Перейти до основного змісту

63 роки від перейменування Донецька, розстріл військовополоненого. Головні новини Донеччини та Луганщини 9 листопада

Оновлено
Напис на вході у підвал у місті Лиман на Донеччині, листопад 2024 рік. Суспільне Донбас/Юлія Підгола

Останні новини Донецької та Луганської областей 9 листопада 2024 року, всі події, які відбуваються сьогодні в регіоні, онлайн-стрічка від редакції Суспільне Донбас.

Дивіться на YouTube наші репортажі та історії, підписуйтесь на наш Instagram, стежте за нами у Telegram, Facebook або WhatsApp.

Всі новини попереднього дня — 8 листопада 2024 року.

Розстріл українського військовополоненого на Донеччині: СБУ почало розслідування

Правоохоронці розпочали слідство за фактом розстрілу на Донеччині російськими окупантами взятого ними в полон пораненого українського військового.

Як повідомили в Офісі Генерального прокурора, за процесуального керівництва Донецької обласної прокуратури відкрито досудове розслідування за фактом воєнного злочину (ч. 2 ст. 438 КК України).

"9 листопада 2024 року в одному з Telegram-каналів з’явилося відео, на якому видно, як представники ЗС РФ захопили пораненого українського військовослужбовця. Беззбройного захисника, який лежав на землі, окупанти розстріляли з автоматичної зброї впритул", — йдеться у дописі ОГПУ.

Наразі тривають слідчі дії для встановлення всіх обставин події, а також часу і місця злочину. Слідство веде управління СБУ в Донецькій та Луганській областях.

Також на відео з розстрілом відреагував уповноважений з прав людини Дмитро Лубінець. Він направив офіційного листа до МКЧХ та ООН.

Раніше мережею почало ширитися відео, імовірно, записане російськими військовими. На ньому імовірно поранений беззбройний український воїн лежить на землі. На запитання звідки він, чоловік відповідає, що з Сумської області. Потім його запитують, чи є ще хтось разом із ним. Військовий відповідає, що немає. Після цього його розстрілюють.

Старовинну Біблію, яку знайшли у схованці на Донеччині, передали війковим капеланам

Старовинну Біблію, яку знайшли у схованці на Донеччині передали в Службу війкових капеланів. Її або передадуть власникам або виставлять у музеї.

Про це повідомляє Головне управління комунікацій ЗСУ.

"Біблія 1908 року видання, знайдена у 2023 році в розбитій окупантами хаті неподалік від Сіверська бійцями 4 лінійного батальйону Президентської бригади. Цікаво, що книга перебувала в розбитій стіні", — йдеться у повідомленні.

У відомстві додали, що військові, які її знайшли вважають що останні господарі оселі не знали про існування цієї книги.

Військові передали Біблію в Службу військових капеланів ЗСУ. Там спробують встановити власників книги. Якщо це не вдасться, то в майбутньому книгу виставлять у музеї.

"Навчити — вижити". Тренування новобранців та бійців 56-ї Маріупольської бригади на Донеччині

Вміння стріляти з автоматів, кулеметів та гранатометів відпрацювали військовослужбовці 56-ї окремої мотопіхотної Маріупольської бригади. Вишкіл — для новобранців: інструктори передають знання, які кожному з них у свій час врятували життя.

Як відбуваються навчання бійців на Донеччині — у репортажі.

“Не поїду, бо тут мої люди”. Волонтерка з Донеччини допомагає нужденним і збирається в евакуацію: історія

Волонтерка зі Слов'янська Яна Коноваленко допомагати землякам почала з перших днів повномасштабного вторгнення. Тоді для неї це був новий досвід. Нині підтримує найбільш нужденних — самотніх літніх людей та багатодітні родини.

Що мотивує жінку лишатися на Донеччині — вона розповіла Суспільне Донбас.

Окупанти примусово записали всіх студентів у пропагандистський "рух перших" — ЦНС

Про це повідомляє Центр національного спротиву.

"На тимчасово окупованій Луганщині росіяни зробили обов’язковою участь студентів фейкових ВНЗ у "русі перших". Раніше вступ до кремлівського руху контролю за молоддю був не обов’язковим, хоча його насаджували різноманітними способами", — йдеться у повідомленні.

У відомстві додали, що раніше студентів, які відмовлялись вступати в "рух" позбавляли участі в розважальних заходах й створювали їм перепони у навчанні. Але це не спонукало велику кількість учнів виконувати вимоги окупантів.

Відтепер усі студенти автоматично ставатимуть учасниками організації, яка відповідає за відвідуваність пропагандистських заходів.

Також на так званих "розмовах про важливе", які проводять в окупованих школах, росіяни запланували ввести обовʼязковий перегляд запису виступу російського диктора.

