Польський Мінкульт переглянув своє рішення щодо Бієнале, тепер країну представлятимуть українські художники

Відкрита група (Юрій Білей, Павло Ковач та Антон Варга). 2022. караоке, відео17''7''. Фото зроблене у галереї Лабіринт, Люблін, Польща. Галерея "Лабіринт"

У Міністерстві культури та національної спадщини Польщі переглянули своє рішення щодо обраного проєкту для 60 Міжнародної мистецької бієнале у Венеції та обрав резервний проєкт — роботу української "Відкритої Групи" (учасники: Антон Варга, Юрій Білей та Павло Ковач мол.).

Таке рішення з'явилося на сайті відомства, повідомляє мистецьке видання SZUM. Цю інформацію також підтвердили Суспільне Культура українські художники.

У Міністерстві говорять, що рішення прийняте з огляду на "думки та голоси культурних кіл".

Обраний раніше проєкт — "Польські вправи про трагедію світу. Між Німеччиною та Росією" художника Ігнація Тшечоса та кураторів Пьотра Бернатовича та Даріуша Карловича — мав розкрити польську трагедію 20 століття. Однак, у польському мистецькому середовищі проєкт викликав критику.

Як пише Vogue Polska звинувачення стосувалися образу Польщі, який поставала у проєкті як "однорідна та монолітна країна, зосереджена на власній жертовності, що не відоповідає стану сучасного суспільства Польщі". Також проєкт було названо популістським.

Відповідно до регламенту було обрано резервний проект виставки — ним був проєкт польської кураторки Марти Чиж та українського мистецького колективу "Відкрита Група".

Проєкт "Повторюйте за мною" стане продовженням існуючої відеоінсталяції, яку митці створили у 2022 році. Роботу вже було показано у Польщі у галереї "Лабіринт" (Люблін) на 10-й ювілей групи. В Україні роботу можна побачити до 10 березня 2024 року у львівському Jam Factory.

Перша частина проєкту "Повторюйте за мною" була створена за участі переселенців, які тимчасово проживають у Львові: Алли, Антоніни, Бориса, Катерини, Ірини, Олени, Світлани та Юрія.

"У роботі «Повторюйте за мною» ми бачимо біженців зі сходу України, які, рятуючись від загрози війни, знайшли притулок у тимчасовому таборі у Львові. Вони діляться своїм досвідом звуків війни. Відтворюючи звуки різної зброї, вони створюють своєрідний караоке-інструктаж. Представляючи прості звукові послідовності, інструкція все одно не може передати досвід перебування в зоні бойових дій, досвід, який був джерелом цих знань. Ця майстерність говорить про нову реальність, в якій зараз живуть українці та українки", — описують першу частину роботи художники.

Відкрита Група була створена в серпні 2012 у Львові. Її заснували Антон Варга, Юрій Білей, Олег Перковський, Станіслав Туріна, Павло Ковач мол, Євген Самборський. Наразі учасниками колективу є твоє митців: Антон Варга, Юрій Білей, Павло Ковач мол. Павло Ковач також є військовим Збройних сил України.

Раніше Відкрита Група вже брала участь у Бієнале і у межах національних виставок, а також у паралельній програмі. Відкрита Група також була кураторами Національного павільйону України на Венеційській бієнале у 2019 році. Тоді вони представляли проєкт "Падаюча тінь «Мрії» на сади Джардіні".

Раніше Суспільне Культура також писало, що Юрій Білей отримав Премію Войтека Фалецького, яку цьогоріч провели у співпраці з Музеєм фотографії в Кракові. Цією премією відзначають найкращі мистецькі проєкти за "новий спосіб мислення".

Нагадаємо, Україна на Венеційській бієнале буде представлена проєктом "Плетіння сіток" за кураторством ГО "Українська фотографія" (куратори — Вікторія Бавикіна та Максим Горбацький) та за участі художників Каті Бучацької, Лії Достлєвої та Андрія Достлєва, Андрія Ревковського та Даніїла Рачинського. Архітектуру розробляв Олександр Бурлака. Метафора проєкту — плетіння маскувальної сітки як спільної дії, що допомагає емансипації кожного її учасника.

Куратором та художнім керівником 60-ї Венеційської бієнале став Адріано Педроса. Він обрав тему "Іноземці скрізь" та у виставці планує зосередиться на тих, хто перебуває на маргінесі, а саме вигнанцях, емігрантах та аутсайдерах.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media