Перейти до основного змісту

Вбивство Фаріон: суд продовжив запобіжний захід В'ячеславу Зінченку

Галицький районний суд Львова залишив без змін запобіжний захід для підозрюваного у вбивстві Ірини Фаріон В’ячеслава Зінченка. Це тримання під вартою без права застави на 60 діб до 12 січня.

Про це повідомила кореспондентка Суспільного з місця події.

Судове засідання щодо продовження запобіжного заходу для В’ячеслава Зінченка розпочалося 13 листопада о 15:05. Ще перед початком деякі присутні почали скандувати: "Свободу В'ячеславу Зінченку". Частина з них була одягнена у футболки: "За В'ячеслава Зінченка" та "Зінченко — невинний".

Жінки прийшли у футболках на підтримку Зінченка. Суспільне Львів/Ірина Мочульська

Прокурор зауважив, що строк дії запобіжного заходу для Зінченка завершується 17 листопада 2024 року, водночас строк досудового розслідування ухвалою слідчого судді було продовжено до 25 січня 2025 року. І за цей час завершити розслідування неможливо, адже ще тривають слідчі та процесуальні дії та не завершені усі експертизи.

"Під час досудового розслідування було зібрано ряд нових доказів, які дають підставу вважати підозру, вручену Зінченку, обґрунтованою. Зокрема, згідно з висновком портретознавчої експертизи, особа, яка зображена на фото в панамі, окулярах і червоній футболці, яка виходячи з показань свідків і проведених слідчих експериментів стріляла в Фаріон, це та сама особа, яка зображена на експериментальних взірцях. Це відеозаписи із судових засідань відносно Зінченка. Згідно з висновком експерта, Зінченко В'ячеслав і особа, зображена на фото — це одна і та сама особа. Одорологічна експертиза підтверджує, що запаховий слід з лавки належить Зінченку з ймовірністю 96,6%", — каже прокурор.

За його словами, ризики, які стали підставою для обрання запобіжного заходу — тримання під вартою без права внесення застави, не змінились.

"Існує ризик, що підозрюваний у випадку зміни запобіжного заходу може переховуватися від органів досудового розслідування і суду. Окрім того, в останнього відсутнє постійне місце проживання на території Львова чи області, де здійснюється досудове розслідування і буде в подальшому судовий розгляд. Відповідно, нівелювати ризики переховування від органів досудового розслідування неможливо інакше, як шляхом продовження запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою", — додає прокурор.

Суд продовжив запобіжний захід В'ячеславу Зінченку. Суспільне Львів/Ірина Мочульська

Після цього висловився В'ячеслав Зінченко. Він заявив, що заперечує звинувачення.

"Вкотре я вже чую, що обґрунтована підозра, але хочу зазначити, що прямих доказів немає. Стосовно відео з місця злочину, я не розумію своєї причетності до нього. Стосовно портретної експертизи, згідно з якою було визнано, що це нібито я, там навіть візуально видно розбіжності. Зброя не знайдена. Тобто фактично прямих доказів моєї причетності немає. Я вину свою не визнаю", — каже В'ячеслав Зінченко.

Адвокат підозрюваного Ігор Сулима наголосив, що ризики, які навів прокурор, є безпідставними.

"Стосовно ризиків: по-перше Зінченко не переховувався ні від органів слідства, ні від прокуратури взагалі, він був затриманий в себе в дома, він не переховувався в конспіративних квартирах, не пробував виїжджати за межі України. Стосовно того, що слідство проводиться в місті Львові, шановний суд, він є громадянином України і на жодній сторінці КПК не вказано, що він має перебувати тільки в тому місці, де проводиться досудове розслідування або розгляд. В нього є постійне місце проживання, міцні соціальні зв'язки: матір, батько, який воює, і за таких обставин я вважаю, що твердження сторони обвинувачення є безпідставними апріорі", — говорить Сулима.

Він закликав суд відмовити у продовженні клопотання щодо Зінченка.

Дівчина прийшла на суд із фотографією Ірини Фаріон. Суспільне Львів/Ірина Мочульська

Суд пішов у нарадчу кімнату. У цей час між тими, хто прийшов підтримати В'ячеслава Зінченка, та іншими присутніми виникли суперечки.

Підозрюваний В’ячеслав Зінченко під час спілкування із журналістами заперечував свою винуватість.

"Все, що я вам можу сказати – я не вбивав Ірину Фаріон, я вину свою не визнаю, все. Більше нічого не можу сказати", – сказав В’ячеслав Зінченко.

У підсумку суд продовжив запобіжний захід для Зінченка — 60 діб без права внесення застави до 12 січня.

Що відомо про вбивство Ірини Фаріон

Ввечері 19 липня невідомий вистрілив у Ірину Фаріон неподалік її дому і втік із місця події. Ірину Фаріон госпіталізували до лікарні святого Пантелеймона з вогнепальним пораненням голови. Мовознавицю прооперували — її стан був критичним. За кілька годин у лікарні повідомили, що попри зусилля медиків, врятувати Ірину Фаріон не вдалося.

Правоохоронці кваліфікували напад на Фаріон за ч.1 ст.115 (Умисне вбивство) Кримінального кодексу України. Стрільцеві, за цією статтею, загрожує позбавлення волі на строк до п'ятнадцяти років.

Слідство розглядає кілька мотивів вбивства, зокрема громадська/політична діяльність і особиста неприязнь. Також слідчі не виключають у вбивстві "російський слід".

21 липня правоохоронці оголосили в розшук чоловіка, який може бути причетним до вбивства мовознавиці. 25 липня у Дніпрі затримали 18-річного хлопця за підозрою у вбивстві Фаріон. Голова МВС Ігор Клименко повідомив, що є достатньо доказів стверджувати, що саме затриманий стріляв у професорку. Слідство вважає, що стрілець — лише виконавець.

26 липня 18-річному підозрюваному обрали запобіжний захід у Галицькому районному суді Львова — тримання під вартою без права внесення застави на 60 діб до 22 вересня. Суддя на відкритому судовому засіданні оприлюднив його імʼя — це Вʼячеслав Зінченко. На триманні під вартою без права внесення застави наполягали прокурори під час засідання.

Після обрання запобіжного заходу адвокат підозрюваного Ігор Сулима повідомив журналістам, що не погоджується з рішенням суду. 31 липня сторона захисту подала апеляцію. 5 серпня під час засідання у Львівському апеляційному суді запобіжний захід для Зінченка залишили без змін.

19 вересня суд продовжив запобіжний захід для підозрюваного у вигляді тримання під вартою без застави на 60 діб — до 17 листопада. Львівський апеляційний суд залишив рішення суду першої інстанції без змін.

Топ дня

Вибір редакції