У четвер, 13 лютого, у Шевченківському райсуді Львова відбулося засідання у справі про вбивство Ірини Фаріон. В’ячеслав Зінченко, прибув до зали суду у бронежилеті та шоломі, адже під час попереднього засідання його адвокат клопотав про посилення охорони підсудного.
Про це із зали суду повідомила кореспондентка Суспільного.
Засідання розпочалося о 10:48. В’ячеслав Зінченко подав клопотання, щоб його утримували одного у камері у СІЗО. Пояснює це тим, що інші підозрювані курять і йому не комфортно. Адвокат Ігор Сулима підтвердив слова Зінченка та просив суд задовольнити клопотання, пояснюючи це тим, що В’ячеслав Зінченко займався спортом і ніколи не курив.
Прокурор пояснив, що в одиночній камері утримується особа, яка здійснила якісь порушення. Тому він проти задоволення клопотання. Проти цього й адвокатка доньки Ірини Фаріон.
Також до суду надійшло ще одне клопотання — В’ячеслав Зінченко просить суд дозволити йому дзвінки до батька. Прокурор каже, що спілкування батька з підозрюваним може зашкодити подальшому допиту, адже його допитували як свідка. Таку ж позицію має адвокатка доньки Ірини Фаріон Наталія Романик.
В’ячеславу Зінченку можна спілкуватися із мамою телефоном. Такий дозвіл він отримав після завершення досудового слідства.
Суд пішов у нарадчу кімнату. Після цього колегія суддів ухвалила рішення дозволити Зінченку дзвінки до батька. Клопотання щодо зміни умов утримання в СІЗО — не задовольнили.
Після того як усі клопотання розглянули суд розпочав розгляд справи. Прокурор Дмитро Петльований зачитав короткий виклад обвинувального акту. В'ячеславу Зінченку інкримінують умисне вбивство особи, пов'язане з виконанням нею громадського обов'язку, з мотивів національної нетерпимості, а також незаконне володіння вогнепальною зброєю (п. 8, 14 ч. 2 ст. 115, ч. 1 ст. 263 КК України).
Також адвокатка доньки Ірини Фаріон Наталія Романик зачитала цивільний позов щодо відшкодування моральної шкоди на суму 15 мільйонів гривень.
У суді Зінченко заперечив обвинувачення. Також заперечив проти цивільного позову.
"Майже відразу після затримання наш міністр внутрішніх справ зі всіх телевізорів виступив з промовою про швидке і успішне завершення цієї справи, викриття злочинця. Ну тобто, абсолютна піар-компанія. Захист в цьому суді доведе, що все те, що обвинувачення вважає доказами по справі — це припущення, а в деяких випадках і фальсифікація, яку обвинувачення намагається одягнути у вигляд доказів. Це стосується і деяких свідчень свідків, це стосується експертиз всіх", — каже адвокат Зінченка Юрій Немировський.
Також Немировський у суді повідомив, що перевірив фотографію, яку публікували, як фото підозрюваного, за допомогою штучного інтелекту, зокрема запитав у ChatGPT чи є на фото ознаки редагування.
"Відображено різкі зміни в пікселях зображення, такі зміни можуть вказувати на області редагування, якщо вони не відповідають загальній структурі чи текстурі зображення. Це безумовно не дослідження і доказом не є в цьому провадженні", — каже Немировський.
Також інший адвокат підсудного Ігор Сулима повідомив, що у справі є 30 томів. І просив дослідити усі матеріали у ході судового розгляду.
"У справі є 30 томів. А ми чомусь досліджуємо том перший, другий, четвертий, а потім – том 14. Я пропоную встановити такий поряд, щоби всі матеріали досліджувати. Якщо ми зрозуміємо, що всі матеріали не будуть мати якоїсь доказової бази, або прокурор доведе суду, що ці матеріали не мають доказового значення, то й ми не будемо наполягати, на тому, щоби затягувати розгляд справи. Але я вважаю, що ми маємо дослідити всі томи справи", — каже Сулима.
