У четвер, 13 березня, у Шевченківському районному суді відбулося слухання у справі про вбивство Ірини Фаріон. Під сьогоднішнього засідання продовжили перегляд відео з місця вбивства.
Про це повідомила кореспондентка Суспільного із зали суду.
Близько 10:15 В’ячеслава Зінченка привезли до суду у шоломі та бронежилеті. Засідання розпочалося о 11:00.
У засіданні знову не брала участь адвокатка Софії Особи (донька Ірини Фаріон) Наталія Романик. Софія Особа не заперечувала проти продовження засідання за її відсутності.
Суддя повідомив про заборону прямої трансляції судового засідання, зокрема у соціальних мережах.
Після цього у суді продовжили дослідження відеодоказів, зокрема перегляду відео слідчих із місця вбивства Ірини Фаріон.
Адвокат В’ячеслава Зінченка Юрій Немировський прокоментував момент на відео, де відбувається одорологічна експертизаОдорологічна експертиза — один із методів використання слідів запаху людини в боротьбі зі злочинністю є криміналістична одорологія, суть якої є у зборі, консервуванні та лабораторній ідентифікації індивідуальних запахів спеціалістами за допомогою спеціально підготовлених собак-детекторів, для проведення альтернативної вибірки - розпізнавання запахів по їх зразкам..
"В нашому випадку оперативно слідча група впродовж двох з гаком годин вимірює відстані, знімає номери й абсолютно не квапиться здійснити один із головних і ключових моментів доведення версії обвинувачення і версії слідства, тобто зняття запахових слідів", — каже Немировський і просить суд врахувати це.
Під час судового засідання щодо запобіжного заходу В’ячеславу Зінченку 13 листопада 2024 року, прокурор у справі повідомляв результати цієї експертизи: "Згідно з висновком експерта, Зінченко В'ячеслав і особа, зображена на фото — це одна і та сама особа. Одорологічна експертиза підтверджує, що запаховий слід з лавки належить Зінченку з ймовірністю 96,6%"
Також адвокат поставив під сумнів дату зйомки, тобто вечір 19 липня 2024 року, коли вбили Ірину Фаріон. За його словами, відповідно до погоди, відео ймовірно було зняте у інший день.
"З приводу цього відео. Доведення того, що це нереальний огляд місця події, а вистава, яка була створена слідством, яке профукало 19-го одорологічне дослідження, яке єдине важливе в цій події при огляді місця події, але відтворювали його пізніше", — додав Юрій Немировський.
Під час технічної перерви В’ячеслав Зінченко поспілкувався із журналістами. Обвинувачений повідомив, що йому не пропонували пройти тест на поліграфі і додав, що планує давати свідчення у суді.
На запитання, чи переглядав Зінченко проєкт Ірини Фаріон "Ген українців" він відповів, що його телефон вилучили й там є всі його акаунти, там буде видно, бо сам він не пригадує.
Також Зінченко розповів, як відбувалося його затримання: "Спочатку якась людина в цивільному підійшла і дала мені по щоці й каже "давай пароль від телефону, бо телефон крадений", але потім вже нормально прийшов слідчий і все нормально пояснив". І додав, що не надав пароль від телефону.
Також журналісти запитували, що В’ячеслав Зінченко робив у Брюховицькому лісі та чи був там, але обвинувачений сказав, що "все під час судового розгляду дізнаєтеся".
Донька Ірини Фаріон Софія Особа каже, що хоче, аби Зінченко пройшов тест на поліграфі.
"Ну звичайно, що він буде все заперечувати. Він був в Брюховицькому лісі, він там переховував свої речі, звичайно, що він буде заперечувати, що він в різних містах замовляв собі одяг. Він все буде заперечувати. Я хочу, щоб він пройшов детектор брехні", — говорить Софія Особа.
А от мама В’ячеслава Зінченка наполягає, що справа сфальсифікована, зокрема і відео, яке переглядають у суді.
"Там (на відео, — ред.) також багато фальсифікацій. Але й сама справа сфальсифікована", — каже Олена Зінченко.
Після завершення перегляду відео із місця вбивства Ірини Фаріон у суді оголосили про перерву до 26 березня.
Що відомо про вбивство Ірини Фаріон
Ввечері 19 липня невідомий вистрілив у Ірину Фаріон неподалік її дому і втік із місця події. Ірину Фаріон госпіталізували до лікарні святого Пантелеймона з вогнепальним пораненням голови. Мовознавицю прооперували — її стан був критичним. За кілька годин у лікарні повідомили, що попри зусилля медиків, врятувати Ірину Фаріон не вдалося.
Правоохоронці кваліфікували напад на Фаріон за ч.1 ст.115 (Умисне вбивство) Кримінального кодексу України. Стрільцеві, за цією статтею, загрожує позбавлення волі на строк до п'ятнадцяти років.
Слідство розглядає кілька мотивів вбивства, зокрема громадська/політична діяльність і особиста неприязнь. Також слідчі не виключають у вбивстві "російський слід".
21 липня правоохоронці оголосили в розшук чоловіка, який може бути причетним до вбивства мовознавиці. 25 липня у Дніпрі затримали 18-річного хлопця за підозрою у вбивстві Фаріон. Голова МВС Ігор Клименко повідомив, що є достатньо доказів стверджувати, що саме затриманий стріляв у професорку. Слідство вважає, що стрілець — лише виконавець.
26 липня 18-річному підозрюваному обрали запобіжний захід у Галицькому районному суді Львова — тримання під вартою без права внесення застави на 60 діб до 22 вересня. Суддя на відкритому судовому засіданні оприлюднив його імʼя — це Вʼячеслав Зінченко. На триманні під вартою без права внесення застави наполягали прокурори під час засідання. У Львівському апеляційному суді запобіжний захід для Зінченка залишили без змін.
19 вересня суд продовжив запобіжний захід для підозрюваного у вигляді тримання під вартою без застави на 60 діб — до 17 листопада. Львівський апеляційний суд залишив рішення суду першої інстанції без змін. Також запобіжний захід продовжили на засіданні 13 листопада — тримання під вартою без права внесення застави до 12 січня.
3 січня 2025 року у Шевченківському районному суді Львова продовжили запобіжний захід для В’ячеслава Зінченка у вигляді тримання під вартою терміном на 60 діб до 4 березня 2025 року. Під час цього ж засідання суд постановив надати доньці мовознавиці Софії Особі та її двом малолітнім дітям особисту охорону терміном на два місяці через погрози у соцмережах.
13 січня 2025 року у Шевченківському районному суді Львова під час засідання донька загиблої заявила, що вимагає відшкодування 15 мільйонів гривень моральної шкоди, а адвокати Зінченка клопотали про посилення охорони підсудного.
На судове засідання 13 лютого Зінченка привезли у бронежилеті та шоломі. У залі суду він клопотав про переведення в одиночну камеру та можливість дзвінків батьку. Колегія суддів ухвалила рішення дозволити Зінченку дзвінки до батька. Клопотання щодо зміни умов утримання в СІЗО — не задовольнили.
В'ячеславу Зінченку інкримінують умисне вбивство особи, пов'язане з виконанням нею громадського обов'язку, з мотивів національної нетерпимості, а також незаконне володіння вогнепальною зброєю (п. 8, 14 ч. 2 ст. 115, ч. 1 ст. 263 КК України).
26 лютого 2025 року В'ячеславу Зінченку продовжили запобіжний захід у вигляді тримання під вартою на 60 діб без права на заставу. Також під час цього засідання у суді почали вивчати докази у справі про вбивство Ірини Фаріон.