Депутати обласної ради під час засідання сесії 20 грудня підтримали реорганізацію Кіровоградського обласного бюро медико-соціальної експертизи. Згідно з рішенням, його приєднають до Кіровоградської обласної лікарні.
За це під час засідання сесії проголосували депутати обласної ради.
Перейменування схвалили усі 36 депутатів, які були присутні на засіданні. Всього в обласній раді 62 депутати.
Директор департаменту охорони здоровʼя Олег Рибальченко сказав, що нині бюро медико-соціальної експертизи продовжує працювати. З восьми комісій працюють пʼять.
"Три комісії не працюють, але паралельно створили мережу у надкластернихЦе лікарні, в яких є ресурси і технології для надання медичної допомоги у найбільш складних або рідкісних випадках захворювань. та кластерних Це лікарня у певному регіоні, яка об'єднує в собі декілька лікарень або медичних установ в одну систему.лікарнях. Ті справи, які не встигнуть розглянути чинні МСЕК, до кінця року передаються відповідним комісіям, які працюватимуть з 1 січня наступного року. Для кожного пацієнта ця процедура не буде перервана. У людей у яких є статус людини з інвалідністю зберігаються всі пільги, виплати, пов’язані саме з цим питанням", – повідомив Олег Рибальченко під час сесії.
За його словами, голови комісій за законом не можуть працювати у новостворених комісіях.
"Працівники МСЕКу можуть працювати у лікувальній мережі, оскільки це наші працівники, пропонуємо їм місця у будь-яких закладах охорони здоров’я за їх профілем. Але в комісіях вони залучені не будуть. Ми маємо перейти на міжнародну класифікацію порушення функцій. Саме корупційна складова була пов’язана в можливості спілкування членів комісій з пацієнтами до моменту прийняття рішень. Зараз це фізично буде неможливо. Зараз пацієнт буде знати лише заклад, де буде розгляд, а не персональний склад комісії", – пояснив Олег Рибальченко
На засіданні сесії був керівник обласного бюро МСЕК Володимир Бондарь. Суспільному сказав, що підтримує рішення уряду про ліквідацію МСЕК. З його слів, деякі медики, які працювали у комісіях, вже шукають інші місця роботи.
Є рішення РНБО щодо ліквідації мережі медико-соціальних експертиз до 1 січня 2025 року. 19 грудня Верховна рада України ухвалила в цілому закон №12178 про ліквідацію МСЕК.
За інформацією Олега Рибальченка, на Кіровоградщині було вісім комісій, замість яких створять 10 місць, де будуть працювати комісії.
Що зміниться з 1 січня 2025 року
З 1 січня 2025 року в Кіровоградській області запрацюють експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування людини. Вони замінять ліквідовані МСЕК. Про це Суспільному розповів директор департаменту охорони здоров’я Олег Рибальченко.
"Тепер вони візьмуть на себе функцію проведення повсякденного оцінювання своїми експертними командами. Це зручно для пацієнтів, оскільки їм не треба буде кудись далеко їхати. Вони зможуть звернутися до найближчої до себе лікарні".
У Кіровоградській області сформували 39 таких команд за 10 профілями. Це гематологічний, загальний, загальнохірургічний, кардіоневрологічний, онкологічний, офтальмологічний, психіатричний, травматологічний, фтизіатричний, хірургічний напрямки.
Також визначили 10 базових лікарень — п'ять кластерних і п’ять надкластерних. Кластерні лікарні існують за принципом територіальної доступності й головні для кожного району, нагадав Олег Рибальченко.
Медичні заклади Кіровоградської області, у яких працюватимуть експертні команди
- Кіровоградська обласна лікарня — 12 команд (три гематологічні, три загальні, три офтальмологічні, три хірургічні)
- Кіровоградський обласний фтизіопульмонологічний медичний центр — три фтизіатричні команди
- Обласна клінічна психіатрична лікарня — три психіатричні
- Обласний клінічний кардіологічний центр — дві кардіоневрологічні
- Обласний клінічний онкологічний центр — три онкологічні
- Міська лікарня швидкої медичної допомоги (Кропивницький) — три загальнохірургічні
- Центральна міська лікарня (Кропивницький) — три загальнохірургічні
- Новоукраїнська міська лікарня — чотири команди (дві загальнохірургічні, одна травматологічна, одна хірургічна)
- Голованівська лікарня — три (дві загальнохірургічні й одна травматологічна)
- Центральна міська лікарня міста Олександрія — три (дві загальнохірургічні й одна хірургічна)
Експертні команди працюватимуть у новій електронній системі. Її вже почали тестувати, щоб з 1 січня 2025 року вона запрацювала в усіх лікарнях, розповів Олег Рибальченко.
"Це будуть повністю нові команди й нові правила огляду, оскільки буде враховуватись міжнародна кваліфікація функціональних порушень. Особливістю процесу буде те, що ні лікарі не знатимуть попередньо, якого саме пацієнта вони розглядатимуть. Ні пацієнт до початку розгляду не знатиме склад команди. Це одна з особливостей, пов'язаних з протидією корупції".
На сайті МОЗ розмістили дашборд (https://moz.gov.ua/ekopfo) із командами закладів. Надалі перелік лікарів, закладів та їхні показники оновлюватимуться.
Що відомо про МСЕК в Україні та її ліквідацію
- Функції МСЕК в Україні — встановлення групи інвалідності й відсотку втрати працездатності, а також визначення потреби в реабілітації інвалідів, їхнього протезування й отримання спецтранспорту. Від групи інвалідності залежать пільги, пенсія та дозвіл на роботу або службу.
- У жовтні працівники ДБР заявили про викриття керівниці Хмельницького обласного центру медико-соціальної експертизи Тетяни Крупи та її сина Олександра на незаконному збагачені. Під час обшуків у них знайшли тільки готівкою майже 6 мільйонів доларів США.
- Також у жовтні Офіс Генерального прокурора розпочав службове розслідування щодо можливих зловживань прокурорів під час отримання груп інвалідності. Перевіряли центральний апарат, регіональні й спецпрокуратури. Знайшли прокуратури з високим відсотком прокурорів з інвалідністю. Це Черкаська й Хмельницька обласні прокуратури.
- 22 жовтня президент Володимир Зеленський провів засідання РНБО, де йшлося розслідування стосовно несправжніх інвалідностей у прокурорів. РНБО ухвалила рішення про ліквідацію МСЕК до кінця року, перевірку та аудит щодо інвалідності посадовців й створення цифровізованої системи для оформлення інвалідності.
- 29 жовтня Верховна рада ухвалила в цілому законопроєкт про вдосконалення процедур проведення медико-соціальної експертизи. Згідно з ним, учасники комісії та пацієнти можуть проходити МСЕК онлайн, а результати її записуватимуть до електронної системи охорони здоров’я.
- 4 листопада Кабінет міністрів подав у Верховну раду законопроєкт про ліквідацію МСЕК. На 18 грудня він на розгляді в парламенті. Профільний комітет рекомендував його до другого читання.
- 19 грудня Верховна рада України ухвалила в цілому закон №12178 про ліквідацію медико-соціальної експертизи з 2025 року. Згідно з ним, будуть створювати експертні комісії у кластерних і надкластерних лікарнях.