У Дніпрі збирають книжковий фонд для відновлення бібліотек після деокупації Маріуполя

. Фото: Суспільне Дніпро

У Дніпрі збирають книжковий фонд для відновлення бібліотек після деокупації Маріуполя. Директорка центральної Маріупольської бібліотеки імені Короленка Вікторія Лісогор розповіла Суспільному, до повномасштабного вторгнення в місті було 15 бібліотек: дитячі, краєзнавчі та універсальні. Колекція книжок налічувала 380 тисяч видань. Серед них, каже директорка, були й унікальні.

Директорка центральної Маріупольської бібліотеки імені Короленка Вікторія Лісогор розповідає, відразу після деокупації планують поновити бібліотечні колекції. Декілька книжок принесла й місцева жителька Анастасія. Каже, випадково побачила цей проєкт.

"Це досить цікаво поділитися книжками. Мені здається це зараз важливо популяризувати українську літературу, особливо в наш час", – каже місцева жителька Анастасія.

Вікторія розповідає, після 24 лютого разом з донькою десять днів жила у підвалі книгосховища. Згадує, тоді від обстрілів армією РФ там ховалися пів сотні людей. 16 березня з двома сумками жінка залишила місто. А за 3 дні російські військові скинули на бібліотеку авіабомбу.

"Це був центр міста, поруч був драмтеатр. На зараз 80% цієї будівлі знищено повністю. Ця будівля пережила й 41 й 46-ті роки, коли німці були у місті Маріуполі, вона вцілила повністю, а ось "асвабадітелей" на жаль, не пережила", – каже директорка центральної Маріупольської бібліотеки ім. Короленка Вікторія Лісогор.

Директорка центральної Маріупольської бібліотеки ім. Короленка Вікторія Лісогор. Фото: Суспільне Дніпро

До повномасштабного вторгнення в Маріуполі було 15 бібліотек: дитячі, краєзнавчі та універсальні. Колекція книжок налічувала 380 тисяч видань. Серед них, каже директорка, були й унікальні.

"І "Кобзар", й видання Гоголя 1813 року. Напередодні війни у нас була виставки таких книжок й ми змогли їх врятувати. Ми їх запакували та сховали в інше приміщення й зараз я не знаю що з ними", – каже жінка.

Частину книжок, каже Вікторія, співробітники бібліотеки сховали. Також вивозили разом з цінними оцифрованими документами на підконтрольну територію України. Та зараз, розповідає директорка, в Маріуполі армія РФ цілеспрямовано знищує україномовні видання.

"Й Леся Українка, Кобзаря там навіть немає зовсім. Молода гвардія якась туди дісталась й вони значить викидають сміття, й купа мішків стоїть з книжками: й там Леся країнка, україномовна", – розповідає директорка бібліотеки.

З минулої осені жінка разом з колегами організувала акцію з відновлення фонду. У ньому зараз більш ніж дві з половиною тисячі книг. Каже, допомагають охочі як з України, так і за кордоном.

Фото: Суспільне Дніпро

У планах Вікторії зробити осередок бібліотек у Дніпрі. А одразу після визволення рідного міста — відновлювати Маріупольські книгозбірні.

"Дуже хочеться до Маріуполя. Вже нікуди повертатися, але Маріуполь це наш дім", – каже Вікторія Лісогор.

Авторка – Поліна Паламарчук.

Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро