Знайшли гільзу від спортивної кулі: нові відомості про вбивство Ірини Фаріон

Доповнено

Вбивство Ірини Фаріон було найімовірніше скоєне за допомогою переробленого бойового пістолета. Наразі правоохоронці встановлюють, чи було вбивство замовним, а також чи причетний підозрюваний до неонацистських рухів.

Що вдалося з'ясувати за час слідства, під час брифінгу розповів очільник МВС Ігор Клименко.

Підготовка до злочину та вбивство: реконструкція

За даними слідства, підозрюваний приїхав до Львова 9 липня поїздом. Його зафіксували камери Головного залізничного вокзалу. З метою конспірації він орендував три квартири почергово у центрі Львова та змінював місце проживання. Правоохоронці знайшли підтвердження бронювання і також отримали свідчення рієлторів.

Прибувши до Львова, підозрюваний зайшов у відділення пошти, де отримав посилку, яку перед цим сам собі надіслав з Дніпра. Він приїхав без речей. Згідно з даними від "Нової пошти", від отримав зокрема трекінгові окуляри та панаму "Patagonia", в які він переодягався для маскування, а також сумку, де, на думку слідства, зберігалася зброя.

Після цього підозрюваний розпочав підготовку до вбивства, зокрема вивчав шляхи підходу та відходу до місця події, а також обстежував прилеглу територію. На відео зафіксували момент, де він під час цих розвідок змінює одяг з маскувального на звичний.

Вбивство відбулося за рогом силікатного білого будинку. Камера не захопила момент вбивства, але зафіксувала підхід підозрюваного до місця злочину за пів хвилини до пострілу.

"Підозрюваний підійшов до пані Фаріон, яка перебувала в очікуванні таксі з валізою і невеличкою дамською сумочкою. Він близько підійшов, не більш ніж 2 метри", — зазначив міністр внутрішніх справ Ігор Клименко.

Після вчинення злочину камера зафіксувала, як підозрюваний втікає з місця події.

"Наступне відео — це залізничний вокзал через два дні (21 липня, — ред.). Він виїжджає з Львова до Дніпра. Це день парастасу за пані Іриною", — сказав голова Нацполіції Іван Вигівський.

Наступного ранку підозрюваний прибув у Дніпро. Його зафіксували камери на залізничному вокзалі.

За даними правоохоронців, батьки попередньо не знали про підготовку та ймовірну причетність сина до злочину.

Знайшли гільзу від спортивної кулі

На місці вбивства Фаріон знайшли гільзу від спортивної кулі — це не бойова куля. Наразі гільза перебуває на експертизі.

"На місці злочину була знайдена куля. Куля 9 на 18. Гільза спортивна. Ми знаємо, що патрони поступали в Україну в 2017-2018 роках в кількості 1 млн штук. Специфічна куля, не бойова. Ми маємо встановити, де ця куля була придбана, можливо, на чорному ринку або вона придбана раніше", — розповів Ігор Клименко.

Ігор Клименко додав, що вбивство було найімовірніше скоєне за допомогою переробленого стартового пістолета. Підшуковувати пістолет для скоєння злочину підозрюваний почав ще 14 травня. Наразі зброю знайти не вдалось, "але це питання кількох днів", додав міністр. За його словами, підозрюваний обмовився, що заховав пістолет.

"Ми вивчаємо місце, де він міг гіпотетично навчатися стрілецькій справі", — доповнив Ігор Клименко.

Як шукали підозрюваного?

Попри те, що підозрюваний збирав інформацію про Ірину Фаріон тривалий час і перебував біля під'їзду в яскравому одязі, ніхто з сусідів не повідомив про нього в поліцію.

Ідентифікувати ймовірного вбивцю вдалося за допомогою фотографії в окулярах та капелюсі.

"Найголовніше для нас було — ідентифікація, хто це. Дякуючи цій фотографії, ми змогли далі рухатися", — сказав Ігор Клименко.

"У нас було фотозображення, яке ви бачили всі. Ми зробили відтворення з тими свідками, які знаходилися фактично в момент цього зухвалого злочину. Чітко розуміли, що саме ця особа вчинила цей злочин. Тобто, щоб прибрати можливий момент, що ця особа відволікала, а хтось інший вчинив цей постріл. За допомогою відповідних аналітичних програм були збіги. Було відпрацьовано величезний масив людей. Це тисячі. Але 80 осіб, які були схожі за зовнішністю, воно визначається у відсотках", — додав голова Нацполіції.

Ігор Клименко доповнив, що кожного з 80 людей, з якими були збіги, треба було перевірити:

"Відповідне програмне забезпечення дозволило нам швидко встановити: чи схожа, чи не схожа ця частина обличчя до цих громадян. Кожного перевіряли паралельно за місцем проживання, місцем навчання, перебування за цей період".

Правоохоронці опрацювали великий об'єм відео з приватних камер. Завдяки цьому вдалось встановили особу.

Минуло менше доби від моменту встановлення до затримання підозрюваного, повідомив Іван Вигівський. Затримав 18-річного юнака спецназ у місті Дніпро близько 13:00.

У затриманого вилучили техніку з листуванням, документами та історією веб-пошуку, що свідчать про його підготовку. Серед історії веб-переглядів є зокрема посилання на пошук стартового пістолету.

