"Золотий лев" для Австралії: оголосили переможців Венеційської бієнале 2024

Художник з Австралії Арчі Мур отримав "Золотого лева" за проєкт для національного павільйону на Венеційській бієнале 2024. Getty Images/Felix Hörhager/picture alliance

У Венеції визначили переможців цьогорічної бієнале. Найкращим національним павільйоном журі визнало проєкт Австралії kith and kin — саме його нагородили "Золотим левом".

Повний список переможців опублікували на сайті бієнале.

"Лева" вручили за роботу художника Арчі Мура, який відобразив власне генеалогічне дерево, що сягає 65 тисяч років та охоплює 2,4 тисячі поколінь.

"Ця інсталяція вирізняється сильною естетикою, ліризмом і закликом до спільної скорботи за замовчуваним минулим. Своїм переліком з тисяч імен Мур також пропонує проблиск можливості для відновлення", — зазначають члени журі.

Спеціальну відзнаку отримав павільйон Республіки Косово, присвячений проблемі міграції, за проєкт The Echoing Silences of Metal and Skin.

"Невелика, але потужна інсталяція розповідає про фемінізовану індустріальну працю та зношеність жіночих тіл", — розповідають на сайті бієнале.

Найкращим учасником міжнародного проєкту назвали артгрупу Mataaho Collective, що складається з художниць із Нової Зеландії — вони також отримали "Золотого лева".

"Колектив створив плетену конструкцію з ременів, які поетично перетинають простір галереї. Інсталяція, що нагадує утробу матері, є одночасно і космологією, і притулком. Її дивовижний масштаб — це інженерний подвиг, який став можливим лише завдяки колективній силі та креативності групи".

Найперспективнішою учасницею виставки стала британська художниця нігерійського походження Каріма Ашаду їй вручили "Срібного лева".

Журі зазначає, що мисткиня "перевертає гендерні уявлення" про те, що вважається належним для вшанування пам'яті: "З пекучою інтимністю вона фіксує вразливість молодих чоловіків з аграрної півночі Нігерії, які мігрували до Лагосу і врешті-решт опинилися в нелегальних мотоциклетних таксі. Її феміністичний об'єктив камери надзвичайно чутливий та інтимний, він фіксує субкультурний досвід байкерів, а також їхню економічну нестабільність".

Дві спеціальні відзнаки журі також присудило мисткиням, що брали участь у міжнародному проєкті бієнале. Їх отримали:

  • палестинська художниця Самія Халабі: "Її прихильність до мистецтва абстракції поєднується з непохитною увагою до страждань народу Палестини. Її чудово виконаний модерністський живопис під назвою Black is Beautiful говорить не лише про свободу уяви, але й про важливість глобальної солідарності";
  • аргентинська квір-художниця Ла Чола Поблете: "Вона протистоїть екзотизації корінних жінок, водночас наполягаючи на силі сексуальності. Вона підходить до західної релігійної іконографії та духовних практик корінних народів з транс- і квір-чуттям, перевертаючи владні відносини за допомогою творів, що відсилають до знань предків з Південної Америки".

Ще двох "Золотих левів" — "за життєві досягнення" — вручили бразильській художниці італійського походження Анні Марії Майоліно та турецькій художниці Ніл Ялтер.

Що відомо про Венеційську бієнале

Венеційська бієнале (La Biennale di Venezia) — одна з провідних виставок сучасного мистецтва, яка відбувається раз на два роки. У межах бієнале проводять також Венеційський кінофестиваль та Венеційський фестиваль архітектури. Україна бере участь у бієнале з 2001 року.

Куратор і художній керівник бієнале Адріано Педроса оголосив тему виставки — "Іноземці скрізь". Вона досліджує поняття "іноземець" і зосередиться на тих, хто перебуває на маргінесі, а саме вигнанцях, емігрантах та аутсайдерах. Важливим аспектом є також спеціальні проєкти, зосереджені на активізмі й деколонізації, що відображають сучасні соціальні та культурні питання.

Тема Венеційської бієнале у місті.

У 2024 році бієнале триватиме з 20 квітня до 24 листопада.

До складу міжнародного журі 60-ї бієнале увійшли:

  • президентка журі — Джулія Браян-Вілсон, професорка сучасного мистецтва та досліджень ЛГБТК+ ;
  • Алія Свастика, індонезійська кураторка та арткритикиня;
  • Чіка Океке-Агулу, нігерійський куратор і мистецтвознавець;
  • Олена Кріппа, італійська кураторка;
  • Марія Інес Родрігес, франко-колумбійська кураторка.

У середу, 17 квітня, Український павільйон почав публічну програму. Зокрема, художниця Алевтина Кахідзе провела перформативну лекцію Follow the Plants.

Крім публічної програми павільйон представить свій унікальний проєкт "Плетіння сіток". Він відображає загальну тему бієнале через метафору плетіння маскувальної сітки, символізуючи спільні дії та емансипацію.

Польща ж представляє роботу української "Відкритої групи" (учасники: Антон Варга, Юрій Білей та Павло Ковач мол.). Проєкт "Повторюйте за мною" стане продовженням відеоінсталяції, яку митці створили у 2022 році.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media