Перейти до основного змісту

Справа про вбивство Ірини Фаріон: В'ячеславу Зінченку продовжили запобіжний захід до 24 квітня

Оновлено

У середу, 26 лютого, у Шевченківському районному суді Львова почали розглядати докази у справі про вбивство Ірини Фаріон. Підсудному В’ячеславу Зінченку продовжили запобіжний захід — арешт без права внесення застави до 24 квітня.

Про це повідомила кореспондентка Суспільного із зали суду.

До початку засідання В’ячеслава Зінченка привезли у будівлю суду. Він також поспілкувався із журналістами. Зінченко розповів, що має можливість спілкуватися із батьком 15 хвилин один раз на тиждень. Також він додав, що почувається у безпеці після посилення заходів безпеки, зокрема носіння бронежилета та шолома.

"На даний момент я відчуваю себе у безпеці, під час судового засідання я ні про що не хвилююся", — сказав Зінченко.

Крім того, підсудний поспілкувався із мамою до початку засідання.

В'ячеслав Зінченко під час засідання 26 лютого. Суспільне Львів

Засідання розпочалося об 11:20. У залі суду досліджували докази у справі. Зокрема, розглянули відео з місця, де трапилося вбивство Ірини Фаріон.

"По відео, яке ми бачили сьогодні, є певні моменти, які вказують на те, що це театральне дійство, а не огляд місця події. Ми вважаємо, що це підкинута гільза", — сказав адвокат обвинуваченого Юрій Немировський.

Крім того, прокурор подав клопотання про продовження запобіжного заходу для В’ячеслава Зінченка на 60 діб без права внесення застави.

"У обвинуваченого Зінченка 4 березня 2025 року завершується строк дії запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, водночас кримінальне провадження перебуває на стадії дослідження доказів. Завершити судовий розгляд до цієї дати неможливо з об'єктивних причин, враховуючи об'єм матеріалів, які підлягають дослідженню. Тому мною оформлено клопотання про продовження дії запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою", — повідомив прокурор Дмитро Петльований.

За його словами, у випадку зміни запобіжного заходу або, якщо його не продовжать, обвинувачений може не з'являтися у суд.

"Указаний ризик підтверджується тим, що Зінченко не має постійного місця проживання у Львові чи Львівській області, до затримання був зареєстрований і проживав у місті Дніпро. Забезпечити його належну процесуальну поведінку, враховуючи те, що судовий розгляд відбувається у місті Львові, шляхом застосування менш суворого запобіжного заходу неможливо", — сказав прокурор.

Натомість адвокат підсудного попросив змінити запобіжний захід на цілодобовий домашній арешт з носінням електронного браслета.

"Щодо того, що Зінченко може переховуватися, кримінально-процесуальний кодекс не передбачає, що Зінченко або будь-хто з обвинувачених або підозрюваних має бути в межах тієї агломерації, де проводяться судові засідання. В Зінченка є сім'я, в нього є постійне місце проживання в місті Дніпро, є сполучення між Дніпром і Львовом і суд в праві покласти на мого підзахисного певні зобов'язання, щоб вчасно прибувати до суду і не перешкоджати розгляду", — заявив адвокат Зінченка Ігор Сулима.

Суд пішов у нарадчу кімнату.

Судове засідання. Суспільне Львів

Під час перерви представниця потерпілої Софії Особи Наталія Романик розповіла про нові деталі розслідування.

"Можу спростувати заяви про те, що не розглядалися інші версії. Море людей, чоловіків віку приблизно Зінченка, було допитано, з'ясовано, де вони перебували, дивилися їхні телефони. Величезну кількість людей було відкинуто як потенційних підозрюваних. Під час слідчих дій було знайдено багато цікавої інформації, наприклад, нотатки Зінченка, де в переліку, що він має купити, є і перець, і ніж, і ствол. Перець — щоб собаки не взяли слід. Саме тому пошукова собака з часом втратила слід", — розповіла Наталія Романик.

За її словами, свідків будуть опитувати дуже нескоро, зважаючи на обсяг матеріалів, які варто дослідити.