В історії веб-пошуку є прізвища й інших політиків. Серед них — Максим Бужанський.

"Він відійшов від того, що зробив, і вже готував, можливо, наступну акцію. Я можу вам одне прізвище розкрити: наступний, кого він дивився, — це Макс Бужанський. Про всі інші прізвища я промовчу", — сказав Ігор Клименко.

Також в телефоні знайшли текст повідомлення на випадок, якщо вбивство піде "не за планом".

Причетність до неонацистських рухів

Перший заступник голови СБУ Сергій Андрущенко заявив, що наразі перевіряють причетність затриманого за підозрою у вбивстві Ірини Фаріон до неонацистських рухів з РФ:

"Ми перевіряємо його причетність до неонацистського руху. Ми вивчаємо його зв'язки як на території України, так і за кордоном. І мотиви скоєння злочину. Одна із версій — причетність країни-агресора до організації злочину".

Щодо відео, яке поширювали російські телеграм-канали з нібито моментом вбивства, його достовірність встановлюють.

"Можу тільки одне підтвердити, що той тунель і автомобіль, який стояв, це дійсно з цього двору, але не факт, що це знімав підозрюваний", — сказав Ігор Клименко.

Що відомо про вбивство Ірини Фаріон

19 липня, близько 19:30, невідомий вистрілив у Ірину Фаріон неподалік її дому, після чого втік.

Близько 20:00 Ірину Фаріон госпіталізували до лікарні святого Пантелеймона з вогнепальним пораненням голови. Керівниця анестезіологічної служби Першого ТМО Львова Наталія Матолінець розповіла що Ірині Фаріон провели операцію. Медикиня додала, що стан критичний: глибока мозкова кома.

О 23:33 керівниця анестезіологічної служби Першого ТМО Львова повідомила, що врятувати Ірину Фаріон не вдалось.

Напад на Ірину Фаріон кваліфікували за ч.1 ст.115 (Умисне вбивство) Кримінального кодексу України. Стрільцеві загрожує позбавлення волі на строк до п'ятнадцяти років.

Слідство розглядає кілька мотивів вбивства, зокрема громадська/політична діяльність і особиста неприязнь. Також слідчі не виключають у вбивстві "російський слід".

Правоохоронці оголосили в розшук чоловіка, який може бути причетний до вбивства Ірини Фаріон. Він худорлявої статури, зростом приблизно — 170-180 см. У поліції оприлюднили фото і відео з розшукуваним.

25 липня у Дніпрі затримали 18-річного хлопця за підозрою у вбивстві професорки Львівської політехніки та екснардепки Ірини Фаріон. Голова МВС Ігор Клименко повідомив, що є достатньо доказів стверджувати, що саме затриманий стріляв у Ірину Фаріон. Слідство вважає, що стрілець — лише виконавець.

В Офісі генпрокурора повідомили, що затриманому готується повідомлення про підозру в умисному вбивстві (ч. 1 ст. 115 КК України) та вирішується питання про обрання запобіжного заходу.

Що відомо про Ірину Фаріон

Ірина Фаріон народилася у Львові. У 1987 році закінчила філологічний факультет Львівського державного університету імені Івана Франка. З 1991-го працювала у Національному університеті "Львівська політехніка". Має звання докторки філології.

В останні роки радянської влади Фаріон була членкинею КПРС, хоча це заперечувала. Проте у 2013 році журналісти знайшли у Державному архіві Львівської області документи, які підтвердили цей факт її біографії. Мовознавиця відмовилася його коментувати та відповіла, що "Орлиця не звітує перед гієнами".

Згодом вона пояснювала членство у КПРС спробою "розвалити партію зсередини".

У 2005 році Фаріон стала членкинею ВО "Свобода", а через рік — депутаткою Львівської обласної ради. У 2012 році її обрали до Верховної Ради 7-го скликання. Тоді ж Фаріон очолила підкомітет парламенту з питань вищої освіти Комітету з питань науки та освіти.

У період роботи у Раді Фаріон відзначилася рядом критичних заяв. Однією з найбільш відомих стала її оцінка знання української мови Миколою Азаровим — очільником уряду часів Януковича. Тоді вона заявила, що "мову не знають або ті, хто політично упереджені, або розумово відсталі". Азаров тоді відповів, що не проти допомоги Фаріон в опануванні української.

Загалом, більшість заяв та висловлювань Фаріон, що викликали резонанс, стосувалися мовного питання. Одне з останніх — інтерв'ю, де мовознавиця різко розкритикувала українських військових, які продовжують спілкуватися російською мовою.

Після того, як розгорівся скандал, вона опублікувала слова підтримки на свою адресу одного зі своїх підписників з Криму. У публікації були персональні дані підписника. Після цього у Криму його нібито затримали російські спецслужби. Студенти вийшли на протест у Львові і вимагали звільнення професорки. 15 листопада 2023 року Львівська політехніка звільнила Фаріон. Проте у травні 2024 року Львівський апеляційний суд поновив її на посаді. На відшкодовані гроші жінка купила 11 дронів для ЗСУ.

Станом на 19 липня досудове розслідування у кримінальній справі проти Ірини Фаріон, яке відкрило СБУ ще у листопаді 2023 року — тривало. Зокрема, у статті про образу честі й гідності військовослужбовця.