Обстріли Лимана, перейменування міст. Головні новини Донецької та Луганської областей: події 19 вересня

Оновлено
Поліцейський проїжджає повз Курахівську ТЕС. Російські війська збільшили тиск на Курахівському фронті, Донецька область 16 вересня 2024 рік. REUTERS

Останні новини Донецької та Луганської областей 19 вересня 2024 року: всі події, які відбуваються сьогодні в регіоні, онлайн-стрічка від редакції Суспільне Донбас.

Дивіться на YouTube наші репортажі та історії, підписуйтесь на наш Instagram, стежте за нами у Telegram, Facebook або Viber.

Всі новини попереднього дня — 18 вересня 2024 року.

Після евакуації у населених пунктах деокупованої Луганщини залишаються 17 людей, одну людину вивезли сьогодні

Про це в ефірі проєкту "Суспільне.Студія" розповів начальник Луганської ОВА Артем Лисогор.

"Евакуювали в глиб території Україні. Тут залишаються люди похилого віку. Сьогодні завозили туди гуманітарну допомогу й потрапили під обстріл всі цілі. За добу — 136 обстрілів, з них понад 90 FPV-дрони", — уточнив Лисогор.

Вигорають ціли вулиці у селах Луганщини — на окупованій території не вистачає вогнеборців

Про це в ефірі проєкту "Суспільне.Студія" розповів начальник Луганської ОВА Артем Лисогор.

"На території семи адміністративних одиниць в основному це прикордоння Луганщини з Росією палають ліси. Це найбільш густонаселені населені пункти, це і Антрацит, і Станиця Луганська. Біля Щедрищева пожежа перекинулась на будинки людей, тоді вигоріли одразу 80 будинків. Біля Антрациту вигоріли 150 будинків, все почалось з пожежі сухостою, тепер переросло на неконтрольовану пожежу. Вогнеборці є, але їх не вистачає, не вистачає місць запитки водою, люди б'ють свердловини", — уточнив Артем Лисогор.

Він зазначив, що внаслідок цих пожеж четверо людей загинули і є люди, які отримали опіки під час гасіння пожеж.

"Заступницю директора ліцею ЛНР" затримали у Києві

Про це у Facebook повідомила СБУ.

"У серпні цього року вона прибула до Києва через країни ЄС для вирішення соціальних питань. Й планувала деякий час приховано перебувати у місті, а потім – повернутися до Луганська", — йдеться у повідомленні СБУ.

В Службі безпеки розповіли, що встановили її місцеперебування і затримали в орендованій квартирі.

"У 2014 році пішла на співпрацю з російськими окупантами. Перед призначенням на "посаду" вона пройшла "курси перекваліфікації" в Ростові-на-Дону", — уточнили в СБУ.

Який строк їй загрожує — у публікації

Як змінилась війна за 10 років — командир роти 93-ї ОМБр, що боронить Донеччину

"Зараз не та війна, що була. Якщо раніше ми мали справу з піхотою, то зараз в нас найбільша проблема — це БпЛА, "скиди". Навіть не так ті міномети", — говорить командир роти Денис.

Боєць 93-ї окремої механізованої бригади "Холодний Яр" Денис з позивним "Денчик" майже 10 років у війську. Його рідне місто Бердянськ — зараз в окупації, родина встигла виїхати. Чоловік пройшов "гарячі" точки Донбасу: Дебальцеве, Бахмут, Соледар, Часів Яр. Під Соледаром боєць дістав поранення — горів у БМП, але після одужання повернувся на службу. Нагороджений Орденом Богдана Хмельницького. Зараз його підрозділ на ділянці фронту поблизу Бахмута.

Розповідь бійця — у публікації

73 спортивні об’єкти зазнали руйнувань і пошкоджень на Донеччині від початку повномасштабного вторгнення

Про це у Facebook повідомив начальник Донецької ОВА Вадим Філашкін.

"73 спортивні об’єкти у 22 територіальних громадах Донеччини, які зазнали руйнувань і пошкоджень з лютого 2022 року. Внаслідок бойових дій в області постраждали 11 стадіонів, 19 спортивних комплексів, 15 спортивних залів, 9 приміщень дитячо-юнацьких спортивних шкіл, 4 плавальних басейни, 2 льодові арени, 3 стандартних футбольних поля 105х68 м", — уточнив Філашкін.

Він зазначив, що понівеченою є інфраструктура трьох обласних закладів: Обласної спеціалізованої дитячо-юнацької спортивної школи олімпійського резерву з велосипедного спорту в Лимані, Донецького обласного спеціалізованого фахового коледжу спортивного профілю.