"Дуже дивно, що ми радіємо смерті людей". Актор став навідником БпЛА: як було складно — розказав боєць "Червоної калини"

34-річний Євген Гавва з позивним "Вій" до повномасштабного російського вторгнення був актором Луганського обласного театру, який релокувався з Луганська до Сєвєродонецька. Грав у кількох виставах, готувався до нової постановки. Та війна плани змінила: чоловік пішов добровольцем до військкомату. Зараз служить у бригаді "Червона калина" Національної гвардії України. Він — навідник ударних дронів.

У чоловіка дві вищі освіти — економічна та акторська, та з безпілотною технікою, визнає, розібратися було непросто.

Про те, як опановував військову справу, що допомагає людині мистецтва на війні та чи планує повернутися на сцену — до Дня працівників культури й народного мистецтва України, який відзначають 9 листопада, актор та боєць розказав Суспільне Донбас.

У Покровську знеструмлено частину міста

Про це повідомляє Покровська МВА.

"Внаслідок пошкодження високовольтної лінії знеструмлено західну та центральну частини міста. Відновлення електропостачання відбудеться після закінчення ремонтних робіт, орієнтовно до неділі", - йдеться у повідомленні.

63 роки від перейменування Донецька: історія міста

Понад 60 років тому, 9 листопада 1961 року, місто Донецьк отримало свою сучасну назву. До того воно носило назву радянського вождя Сталіна. Тоді, у 60-их роках минулого століття сучасну назву отримала й Донецька область.

Коли на місці сучасного Донецька з'явилось поселення, скільки разів змінювали назву населеного пункту та чому потрібно дискутувати про дату заснування Донецька в етері "Суспільне. Студія" розповіла докторка історії, професорка Донецького національного університету імені Василя Стуса Надія Темірова.

"Якщо намагатись намітити витоки населених пунктів в межах сучасного Донецька, то можна взяти за відправну точку навіть кінець 17 століття. Це 1690-ті роки і це пов'язане з освоєнням цього приазовського, донецького степу, зокрема в частині верхів'я Кальміусу козаками. Але проблема в тому, що науковці поки що не мають вірогідного підтверджень того, що з 17 століття безперервно існувало поселення. Більш вірогідна дата — це вже кінець 18 століття, 1790-ті роки. І це вже пов'язано більш з поміщицькою колонізацією російською, яка розгорталась через ліквідацію нової Запорізької Січі у 1775 році і щедрої роздачі земель козацької вольниці, до яких входили терени сучасного Донецька та сучасної Донеччини. Вже в 1790-их роках документально підтверджуються існування в межах сучасного міста Донецьк слободи Олександрівка".

Історія назви Донецька — за посиланням.

Розмінування полів на Донеччині: як швидко можуть працювати сапери ДСНС

На Донеччині працюють 10 піротехнічних груп Державної служби з надзвичайних ситуацій з різних регіонів України. Зокрема піротехніки обстежують поля — шукають вибухонебезпечні предметів. Як розміновують — у репортажі.

Також читайте на сайті.

Зоопарк двічі потрапив під обстріл: у якому стані ведмеді, яких евакуювали з Донеччини у притулок "Домажир"

7 листопада у центр порятунку та реабілітації "Домажир" на Львівщині евакуювали двох ведмедів з Донеччини — самця та самку. Ведмеді жили у приватному зоопарку в Покровському районі. Він двічі зазнав ракетного обстрілу. Внаслідок останнього частина тварин загинула, після цього ведмедів екстрено евакуювали.

У якому стані тварини та як проходить їхня адаптація, Суспільному розповіла менеджерка з маркетингу притулку "Домажир" Ольга Федорів.

За її словами, після другого обстрілу команда "Домажиру" отримала терміновий запит щодо прийому двох ведмедів із приватного зоопарку "Білицьке" Донецької області. Тварин евакуювала засновниця центру порятунку диких тварин "Wild Animals Rescue Center" Наталія Попова. Ведмедя відразу доправили у "Домажир", а ведмедиця ще певний час жила у притулку "WHITE ROCK Bear Shelter", після цього теж опинилася у центрі порятунку і реабілітації на Львівщині.

Більше — читайте.

На Запоріжжі взяли у полон жителя Донеччини, який воював за РФ

Про це вчора, 7 листопада, повідомили в пресслужбі 3 БрОП НГУ "Спартан".

"33-річний мешканець тимчасово окупованої території Донецької області підписав контракт з армією РФ у липні цього року. Воювати пішов добровільно, за гроші. Втім, заробити не встиг, адже поповнив обмінний фонд", — йдеться в повідомленні.

