкаської ОВА Ігор Табурець.
  • Росія 29 грудня здійснила десяту масовану атаку по Україні і загалом випустила 69 ракет, та декілька дронів. Зокрема, війська РФ обстріляли Київ, Полтаву, Львів, Харків, Миколаїв, внаслідок чого у більшості областей діють відключення світла.
  • Вночі 30 грудня РФ атакувала "Шахедами" Київ. Працювало ППО, один із "Шахедів" влучив у адміністративну будівлю в Голосіївському районі столиці, повідомили у Київській міській військовій адміністрації.
  • У ніч на 30 грудня під час масштабної повітряної тривоги на Черкащині було чутно звуки вибухів, повідомили Суспільному місцеві жителі. Успішно спрацювала ППО, повідомив начальник обласної військової адміністрації Ігор Табурець.

Читайте нас у Telegram: головні новини Черкащини та України

Дивіться нас на YouTube: найцікавіші новини Черкащини та України

Читайте також

Топ дня
Вибір редакції
На початок