У базу даних "Український мартиролог" внесли дані про майже чотири тисячі репресованих з Кіровоградщини

Справа Марії Жиденко, яку засудили за незадоволення радянською владою. Фото: Суспільне Кропивницький

У базу "Український мартиролог XX століття" внесли відомості про 3 тисячі 860 репресованих та реабілітованих з Кіровоградської області. Опрацьовують дані та вносять їх у базу працівники державного архіву області, розповіла директорка Лілія Маренець. База загальнодоступна і містить інформацію про жертв політичних репресій з 1920 по 1950 роки.

Базу даних почали наповнювати у 2021 році. Нині там є інформація про 116 875 політрепресованих з України. Це віртуальний інформаційно-пошуковий проєкт.

"Він розрахований на те, що всі архівні установи України внесуть відомості про осіб, які були репресовані радянською владою 20-50 роках, і ця база буде доступна для всіх, хто цікавиться історією своєї родини або взагалі історією України", – говорить Лілія Маренець.

За її словами, пошук працює за різними запитами.

"Людина може проводити пошук за прізвищем, за іменем, по батькові, за національністю. Можна шукати по всіх архівах України або по одному обласному архіву. Також є пошук за ключовими словами, наявністю фото. Тобто можливості пошуку різноманітні".

Справи, які СБУ передала архіву в 1990 роках, вносять у віртуальну базу даних "Український мартиролог". Фото: Суспільне Кропивницький

За цей рік на Кіровоградщині опрацювали 700 справ. Щодня база поповнюється відомостями про 10-15 політрепресованих та реабілітованих з Кіровоградщини. Їх дані опрацьовує працівник архіву Антон Кирилов.

"Там є коротка характеристика: прізвище, ім’я, по батькові, рід занять, національність, стаття звинувачення, вирок, відомість про реабілітацію".

За словами Антона Кирилова, в архіві Кіровоградської області зберігається 12 з половиною тисяч архівно-слідчих справ репресованих, які передала Служба безпеки України на початку 90 років.

"У мене в руках справа Жиденко Марії Федорівни. Її засудили до п'яти років табору по ряду звинувачень: незадоволення радянською владою, підтримка фашистської Німеччини".

Марії Жиденко дали п'ять років концтаборів за те, що була незадоволена радянською владою. Фото: Суспільне Кропивницький

Про іншу справу розповіла Лілія Маренець. За її словами, дані про Лева Васильовича Панасюка вже внесли до бази. Він 1883 року народження. Чоловіка арештували у 1933 році у місті Зінов’євськ, нині це Кропивницький. За вісім місяців його контреволюційну діяльність не довели й відпустили.

Антон Кирилов розповів, що проєкт закінчиться, коли опрацюють усі слідчі справи. Для цього знадобиться не один рік.