Як спортсменам вдається досягати успіху, як вони переживають невдачі та чи можливо, щоби спорт був поза політикою?
Суспільне Культура зібрало 11 книжок про спорт, а також іноземних та українських спортсменів.
"ЮКІ. Людина 400 шрамів" Олександра Яворівська
Видавництво: "Брайт Букс", 2019
Тарас Савчук — канадський хокеїст українського походження (1929 — 1970). Авторка називає його найвидатнішим воротарем в історії хокею.
Тогочасні газети називали його людиною щонайменше 400 шрамів. Ім’я Савчука занесене до Зали слави хокею в Торонто. Йому належав рекорд — 103 "сухі" перемоги, який ніхто не міг побити понад 40 років.
Життя Тараса Савчука показує, що мрія і любов до спорту здатна подужати вроджені хвороби, не сумісні з хокеєм, та повсякденні травми. У книжці розповідається, що звідки в Савчука були сили грати в хокей; бути найкращим воротарем Національної Хокейної Ліги 1952, 1953, 1955 та 1965 років. А також описується, який в нього був характер, за ким тужив юкіUke —так на Американському континенті називають емігрантів чи їх нащадків, які мають українське походження. та кому присвячував перемоги.
"Never stop" Марі Карачина
Видавництво: "Видавництво Старого Лева", 2018
Марі Карачина — учасниця світових марафонів та півмарафонів, фітнес-тренерка та засновниця клубу Skinny&Strong. Вона вважає, що біг — це значно більше, аніж просто вид спорту.
Карачина сприймає біг упорядником життя, що загартовує дух та силу волі, з ним простіше навчитися ставити цілі й досягати їх. Авторка переконана, що книжка може стати першим кроком для створення звички бігати.
Марі Карачина розповідає свій досвід того, як біг допомагає подолати стрес, відігнати негативні думки, а також ділитья тим, як не відкладати заняття.
"Мені подзвонив Вейн" Володимир Мула
Видавництво: "Лабораторія", 2024
Ця книжка розповідає про те, як створювався перший український документальний фільм про українців, які стали володаряи Кубку Стенлі НХЛ — "ЮКІ".
У книзі описується про ретельні дослідження для фільму, особистісний досвід кожного з гравців, а також інтерв'ю, що розкривають переживання та внутрішні драми хокеїстів. Також у виданні зібрані ексклюзивні фото.
Володимир Мула зняв чотири документальні фільми — "Американська мрія" (2015), "Американська мрія. У пошуках правди" (2017), "ЮКІ" (2020) та "Нація футболу" (2021).
Він також працював як спортивний журналіст, коментував Чемпіонат світу з футболу 2014 року, Літні Олімпійські ігри 2016 року, Зимові Олімпійські ігри 2018.
"Іван Піддубний. Весь світ упав до ніг твоїх" Ірина Прилуцька
Видавництво: "ІнтролігаТОР", 2021
Книга розповідає про чемпіона-борця Івана Піддубного — спортсмена, який увійшов в історію спорту, як "чемпіон чемпіонів".
У книжці є три розділи: "Міцні, як дуби", "Борцівська слава чемпіона" та "Свято богатирської сили" є дослідженням особистого і спортивного життя борця. Також розповідається історія виникнення в рідному селі Красенівка на Черкащині свята богатирської сили у пам'ять про Піддубного.
Жінки в спорті. 50 безстрашних атлеток, що грали на перемогу
Видавництво: "Вівсянка", 2021
Книжка розповідає про жінок та дівчат, які досягли успіху в спорті, і тим самим змінили світ навколо себе. Текст та ілюстрації підготувала письменниця та ілюстраторка Рейчел Ігнотофскі.
Ця книжка для дівчат, яким потрібне натхнення на футбольному полі, на гімнастичному маті, в басейні. Ця книжка для дівчат, які не займаються спортом, але надихаються від історій про відвагу, наполегливість, пристрасть та веселощі.
"Шляхетна сила. Моє життя, мій футбол" Андрій Шевченко, Алессандро Альчато
Видавництво: "Фоліо", 2021
Андрій Шевченко написав книжку у співавторстві з італійським журналістом Алессандро Альчато, перше видання побачило світ в Італії, над українським перекладом працювала Юлія Григоренко.
Книжка розповідає про життя футболіста Андрія Шевченка, який грав за київське "Динамо", пізніше "Мілан" та лондонське "Челсі", а також екстренера української збірної з футболу. Крім того, у ній ідеться про злети і падіння, здійснення мрій та відмінність футболу в Україні та Європі.