З цим не погодилася адвокатка Наталія Романик. А прокурор Дмитро Петльований пояснив, що кожна сторона має право клопотати про дослідження певних доказів.
"Якщо сторона захисту має на меті дослідити якісь конкретні матеріали, які не зазначені у моєму клопотанні, вони мають право заявити про це клопотання. Досліджувати протоколи допитів, які містяться у матеріалах справи ми не можемо, тому що свідки допитуються безпосередньо", — каже прокурор.
Суд запропонував стороні захисту подати письмово обсяг матеріалів, який вважають за необхідне дослідити.
"Щодо порядку, суд, вислухавши думку всіх учасників, ухвалив: долучити до матеріалів справи клопотання прокурора щодо обсягу дослідження доказів, які надані сторонам і встановити наступний порядок — розпочати з письмових доказів, допитати потерпілих, свідків, речові докази, взяти покази обвинуваченого, дослідити докази, які характеризують обвинуваченого, встановити матеріали цивільного позову", — повідомив суддя.
Суд оголосив перерву у засідання до 26 лютого.
Під час попереднього засідання у Шевченківському районному суді Львова адвокат Зінченка Юрій Немировський просив суд про забезпечення додаткового захисту для підсудного при доправленні його до приміщення суду і з нього. А адвокатка доньки Ірини Фаріон Наталія Романик підготувала цивільний позов про відшкодування моральної шкоди на суму 15 мільйонів гривень.
Що відомо про вбивство Ірини Фаріон
Ввечері 19 липня невідомий вистрілив у Ірину Фаріон неподалік її дому і втік із місця події. Ірину Фаріон госпіталізували до лікарні святого Пантелеймона з вогнепальним пораненням голови. Мовознавицю прооперували — її стан був критичним. За кілька годин у лікарні повідомили, що попри зусилля медиків, врятувати Ірину Фаріон не вдалося.
Правоохоронці кваліфікували напад на Фаріон за ч.1 ст.115 (Умисне вбивство) Кримінального кодексу України. Стрільцеві, за цією статтею, загрожує позбавлення волі на строк до п'ятнадцяти років.
Слідство розглядає кілька мотивів вбивства, зокрема громадська/політична діяльність і особиста неприязнь. Також слідчі не виключають у вбивстві "російський слід".
21 липня правоохоронці оголосили в розшук чоловіка, який може бути причетним до вбивства мовознавиці. 25 липня у Дніпрі затримали 18-річного хлопця за підозрою у вбивстві Фаріон. Голова МВС Ігор Клименко повідомив, що є достатньо доказів стверджувати, що саме затриманий стріляв у професорку. Слідство вважає, що стрілець — лише виконавець.
26 липня 18-річному підозрюваному обрали запобіжний захід у Галицькому районному суді Львова — тримання під вартою без права внесення застави на 60 діб до 22 вересня. Суддя на відкритому судовому засіданні оприлюднив його імʼя — це Вʼячеслав Зінченко. На триманні під вартою без права внесення застави наполягали прокурори під час засідання. У Львівському апеляційному суді запобіжний захід для Зінченка залишили без змін.
19 вересня суд продовжив запобіжний захід для підозрюваного у вигляді тримання під вартою без застави на 60 діб — до 17 листопада. Львівський апеляційний суд залишив рішення суду першої інстанції без змін. Також запобіжний захід продовжили на засіданні 13 листопада — тримання під вартою без права внесення застави до 12 січня.
3 січня 2025 року у Шевченківському районному суді Львова продовжили запобіжний захід для В’ячеслава Зінченка у вигляді тримання під вартою терміном на 60 діб до 4 березня 2025 року. Під час цього ж засідання суд постановив надати доньці мовознавиці Софії Особі та її двом малолітнім дітям особисту охорону терміном на два місяці через погрози у соцмережах.
13 січня 2025 року у Шевченківському районному суді Львова під час засідання донька загиблої заявила, що вимагає відшкодування 15 мільйонів гривень моральної шкоди, а адвокати Зінченка клопотали про посилення охорони підсудного.