"Сьогодні ми навіть фактично не дослідили один письмовий документ, тобто один витяг з РДР дослідили, а от огляд з місяця ми не встигли фізично, бо додатком є величезні відео, які потрібно дивитися. І ми будемо дивитися, щоб ніхто не сказав, що суд в чомусь обмежив кількість чи обсяг дослідження доказів", — додала Наталія Романик.

Суд постановив продовжити Зінченку запобіжний захід — арешт без права внесення застави до 24 квітня.

"Я очікую справедливості і я думаю, що так і буде, і покарання довічно для Зінченка — оцього я очікую. Хоча він не до кінця і ніколи не зрозуміє, що він зробив, він має сісти довічно. Це не людина", — прокоментувала донька Фаріон Софія Особа.

Наступне засідання відбудеться 10 березня.

Що відомо про вбивство Ірини Фаріон

Ввечері 19 липня невідомий вистрілив у Ірину Фаріон неподалік її дому і втік із місця події. Ірину Фаріон госпіталізували до лікарні святого Пантелеймона з вогнепальним пораненням голови. Мовознавицю прооперували — її стан був критичним. За кілька годин у лікарні повідомили, що попри зусилля медиків, врятувати Ірину Фаріон не вдалося.

Правоохоронці кваліфікували напад на Фаріон за ч.1 ст.115 (Умисне вбивство) Кримінального кодексу України. Стрільцеві, за цією статтею, загрожує позбавлення волі на строк до п'ятнадцяти років.

Слідство розглядає кілька мотивів вбивства, зокрема громадська/політична діяльність і особиста неприязнь. Також слідчі не виключають у вбивстві "російський слід".

21 липня правоохоронці оголосили в розшук чоловіка, який може бути причетним до вбивства мовознавиці. 25 липня у Дніпрі затримали 18-річного хлопця за підозрою у вбивстві Фаріон. Голова МВС Ігор Клименко повідомив, що є достатньо доказів стверджувати, що саме затриманий стріляв у професорку. Слідство вважає, що стрілець — лише виконавець.

26 липня 18-річному підозрюваному обрали запобіжний захід у Галицькому районному суді Львова — тримання під вартою без права внесення застави на 60 діб до 22 вересня. Суддя на відкритому судовому засіданні оприлюднив його імʼя — це Вʼячеслав Зінченко. На триманні під вартою без права внесення застави наполягали прокурори під час засідання. У Львівському апеляційному суді запобіжний захід для Зінченка залишили без змін.

19 вересня суд продовжив запобіжний захід для підозрюваного у вигляді тримання під вартою без застави на 60 діб — до 17 листопада. Львівський апеляційний суд залишив рішення суду першої інстанції без змін. Також запобіжний захід продовжили на засіданні 13 листопада — тримання під вартою без права внесення застави до 12 січня.

3 січня 2025 року у Шевченківському районному суді Львова продовжили запобіжний захід для В’ячеслава Зінченка у вигляді тримання під вартою терміном на 60 діб до 4 березня 2025 року. Під час цього ж засідання суд постановив надати доньці мовознавиці Софії Особі та її двом малолітнім дітям особисту охорону терміном на два місяці через погрози у соцмережах.

13 січня 2025 року у Шевченківському районному суді Львова під час засідання донька загиблої заявила, що вимагає відшкодування 15 мільйонів гривень моральної шкоди, а адвокати Зінченка клопотали про посилення охорони підсудного.

На судове засідання 13 лютого Зінченка привезли у бронежилеті та шоломі. У залі суду він клопотав про переведення в одиночну камеру та можливість дзвінків батьку. Колегія суддів ухвалила рішення дозволити Зінченку дзвінки до батька. Клопотання щодо зміни умов утримання в СІЗО — не задовольнили.

В'ячеславу Зінченку інкримінують умисне вбивство особи, пов'язане з виконанням нею громадського обов'язку, з мотивів національної нетерпимості, а також незаконне володіння вогнепальною зброєю (п. 8, 14 ч. 2 ст. 115, ч. 1 ст. 263 КК України).

Топ дня
Вибір редакції