Близько двохсот передав на фронт. Волонтер робить для військових турбопічки — трилітровий казан закипає за 15 хвилин

"Пічка складається із двох циліндрів. Колосники — отвори для виходу нагрітого повітря. А сама ідея в тому, щоб нагнітати повітря за допомогою блоку, який я називаю, "пилосмок". Пальне — вийшов надвір, назбирав усякого: трісочки, гілочки, шишки, горіхи — все, що горить", — розказав волонтер Юрій Воропай.

Волонтер з Дніпра Юрій Воропай виготовляє турбопічки для військових. Модель, каже, відома, але удосконалена ним самим. Від початку повномасштабної війни чоловік зробив і передав на фронт, зокрема на Донеччину, близько двохсот таких пічок. У чому особливість конструкції, де бере матеріали та які відгуки бійців — волонтер розповів Суспільне Донбас.

У Донецькій області почали сіяти озимину

Про це під час брифінгу розповіла заступниця начальника обласного департаменту агропромислового розвитку Олена Рибакова.

Аби посіяти озиму у прифронтових громадах регіону — чекатимуть весняної посівної.

Детальніше про збір врожаю у регіоні — у публікації

Двом псевдодепутатам з Маріуполя заочно оголосили підозру. Їм загрожує 10 років тюрми

Про це повідомила у Telegram Донецька обласна прокуратура.

"У серпні 2023 року колишній громадський активіст з Маріуполя, який вже працював в окупаційній адміністрації очільником "комітету з молодіжної політики" та "молодої гвардії", зареєструвався кандидатом у "депутати міської ради ДНР". Таке ж рішення прийняв і фейковий перший заступник гендиректора "Металургійного комбінату ім. Ілліча", — йдеться у повідомленні прокуратури.

У обласній прокуратурі, у вересні обидва маріупольці отримали депутатські мандати.

В прокуратури, обом жителям Маріуполя повідомили заочно про підозру у колабораційній діяльності за ч. 5 ст. 111-1 КК України.

Ще п'ятьох людей евакуювали з населених пунктів Лиманської громади на Донеччині

Про це повідомила у Facebook поліція Донеччини.

"Поліцейські вивезли з села Торське літню жінку з сином, а з селища Зарічне — подружжя пенсіонерів і немобільну хвору жінку. Усі люди потребували негайної евакуації та зараз уже перебувають у безпеці", — йдеться у повідомленні поліції.

Як розповіли у поліції, жителька Торського, що межує з Луганською областю, та її дорослий син неодноразово потрапляли під обстріли, по сусідству горіли будинки.

В обласній поліції зазначили, що у сусідньому селищі Зарічне порятунку потребували ще троє людей – чоловік з дружиною, будинок яких був зруйнований російським ударом, а також літня жінка, що захворіла. Вона не могла самостійно рухатись і знаходилась в безпорадному стані на підлозі.

У Покровську залишаються менш як 16 тисяч людей, 155 дітей. У громаді — 25 тисяч 370 людей.

Про це повідомив начальник Покровської МВА Сергій Добряк в ефірі марафону "Єдині новини".

Голова громади розповів, що жителів евакуюють безплатними автобусами до Павлограда Донецької області, а звідти евакуаційні поїзди прямують у Кіровоградську область, з 24 вересня — у Чернівецьку область. Також люди можуть залишатися у Дніпропетровській області.

"Люди знають куди вони прямують, більшість людей влаштовуються самостійно. Через евакопункти їм надається допомога у розмірі десь 1700 гривень — "підйомні". Тому можна дати собі ради та вийняти житло на перший час. Потім зареєструватися у соцзахисті та отримати допомогу від держави. Тобто підтримка є".

У місті немає води, є лише свердловини та локації, де можна набрати питну воду, також відсутнє газопостачання й у половині міста немає електрики, уточнив він. "Це ставить під загрозу опалювальний сезон", розказав начальник МВА.

За словами Добряка, у місті буде складно запустити опалення.

З 24 вересня обов'язкова евакуація жителів Донецької області буде здійснюватися до Чернівецької області

Про це повідомила Донецька облдержадміністрація на сайті.

У цьому місяці поїзд курсуватиме 24 та 28 числа.

Як евакуюватися до Чернівецької області:

  • залишити заявку за телефонами 0-800-500-121, +380730500121 (Viber, Whatsapp, Telegram, Signal);
  • дістатися до місця збору у вашому населеному пункті, звідки буде безкоштовний підвіз до евакуаційного поїзду.

Для евакуації тяжко хворих і осіб з інвалідністю просимо телефонувати за номерами: 0800332614, 0997104872, 0993115314, 0961086048.

