Перейти до основного змісту

"Підозра очільниці Хмельницької МСЕК вплинула на репутацію інших": керівник Кіровоградського МСЕК

Ексклюзивно

У Кропивницькому обласне бюро медико-соціальної експертизи (МСЕК) розпочала перевіряти міжвідомча комісія Міністерства охорони здоров’я. Місцевих працівників департаменту до неї не залучали, аби уникнути конфлікту інтересів. Нині вони залучені у такій самій перевірці у Миколаєві.

Про це розповів Суспільному директор департаменту охорони здоров’я Олег Рибальченко.

Нагадав, що 22 жовтня Рада національної безпеки і оборони ухвалила рішення про ліквідацію в Україні системи МСЕК до кінця року.

Нині Кіровоградська обласна МСЕК працює і приймає відвідувачів, як і раніше, сказав Суспільному головний лікар Кіровоградського бюро медико-соціальної експертизи Володимир Бондарь. Він очолює обласну МСЕК 20 років.

МСЕК ухвалює рішення про присвоєння або продовження групи інвалідності, від якої залежать пільги, пенсія та дозвіл на роботу або службу. Зі слів лікаря, в будівлі обласного бюро працює 11 комісій з різних видів хвороб. За рік до повномасштабної війни приймали майже 12 тисяч людей, нині — 15 тисяч.

Володимир Бондарь вважає, що підозра у незаконному збагаченні головної лікарки Хмельницької МСЕК вплинула на репутацію інших бюро.

"Це дуже прикра ситуація. Я не можу сказати, що немає недоліків, як показує життя і практика. Але я відповідаю за діяльність МСЕК у Кіровоградській області й можу сказати: члени нашої комісії дотримуються законодавства, і ніяких правопорушень у нас і не було, і не виявили навіть після низки перевірок. Це перевірки прокуратури, СБУ, ДБР, а також міністерські на відповідність обґрунтування встановлення груп законодавством".

У декларації головного лікаря про доходи за 2023 рік йдеться про те, що за рік Володимир Бондарь отримав майже 330 тисяч гривень заробітної плати та 99 тисяч гривень пенсії. Разом з дружиною зберігають у банках 96 тисяч гривень. Крім цього, мають один мільйон 300 тисяч гривень готівкою та 33 тисячі доларів США.

Володимир Бондарь задекларував квартиру площею майже 106 квадратних метрів і земельну ділянку 34 квадратних метрів у Кропивницькому. Житловий будинок на 108 квадратних метрів та дві земельні ділянки у Компаніївській громаді. Інформації про наявність транспорту у декларації немає.

"Ми вже років шість-сім подаємо ці декларації. І у нас в державі з початку введення НСЗУ лікарі отримують 20 тисяч гривень заробітної плати. Якщо лікар працює на півтори ставки, це буде десь 30 тисяч. Я і дружина — лікарі. Якби журналісти поглянули всі декларації, які я подаю за шість-сім років, то ми з дружиною отримуємо 700 тисяч гривень у рік. То я маю право на це чи ні?", — сказав Володимир Бондарь.

Щорічне декларування доходів ― обов’язкове для працівників деяких сфер. Зокрема, це роблять і керівники медико-соціальних експертних комісій. За попередній рік потрібно прозвітувати до 31 березня. На кінець жовтня у вільному доступі є декларації про доходи та майновий стан за 2023 рік.

Зі слів лікаря, окрім міжвідомчої комісії, нині перевірку в бюро проводить СБУ. Суспільне направило інформаційний запит до Служби безпеки України щодо результатів розслідування діяльності обласного бюро медико-соціальної експертизи. Очікуємо на відповідь.

О 10 ранку в черзі на медико-соціальну експертизу в Кропивницькому сиділи, за підрахунками Суспільного, 30 відвідувачів. Це люди з інвалідністю та родичі, які їх супроводжували.

24-річний Володимир Каплун розповів, що має діагноз дитячий церебральний параліч. Приїхав з Новоархангельська. Це 118 кілометрів від Кропивницького. За його словами, з 18 років для підтвердження групи інвалідності мав приїжджати у МСЕК щороку. Нині має третю групу інвалідності.