"Мандри" Гутирі у Києві, гастролі луганського театру — про культурні події Донбасу: добірка

У Києві триває виставка краматорського художника В’ячеслава Гутирі "Мандри". Dj Tapolsky написав ще один трек, пов'язаний з Донеччиною — "Київ- Краматорськ". 25 листопада в Київ на гастролі приїде Луганський обласний академічний український музично-драматичний театр.

Суспільне Донбас зробило добірку мистецьких подій, які пов'язані з Донеччиною та Луганщиною.

Читайте добірку.

"З'явився Слов'янськ, якого давненько не було вже". Членкиня команди "Схід SOS" — про евакуацію з Донеччини

Про це в етері "Суспільне. Студія" розповіла координаторка медичного супроводу та евакуації "Схід SOS" Ольга Владимирова.

"Найактивніше — це Покровська громада, Донеччина. Це Курахове, Дачне, Краматорськ, з'явився Слов'янськ, якого давненько не було вже, Добропілля, Білицьке, Мирноград, Покровськ, Костянтинівка. Є невеличкі села з громади, наприклад Сухі Яли, Ясна Поляна, Андріївка, Іванівка. Дуже багато людей наразі виїжджають", — розповіла Ольга Владимирова.

В середньому опрацьовують близько 200 дзвінків на день, проте далеко не всі з них — це заявки на евакуацію, розповідає членкиня команди. З Донеччини за добу волонтерам організації вдається вивозити до 15 людей.

"Гаряча лінія "Схід SOS" працює майже цілодобово. Можу назвати рекорд — в дуже напружений день було майже 800 дзвінків. Сьогодні ми спостерігаємо невеличкий спад — це 10-15 заявок на день, це люди, до яких вже безпосередньо приїжджають додому в броньованому автомобілі, і до 200 дзвінків на день. Не всі вони стають заявками: люди сумніваються, коливаються, відкладають трошки. Десь 10-15 людей ми вивозимо на день".

Більше про евакуацію — читайте.

Обстріл Торського: у ДСНС показали наслідки

Фотографії опублікували на Facebook-сторінці ДСНС Донеччини.

По селі окупанти вдарили у п'ятницю 8 листопада та влучили загоряння сільськогосподарської техніки та ангару на території місцевого підприємства та ліквідували пожежу на 450 квадратних метри.

Рятувальники знешкодили 15 вибухових предметів за добу

Про це повідомили у Facebook ДСНС Донеччини.

Минулої доби сапери ДСНС виявили та знищили 15 вибухонебезпечних предметів у Краматорському та Покровському районах, обстеживши 9,74 га території.

Війська РФ обстріляли шість населених пунктів Донеччини

Про це розповіли на сайті обласної поліцїі.

Під удари потрапили:

міста Курахове, Сіверськ, Торецьк, Часів Яр;

села Миколаївка, Торське.

Ударами пошкодили 26 цивільних об’єктів, з них 4 житлових будинки.

З артилерії росіяни накрили Курахове та вбили 57-річного чоловіка, поранили жінку.

По Торському війська РФ вдарили ракетою Іскандер-М та реактивною системою залпового вогню "Смерч" та травмували мирного жителя, пошкодили нежитлові приміщення, критичну інфраструктуру, сільськогосподарську техніку та цивільне авто.

У Часовому Яру внаслідок артобстрілу постраждали двоє людей. Є поранений у Сіверську.

Поліцією та СБУ відкрито кримінальні провадження за порушення законів та звичаїв війни, стаття 438 Кримінального кодексу України.

Одна людина загинула через обстріли Донеччини за добу

Про це у Telegram повідомив начальник обласної військової адміністрації Вадим Філашкін.

Одна людина загинула, ще одна — поранена, — внаслідок обстрілів Курахового.

Двоє людей дістали поранення через удари по Часовому Яру.

Ще одна людина поранена у Сіверську, також поранена людина в Торському.

2861 житель Донецької області загинув від обстрілів від початку повномасштабного вторгнення РФ, ще 6389 людей поранені. Без врахування жертв у Маріуполі та Волновасі.

Нічний дощ, температура вище нуля: прогноз погоди на 9 листопада

У суботу, 9 листопада, у Донецькій області синоптики прогнозують вночі невеликий дощ, вдень без опадів. Температура повітря за добу не опуститься нижче нуля.

Про це у Facebook повідомив Донецький регіональний центр з гідрометеорології.

"Вітер північно-східний від 5 до 10 метрів на секунду", — розповіли у гідрометцентрі.

Якою буде температура у Донецькій області:

  • вночі від 1 до 6 градусів тепла;
  • вдень від 5 до 10 градусів.

Топ дня

Вибір редакції