У 2003 році Шевченко став першим українським футболістом, який виграв Лігу чемпіонів (з клубом "Мілан"), а у 2004-му став третім українським володарем престижної футбольної нагороди — "Золотий м’яч".
"Маестро. Роджер Федерер: велике життя у великому тенісі" Крістофер Клері
Видавництво: "Лабораторія", 2023
Клері — американський журналіст, спортивний оглядач з досвідом роботи близько 30 років, автор текстів про теніс у New York Times. Щоб написати книжку про швейцарського тенісиста, журналіст поспілкувався з самим Федерером, його дружиною Міркою та давнім тренером.
У книзі розповідається історія походження Федерера, зокрема про те, як його 23-річний батько закохався у 18-річну колегу Лінетт, яка стала матір'ю тенісиста. Також описується життя спортсмена від підліткового віку до визнання у тенісі.
Крім того, Клері висвітлив, як роман на Олімпійських іграх між підлітком Роджером та іншою швейцарською спортсменкою Міркою Ваврінец переріс у шлюб та став запорукою його довгострокового успіху.
"Мессі" Балаґе Ґільєм
Видавництво: "Видавництво Старого Лева", 2019
Книга оповідає про життя і кар’єру аргентинського футболіста Ліонеля Мессі, який має рекордну кількість "Золотих м’ячів" — 8. Книжку про спортсмена напиав іспанський футбольний журналіст Балаґе Ґільєм, український переклад підготував Юрій Сканівський.
Майбутній видатний спортсмен починв як сором'язливий, але амбітний хлопець із дефіцитом гормона росту та слабкими фізичними даними. Заради своєї мрі — грати у професійний футболі — Мессі емігрував, розлучився з сім'єю, пройшов дорогий курс лікування та багато іншого.
Щоб написати книжку, журналіст поспілкувався з близьким оточенням Мессі та зібрав коментарі впливових людей зі світу футболу.
"Спорт у тіні імперій" Збіґнєв Рокіта
Видавництво: "Фабула", 2019
Польський журналіст Збіґнєв Рокіта не розповідає історію життя одного спортсмена, натомість аналізує, як імперії зробили спортсменів і спорт інструментами міжнародної політики. На його думку, переконання француза П'єра де Кубертена про те, що спорт поза політикою — не відповідає дійсності.
Наприклад, у книзі футбольні матчі порівнюють зі справжньою війною. Не німці грали з поляками 1934-го, це фюрер грав із маршалом, Гітлером — із Пілсудським. У фіналі чемпіонату світу того ж року не італійці перемогли збірну Чехословаччини, а Муссоліні переміг Масарика, фашизм переміг демократію.
"Спорт не поза політикою, і продовжувати знову і знову транслювати цей міф — значить замилювати очі і не бажати брати на себе відповідальність", — йдеться в описі до книжки. Переклад підготував Олексій Чупа.
Наратив "спорт поза політикою" поширює й російська пропаганда, у спецпроєкті "Велика російська брехня" Суспільне Культура розповідає про те, як Росія використовує спорт у своїх цілях.
"Майк Тайсон. Беззаперечна правда" Майк Тайсон, Ларрі Сломан
Видавництво: "Фоліо", 2020
Боксер написав книжку у співавторстві з Ларрі Сломаном. Абсолютний чемпіон світу з боксу у надважкій категорії, перший володар трьох чемпіонських поясів за версіями WBC, WBA й IBF — ці титули Тайсон здобув, коли йому виповнився лише 21 рік.
Він ріс в чорному гетто Нью-Йорка. його почали звати Залізним Майком, оскільки Тайсон поводиться брутально в бою і в житті. Боксера засудили до 6 років ув’язнення за зґвалтування. Він був пацієнтом центрів для алко- і наркозалежних. Книга розповідає про спробу Тайсона повернутися до нормального життя.
Книжку переклала Анна Діамант.
"Від дірявих кедів до мільйонів доларів. Неймовірна історія Слави Медведенка" Максим Гайовий
Видавництво: "Наш формат", 2020
У книзі розповідається історія життя українського баскетболіста, який грав у Національній баскетбольній асоціації США — про дитинство, життя на Троєщині, злети та падіння баскетболіста.
Максим Гайовий — український спортивний журналіст, раніше він працював прессекретарем баскетбольного клубу "Будівельник". Він пише колонки до українських спортивних видань.
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media