Влада надає такі соціальні гарантії:

  • безкоштовне житло у закладах комунальної форми власності (визначених місцями тимчасового проживання) Чернівецької області;
  • щомісячна виплата допомоги на проживання деяким категоріям внутрішньо переміщених осіб;
  • гуманітарна допомога;
  • психологічна допомога;
  • медична допомога тощо.

Крім того, за заявками військових адміністрацій населених пунктів здійснюється безкоштовна евакуація сімей з дітьми, з безкоштовним розселенням, до Закарпатської області.

На Донеччині затримали чоловіка, якого підозрюють у зґвалтуванні юнака

Житель Костянтинівки отримав підозру у зґвалтуванні 15-річного хлопця. Раніше підозрюваний чоловік був судимий за сексуальне насильство, зберігання наркотиків та викрадення людини.

Про це повідомила Донецька обласна прокуратура у Telegram.

"Підозрюваний заманив юнака до своєї оселі, де під час вечері схилив до вживання спиртних напоїв. Коли неповнолітній сильно сп'янів і йому стало зле, чоловік умовив гостя лягти на диван та відпочити. Зрозумівши, що той перебуває без свідомості і не може опиратись, використав його уразливий стан та зґвалтував".

Чоловікові повідомили про підозру у зґвалтуванні неповнолітньої особи (ч. 3 ст. 152 КК України) та обрали запобіжний захід у вигляді тримання під вартою. Йому загрожує позбавлення волі на строк від 7 до 12 років.

ВР підтримала перейменування міст, сіл та селищ. Які назви змінили на Донеччині та Луганщині

Верховна рада ухвалила постанову про перейменування понад 300 населених пунктів в рамках декомунізації. За проголосував 281 депутат.

"Перша постанова про перейменування нарешті ухвалена. Російських імперських назв на нашій мапі стало менше", — повідомив народний депутат Володимир В'ятрович.

У остаточний проект Постановиреєстр. №12043 Верховної Ради України "Про перейменування окремих населених пунктів та районів" були включені 327 населених пунктів, йдеться на сторінці у Facebook Комітету держвлади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування.

Зігдно із проєктом постанови

У Луганській області перейменовані:

21 село та селище у Алчевскому, Довжанському, Луганському, Сватівському, Старобільському, Щастинському та Сєвєродонецькому районах,

три міста Сєвєродонецьк на Сіверськодонецьк, Первомайськ в Алчевському районі на Сокологірськ і Молодогвардійськ Луганського району на місто Отаманівка.

Також Сєвєродонецький район — також став Сіверськодонецьким.

Повний перелік перейменувань в Луганській області:

1. місто Первомайськ Алчевського району на місто Сокологірськ,

2. селище Комісарівка Алчевського району на селище Голубівка,

3. селище Краснодарський Довжанського району на селище Прикордонне,

4. місто Молодогвардійськ Луганського району на місто Отаманівка,

5. селище Челюскінець Луганського району на селище Титаренкове,

6. село Аношкине Сватівського району на село Старовірове,

7. село Жовтневе Сватівського району на село Лемзяківка,

8. село Невське Сватівського району на село Балка Журавка,

9. село Нянчине Сватівського району на село Няньчине,

10. село Роднички Сватівського району на село Кринички,

11. Сєвєродонецький район на Сіверськодонецький район,

12. місто Сєвєродонецьк Сєвєродонецького району на місто Сіверськодонецьк,

13. село Єпіфанівка Сєвєродонецького району на село Єпифанівка,

14. село Нова Астрахань Сєвєродонецького району на село Гузіївка,

15. село Красне Поле Старобільського району на село Маринопіль,

16. село Новоастраханське Старобільського району на село Новослобідське,

17. селище Новопсков Старобільського району на селище Айдар,

18. село Новорозсош Старобільського району на село Плотина,

19. село Пантюхине Старобільського району на село Пантюшине,

20. село Первомайськ Старобільського району на село Попівка,

21. село Первомайське Старобільського району на село Степкове,

22. село Половинкине Старобільського району на село Толоківка,

23. село Тев’яшеве Старобільського району на село Горіхове,

24. село Фартуківка Старобільського району на село Фартухівка,

25. село Артема Щастинського району на село Любомирівка.

В Донецькій області нові назви отримують:

41 село та селище у Бахмутському, Волноваському, Горлівському, Донецькому, Кальміуському, Маріупольському, Покровському районах.