"Спокійно проходиш. Як медкомісію на будь-що проходиш. На період навчання була друга група, щоб були пільги, а зараз пожиттєво третя".

Олена Каплун — бабуся Володимира.

"Дали вже пожиттєво, бо він інвалід дитинства. Без проблем, ніхто з нас ніколи нічого не вимагав".

Володимир Лебедик супроводжував матір. Вона частково втратила зір через травму з дитинства. Сказав, що розраховували на другу групу інвалідності, комісія призначила третю.

"На рахунок оцінки групи, критеріїв, то нам дали третю, але мені здається (наскільки я читав), потрібна була друга. Наприклад, друга група — це втрата якогось органу. Праве око у нас не бачить взагалі, ліве бачить на 15%. Людина сама себе не може обходити. Але група третя. Не запитували мою думку, сказали мовчати тихенько. Лікар казав — друга група, тут вирішили — третя", — розповів Володимир Лебедик.

Коли отримають офіційне рішення уряду щодо МСЕК, виконають його, сказав Суспільному керівник пресслужби облради Петро Мельник.

"Одним з варіантів, — це може бути покладення функцій МСЕК на медичні заклади, можливо, на Кіровоградську обласну лікарню. До того часу, поки не буде конкретно ухвалене рішення, ми жодних кроків з приводу зміни функцій або припинення діяльності МСЕК робити не можемо через те, що ми не можемо позбавити наших громадян, жителів області, отримання відповідних послуг".

На думку юриста громадської організації "Центр протидії корупції" Романа Колюхова, щоб система, де встановлюють групу інвалідності, працювала ефективно й прозоро, потрібно зменшити людський фактор. За його словами, бачення громадської організації збіглося з позицією, яку озвучив президент Зеленський.

"Меседжі були правильні, головне, щоб за ними йшла дійсно та реформа, яка була озвучена, а саме: цифровізація МСЕК. У рішення РНБО були закладені завдання для команд Мінцифри, Міноборони, щоб створити систему цифровізації, щоб весь процес оформлення інвалідності мав цифровий слід від початку до кінця, щоб кожне рішення на будь-якому етапі можна було верифікувати. Це потрібно, щоб мінімізувати ці корупційні ризики. Якщо ми думаємо про цих людей, хочемо розвиватися як цивілізована, інклюзивна держава, щоб будь-яка людина могла отримати ці послуги, і захистити своє право, отримати інвалідність, то, звичайно, це має бути мінімум фізичної участі цієї людини".

На думку юриста, таку цифрову реформу можливо втілити за місяць.

Що відомо про МСЕК в Україні та її ліквідацію

  • Функції МСЕК в Україні — встановлення групи інвалідності й відсотку втрати працездатності, а також визначення потреби в реабілітації інвалідів, їхнього протезування й отримання спецтранспорту. Від групи інвалідності залежать пільги, пенсія та дозвіл на роботу або службу.
  • У жовтні працівники ДБР заявили про викриття керівниці Хмельницького обласного центру медико-соціальної експертизи Тетяни Крупи та її сина Олександра на незаконному збагачені. Під час обшуків у них знайшли тільки готівкою майже 6 мільйонів доларів США.
  • Також у жовтні Офіс Генерального прокурора розпочав службове розслідування щодо можливих зловживань прокурорів під час отримання груп інвалідності. Перевіряли центральний апарат, регіональні й спецпрокуратури. Знайшли прокуратури з високим відсотком прокурорів з інвалідністю. Це Черкаська й Хмельницька обласні прокуратури.
  • 22 жовтня президент Володимир Зеленський провів засідання РНБО, де йшлося розслідування стосовно несправжніх інвалідностей у прокурорів. РНБО ухвалила рішення про ліквідацію МСЕК до кінця року, перевірку та аудит щодо інвалідності посадовців й створення цифровізованої системи для оформлення інвалідності.
  • 29 жовтня Верховна рада ухвалила в цілому законопроєкт про вдосконалення процедур проведення медико-соціальної експертизи. Згідно з ним, учасники комісії та пацієнти можуть проходити МСЕК онлайн, а результати її записуватимуть до електронної системи охорони здоров’я.
  • 4 листопада Кабінет міністрів подав у Верховну раду законопроєкт про ліквідацію МСЕК.

Топ дня

Вибір редакції