Документальний короткометражний фільм "С. Параджанов. Відкладена прем'єра" українського режисера Юрія Рєпіка 3 лютого вперше показали на Роттердамському міжнародному кінофестивалі.
Про це йдеться на сайті кінофестивалю.
Стрічка розповідає про київський період творчості Сергія Параджанова. Про те, як його відсторонили від роботи, коли у світі захоплювалися "Тінями забутих предків", зокрема відзначили Кубком міжнародного кінофестивалю в Римі.
Документальна кінокартина розповідає про те, як Параджанов знімав "Київські фрески" та не зміг їх завершити через звинувачення в "імпресіонізмі, пронизаному ідеєю пацифізму".
Покази стрічки на фестивалі також заплановані на 6 лютого.
Цей документальний фільм віднайшли режисер Олексій Радинський та продюсерка Люба Кнорозок в архіві студії "Національна кінематека України".
"Швидше за все, цей фільм буде вперше показаний з 1995-го, а можливо, взагалі вперше. Знаючи, яка тоді була ситуація, він міг взагалі не мати публічного показу. А це дуже цікаве есе про «Київські фрески, про віднайдення копій проб до «Київських фресок» режисера Юрія Репіка. Ми довго намагалися знайти хоч якусь інформацію про цього режисера, який працював на Київнаукфільмі в 1990-ті, щоб запросити його до Роттердама, але, на жаль, минулого тижня отримали інформацію, що він пішов з життя кілька років тому", — розповідав Радинський LB.ua.
Крім того, 3 лютого відбулась прем'єра документального фільму узбецького режисера Алі Хамраєва про Сергія Параджанова "Бузковий вітер Параджанова". Саме перед нею показали короткометражний фільм "С. Параджанов. Відкладена прем'єра".
Що відомо про Сергія Параджанова
Сергій Параджанов — українсько-вірменський режисер, сценарист, художник. Народився у Тбілісі, Грузія, а до України потрапив за розподілом після навчання у виші.
Параджанов поклав початок "українському поетичному кіно". 1964 року він презентував фільм "Тіні забутих предків", який зняв за мотивами твору Михайла Коцюбинського. Прем'єра фільму в кінотеатрі "Україна" стала актом протесту української творчої інтелігенції проти політрепресій, що відбувалися в СРСР.
1973 року влада СРСР звинуватила Сергія Параджанова в "українському націоналізмі та гомосексуалізмі" та засудила на 5 років таборів суворого режиму.
Інші важливі кінороботи Параджанова: "Андрієш", "Перший хлопець", "Українська рапсодія", "Квітка на камені", короткометражки "Думка", "Золоті руки", документальна стрічка про Наталію Ужвій, "Київські фрески".
Після звільнення з в'язниці Параджанову заборонили мешкати в Києві, тому він оселився в Тбілісі й певний час жив із продажу антикваріату. Він зміг зняти документальне кіно про грузинського художника Ніко Піросмані та кіноказку "Ашик-Керіб". Помер у 1990 році від раку легенів, незадовго після того, як переїхав до Вірменії та отримав можливість працювати на Вірменфільмі.
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media