Повний перелік перейменувань в Донецькій області:

1. селище Петрівка Бахмутського району на селище Новоспаське,

2. село Іскра Волноваського району на село Андріївка-Клевцове,

3. село Красна Поляна Волноваського району на село Нова Каракуба,

4. село Петрівське Волноваського району на село Давидовське,

5. село Орлово-Іванівка Горлівського району на село Сулинівка,

6. селище Московське Горлівського району на селище Куликівське,

7. селище Кутейникове Донецького району на селище Попова Балка,

8. селище Новомосковське Донецького району на селище Тихе,

9. село Ванюшкине Кальміуського району на село Фролівське,

10. село Мічуріне Кальміуського району на село Грінталь,

11. село Первомайське Бойківської селищної територіальної громади Кальміуського району на село Кам’янувате,

12. село Первомайське Бойківської селищної територіальної громади Кальміуського району на село Чорне,

13. село Первомайське Новоазовської міської територіальної громади Кальміуського району на село Паланка,

14. село Петрівське Кальміуської міської територіальної громади Кальміуського району на село Стахівське,

15. село Петрівське Старобешівської сільської територіальної громади Кальміуського району на село Звитяжне,

16. селище Андріївка Краматорського району на селище Суханівка,

17. село Надеждівка Краматорського району на село Надія,

18. село Зоря Маріупольського району на село Афіни,

19. селище Нікольське Маріупольського району на селище Микільське,

20. село Первомайське Маріупольського району на село Домаха,

21. селище Восход Покровського району на селище Східне,

22. селище Желанне Покровського району на селище Благодатне,

23. село Желанне Перше Покровського району на село Бажане Перше,

24. село Желанне Друге Покровського району на село Бажане Друге,

25. село Красногорівка Покровського району на село Ясногорівка,

26. селище Красноярське Покровського району на селище Чернігівка,

27. село Кутузовка Покровського району на село Степи,

28. селище Ласточкине Покровського району на селище Криничне,

29. село Московське Покровського району на село Козацьке,

30. селище Надеждинка Покровського району на селище Надіївка,

31. село Никанорівка Покровського району на село Заповідне,

32. село Новий Труд Покровського району на село Відродження,

33. село Новожеланне Покровського району на село Бажане,

34. село Первомайське Білозерської міської територіальної громади Покровського району на село Мирове,

35. село Первомайське Очеретинської селищної територіальної громади Покровського району на село Авдіївське,

36. селище Перше Травня Покровського району на селище Леонтовичі,

37. селище Пушкіне Покровського району на селище Чумацьке,

38. селище Сєверне Покровського району на селище Північне,

39. село Скучне Покровського району на село Сонячне,

40. село Суворове Покровського району на село Затишок,

41. село Юр'ївка Селидівської міської територіальної громади Покровського району на село Юріївка.

П'ятий день триває ліквідація масштабної лісової пожежі на території Лиманського лісництва. Вогонь охопив 800 гектарів лісу

Про це розповів речник ДСНС у Донецькій області Станіслав Балдін в етері "Суспільне. Студія".

До гасіння пожежі залучені надзвичайники з Донеччини, Харківщини, Запоріжжя, Кіровоградщини, а саме 156 рятувальників, уточнив речник.

Також, за словами Балдіна, у ліквідації пожежі працюють співробітники Лиманського лісництва, які мають спецтехніку — їздять тракторами та створюють смуги, аби не допустити розповсюдження низових лісових пожежі, також застосовують вогнегасні речовини.

"Наразі загрози населеним пунктам немає. Підрозділи ДСНС постійно здійснюють моніторинг за допомогою безпілотників, обстежують території на наявність джерел запалювання, також безпосередньо на автомобільних цистернах здійснюються моніторинг та чергування поблизу населених пунктів. Загрози розповсюджені вогню на населені пункти немає".

Перепоховали на річницю весілля: у Києві попрощалися з прикордонником з Луганщини Володимиром Трубачовим

Про це повідомила Державна прикордонна служба на сайті.

У чоловіка залишилась родина — дружина, донька та син.

Майстер-сержант Володимир Трубачов родом з села Сиротине Луганської області. З 2005 року служив у лавах 3 прикордонного загону. Станом на 24 лютого 2022 року був техніком відділу прикордонної служби "Троїцьке".

З початку повномасштабного вторгнення чоловік обороняв Луганщину. Прикордонник загинув під час бою 13 квітня 2022 року внаслідок мінометного обстрілу в районі Кремінної.

27 пожеж ліквідували рятувальники Донеччини протягом минулої доби, 6 з яких виникли внаслідок обстрілів

Про це повідомили у Головному управлінні ДСНС в Донецькій області у Facebook.

