Перейти до основного змісту

Реформа МСЕК з 1 січня. Що зміниться при оформленні інвалідності на Кіровоградщині

З 1 січня у Кіровоградській області припинили роботу бюро медико-соціальної експертизи. Зробили це згідно з законом про ліквідацію медико-соціальних експертних комісій. Як і в усіх медзакладах України, замість обласних МСЕК запрацюють спеціальні експертні команди. Саме вони ухвалюватимуть рішення щодо встановлення інвалідності, призначення допоміжних засобів реабілітації. На Кіровоградщині таких комісій створили 39.

Про це розповів Суспільному директор обласного департаменту охорони здоров’я Олег Рибальченко.

Рішення про ліквідацію обласної МСЕК ухвалили депутати облради 20 грудня. 30 грудня президент Володимир Зеленський підписав законопроєкт, який передбачає ліквідацію МСЕК.

За словами Олега Рибальченка, 39 експертних команд за десятьма профілями створили на базі лікарень.

Лікарні Кіровоградської області, у яких працюватимуть експертні команди:

  • Кіровоградська обласна лікарня — 12 команд (три гематологічні, три загальні, три офтальмологічні, три хірургічні),
  • Кіровоградський обласний фтизіопульмонологічний медичний центр — три фтизіатричні команди,
  • обласна клінічна психіатрична лікарня — три психіатричні,
  • обласний клінічний кардіологічний центр — дві кардіоневрологічні,
  • обласний клінічний онкологічний центр — три онкологічні,
  • міська лікарня швидкої медичної допомоги (Кропивницький) — три загальнохірургічні,
  • Центральна міська лікарня (Кропивницький) — три загальнохірургічні,
  • Новоукраїнська міська лікарня — чотири команди (дві загальнохірургічні, одна травматологічна, одна хірургічна),
  • Голованівська лікарня — три команди (дві загальнохірургічні й одна травматологічна),
  • Центральна міська лікарня міста Олександрія — три команди (дві загальнохірургічні й одна хірургічна).
"Людям, яким вже встановили статус інвалідності, їм зберігаються всі виплати, статуси. Ми створили мережу закладів, які будуть займатися цим питанням. Голови комісій за законом не можуть працювати у новостворених комісіях. Працівники МСЕКу можуть працювати у лікувальній мережі, але в комісіях вони залучені не будуть", — сказав Олег Рибальченко.

Зі слів керівника департаменту, електронна система без участі людини визначатиме до якого лікаря потрапить пацієнт.

"Ці документи будуть зашифровуватись і вноситись в єдину систему. Саме корупційна складова була пов’язана в можливості спілкування між членами комісій і пацієнтами до моменту ухвалення рішень. Зараз це фізично буде неможливо, до моменту ухвалення рішення пацієнт не буде знати склад комісії. А лікарі не будуть знати до дня розгляду про якого пацієнта йдеться".
Ветеран війни Олександр Ткаченко. Суспільне Кропивницький

У Кропивницькому з 1 січня не працює бюро медико-соціальної експертизи. В останній день його роботи 31 грудня, на момент зйомки, там був один відвідувач ветеран війни Олександр Ткаченко.

"Прийшов, аби дізнатися, який відсоток мені визначили за втрату працездатності. Я оперований на хребті. З милицею ходжу. Звільнився з армії. В мене група інвалідності довічна, у 2021 році дали групу".

Розповів, що про реформу МСЕК з 1 січня знає, підтримує її, але особисто він корупцією під час визначення групи інвалідності не стикався.

Головний лікар обласного бюро медико-соціальної експертизи Володимир Бондарь від коментарів відмовився.

"Мені нічого вам сказати. Ми зараз передаємо справи людей новим командам".

Під час розмови зі знімальною групою в листопаді розповідав, що не заперечує стосовно реформи, а несправедливого призначення інвалідностей працівниками обласного бюро медико-соціальної експертизи не було.

"Я відповідаю за діяльність МСЕК у Кіровоградській області, і можу сказати, члени нашої комісії дотримуються законодавства і ніяких правопорушень у нас і не було, і не виявили навіть після низки перевірок".

Після 10 років роботи шукає нове місце медсестра обласного бюро медико-соціальної експертизи Ірина.

"Нас ліквідують і кожен йде своїм шляхом. Хочуть – звільняються люди, хочуть – допрацьовують до повної ліквідації. Негативно до цього ставлюсь, а як ще можна".
Галина Горенко гендиректорка обласного фтизіоцентру. Суспільне Кропивницький

На базі обласного фтизіопульмонологічного медичного центру працюватимуть три команди експертів, сказала генеральна директорка Галина Горенко.

"Всі документи були в паперовому вигляді. Все треба відцифрувати і ввести в електронну систему. Це туберкульоз або стани, які призвели до значних змін після туберкульозу, деякі захворювання бронхолегеневої системи, ВІЛ-інфекція та супутні стани. У кожній команді є по три лікарі, які за фахом можуть приймати пацієнтів і проводити оцінювання. Ще у нас є дублери цих лікарів, щоб можна було замінити під час відпусток".

Сказала, команди експертів два рази на тиждень будуть приймати пацієнтів. Пацієнтів розподілили по днях, для кожного виділили час відвідування. Перші прийдуть на оцінювання 9 січня.

Що відомо про МСЕК в Україні та її ліквідацію

  • Функції МСЕК в Україні — встановлення групи інвалідності й відсотку втрати працездатності, а також визначення потреби в реабілітації інвалідів, їхнього протезування й отримання спецтранспорту. Від групи інвалідності залежать пільги, пенсія та дозвіл на роботу або службу.
  • У жовтні працівники ДБР заявили про викриття керівниці Хмельницького обласного центру медико-соціальної експертизи Тетяни Крупи та її сина Олександра на незаконному збагачені. Під час обшуків у них знайшли тільки готівкою майже 6 мільйонів доларів США.
  • Також у жовтні Офіс Генерального прокурора розпочав службове розслідування щодо можливих зловживань прокурорів під час отримання груп інвалідності. Перевіряли центральний апарат, регіональні й спецпрокуратури. Знайшли прокуратури з високим відсотком прокурорів з інвалідністю. Це Черкаська й Хмельницька обласні прокуратури.
  • 22 жовтня президент Володимир Зеленський провів засідання РНБО, де йшлося розслідування стосовно несправжніх інвалідностей у прокурорів. РНБО ухвалила рішення про ліквідацію МСЕК до кінця року, перевірку та аудит щодо інвалідності посадовців й створення цифровізованої системи для оформлення інвалідності.
  • 29 жовтня Верховна рада ухвалила в цілому законопроєкт про вдосконалення процедур проведення медико-соціальної експертизи. Згідно з ним, учасники комісії та пацієнти можуть проходити МСЕК онлайн, а результати її записуватимуть до електронної системи охорони здоров’я.
  • 4 листопада Кабінет міністрів подав у Верховну раду законопроєкт про ліквідацію МСЕК.
Топ дня
Вибір редакції