Українські громадські організації підписали відкритий лист на підтримку грузинських протестів

Протест проти ухвалення законопроєкту про "іноагентів" у Тбілісі, Грузія, 18 квітня 2024 року. AP

Українські громадські організації підписують відкритий лист "щодо загрози демократії та правам людини в Грузії". Там парламент намагається ухвалити законопроєкт про "іноагентів".

Лист опублікували на сайті PEN Ukraine.

"Над Грузією реально нависла загроза остаточного утвердження диктатури та демонтаж євроінтеграційного курсу країни, адже подібний закон, що має чимало спільного з російськими підходами, суперечить принципам і нормам європейського права та демократичного світу", — йдеться в заяві.

У зверненні також додають, що цей законопроєкт лобіює найбільша партія в грузинському парламенті "Грузинська мрія", очільник якої погрожує подолати вето, якщо президентка Саломе Зурабішвілі не підпише його.

Громадські організації зазначають, що події в Грузії розгортаються непрогнозовано, тому закликають міжнародну спільноту "рішуче виступити на захист грузинського суверенітету й прав людини, які нині зневажаються діями чинної влади".

"Ми висловлюємо цілковиту солідарність грузинському народові у його чесній боротьбі проти намірів поглинути вільну Грузію авторитарною копією «русского міра»".

Заяву вже підписали представники PEN Ukraine, Центру громадянських свобод, Інституту масової інформації та інших громадських організацій. Приєднатися можна тут.

Що відомо про протести у Грузії через законопроєкт "про іноагентів"

Перші протести почалися ще у березні 2023 року через підтримку парламентом законопроєкту про "іноагентів". А вже у 2024 році протистояння набуло сильнішого розмаху.

17 квітня парламент Грузії затвердив у першому читанні законопроєкт "Про прозорість іноземного впливу". Під час обговорення проєкту закону в парламенті країни відбулися сутички між протестувальниками й поліцією. Затримали 63 активістів.

Законопроєкт вважають аналогом російського закону про "іноземних агентів" від 2012 року. Водночас влада Грузії каже, що нічого спільного немає.

А президентка Зурабішвілі в інтерв'ю ВВС заявила, що накладе вето на закон про "іноагентів" у разі його остаточного ухвалення.

1 травня законопроєкт було ухвалено у другому читанні. За відповідне рішення проголосували 83 депутати, 23 — "проти". Опозиція не брала участі у голосуванні.

12 травня почався масштабний протест у Тбілісі, який тривав усю ніч. А на ранок до парламенту прибули силовики й відтіснили протестувальників, щоб звільнити підходи до службового входу парламенту для депутатів.

Видання "Новини Грузії" повідомило про "жорстке затримання" кількох протестувальників.

Зранку 13 травня юридичний комітет парламенту розглянув та підтримав законопроєкт у третьому читанні за 67 секунд. Представники опозиції навіть не встигли зайти на засідання комітету.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media