18 вересня внаслідок російського удару по Малинівці Краматорського району загорілись сільськогосподарська техніка та суха трава. А в Мирнограді Покровського району рятувальники долучались до ліквідації пожежі адміністративної будівлі, яка виникла через обстріл. "На місці події працювали надзвичайники 51 державної пожежно-рятувальної частини, але через повторний обстріл місця проведення робіт, загрозу життю та здоров'ю особового складу, вогнеборці були вимушені призупинити гасіння пожежі та повернутись до місця дислокації", — розповіли у ДСНС.

Також внаслідок повторного обстрілу Мирнограда надзвичайники загасили пожежу в будівлі на території місцевого підприємства.

Загалом за минулу добу рятувальники ліквідували 15 пожеж на відкритій території. Вогнем знищено 57 га сухої трави, очерету та сміття.

Армія РФ 2295 разів обстріляла дев'ять населених пунктів Донеччини за добу

Про це розповіли на сайті обласної поліції.

Під удари потрапили:

Пошкоджені 30 цивільних об'єктів, зокрема, 12 житлових будинків, підприємства, морг, автомобілі, сільгосптехніка, критична інфраструктура.

На Удачне росіяни скинули дві керовані авіабомби УМПБ Д-30СН — поранили двох цивільних, пошкодили приватний будинок, авто та об’єкти критичної інфраструктури.

По Малинівці окупанти вдарили двома бомбами ФАБ-250 з модулем УМПК — травмовані троє жителів, руйнувань зазнало фермерське господарство.

Костянтинівку російські війська обстріляла з артилерії — троє людей отримали поранення, пошкоджені три багатоквартирних будинки, два цивільних авто, електромережа.

Внаслідок російських артобстрілів одну людину поранено в Торецьку та одну у Часовому Яру.

На Дружківку армія РФ спрямувала чотири бомби УМПБ Д-30СН — є руйнування на території підприємства.

"Мирноград витримав п'ять ударів — бомбовий та артилерійські, пошкоджень зазнали три приватних оселі, морг, підприємство, гараж. У Покровську пошкоджено приватний будинок, в Новоекономічному — промисловий об’єкт. Внаслідок влучання КАБів постраждав об’єкт критичної інфраструктури".

По Лиману російські війська били з "Ураганами" — пошкоджені багатоквартирний будинок, залізнична колія, автомобіль. Крім того, сьогодні вночі місто зазнало нового удару — пошкоджені щонайменше чотири багатоквартирних будинки й газопровід.

Через обстріл Покровська неможливо відновити електропостачання у північній частині міста — МВА

Про це повідомила Покровська міська військова адміністрація у Telegram.

"Внаслідок обстрілу 18 вересня, через значні пошкодження енергетичних об'єктів, відновити електропостачання північної частини міста неможливо".

Також повністю знеструмлено місто Родинське, але відновлювальні роботи проведуть сьогодні, зазначили у МВА.

Минулої доби, російські війська обстріляли місто ствольною артилерією та дронами.

О 3:00 ночі відбулась атака FPV-дроном, а близько 09:25 стався артобстріл східної частини міста, під час якого пошкоджені приватний будинок та господарчі споруди.

Десятеро людей зазнали поранень на Донеччині від російських обстрілів протягом доби

Про це повідомив у Telegram начальник обласної військової адміністрації Вадим Філашкін.

Поранення дістали троє людей у Костянтинівці, одна людина у Часовому Яру, троє жителів у Малинівці, двоє людей в Удачному, одна людина у Торецьку.

2761 житель Донеччини загинув від обстрілів від початку повномасштабного вторгнення РФ, ще 6059 людей дістали поранення, без урахування жертв у Волновасі та Маріуполі, які поки неможливо підрахувати, повідомили в ОВА.

Електрику 19 вересня на Донеччині не вимикатимуть

Про це повідомило Укренерго у Telegram.

Стабілізаційні відключення електроенергії у четвер, 19 вересня, в області не заплановані.

"У вечірні години зберігається необхідність ощадливого споживання. Не вмикайте кілька потужних електроприладів одночасно з 16:00 до 22:00", — зауважили у компанії.

Світла в регіоні може не бути через російські удари.

Вночі холодно, вдень тепло: прогноз погоди у Донецькій області на 19 вересня

Про це у Facebook повідомив Донецький регіональний центр з гідрометеорології.

"Вітер східний 5-10 метрів на секунду, вдень місцями пориви 15-20 м/с", — розповіли у гідрометцентрі.

Якою буде температура у Донецькій області:

  • вночі від 8 до 13 градусів тепла;
  • вдень від 21 до 26 градусів.