Підготовче засідання суду щодо справи "Довженко-Центру" проти Держкіно знову перенесли

Оновлено
. Фото: Анна Железняк/Суспільне

21 лютого у Київському Господарському суді відбулося уже 4 підготовче засідання, метою якого, за словами судді Ірини Борисенко, був збір доказів. За повідомленням кореспондентів Суспільного, засідання продовжиться 7 березня.

До початку засідання суддя отримала 11 клопотань. Усі клопотання, що належали Держкіно, відхилили. Зокрема, суд не задовольнив клопотання про залучення 3-х осіб, таких як працівники "Довженко-Центру", чиї права можуть бути порушені, та представники Державного архіву, до судового процесу.

За словами комунікаційниці Центру Марії Глазунової, серед клопотань Держкіно також було те, що колекція "Довженко-Центру" не є цінною, бо Міністерство культури та інформаційної політики (МКІП) не захотіло її евакуйовувати.

Останнє клопотання було подане представниками Держкіно наприкінці судового засідання. Воно стосується закриття провадження у справі і буде розглянуте на наступному підготовчому засіданні.

"Підстав для закриття провадження немає": як відреагувала сторона "Довженко-Центру"

У коментарі журналістці Анні Железняк для Суспільне Культура, адвокатка "Довженко-Центру" Олеся Крижанівська заявила, що представники Держкіно, постійно замінюючи адвокатів та оголошуючи "абсолютно не обґрунтовані" клопотання, намагаються затягнути процес, "розуміючи, мабуть, що якщо ми будемо розглядати по суті, то слухання цієї справи дуже швидко закінчиться".

"Це дійсно скидається на затягування процесу і з'являються нові обставини, які абсолютно не стосуються предмету спору", — додала Олена Гончарук, яка виграла новий конкурс на посаду гендиректора "Довженко-Центру".

"Держкіно демонструє велику ефективність у розвиванні судової справи, хотілось би бачити її в тому, що стосується розвитку кінематографії або турботи про кіноспадщину. Бо, як сьогодні ми почули, кінематографічна спадщина не є культурною спадщиною"
Олена Гончарук

За її словами, незрозуміле і бажання забрати колекцію з інституції, "де вона доглянута, досліджена, де знають, як про неї дбати", і віддати її в установу, яка не веде господарської діяльності вже понад 10 роківЗгідно з наказом Держкіно, усі фільми з колекції та майно "Довженко-Центру" планували Державній установі "Науковий центр кінематографії України", основним видом діяльності якої є "вища освіта"..

"У чому є така нагальна потреба? Можливо, справа в майні, яким володіє "Довженко-Центр", і це майно на дуже гарний земельній ділянці в дуже гарному районі міста Київ?", — додала Гончарук.

Підготовче засідання суду щодо справи "Довженко-Центру" проти Держкіно знову перенесли. Фото: Анна Железняк/Суспільне

"На жаль, ми дізналися позицію Держкіно щодо ставлення до культурної спадщини. Вони вважають, що це не є культурна спадщина, що це не є культурні цінності, це просто плівки, касети і просто фільми. Держкіно не зацікавлене у тому, щоб ми почали розглядати цей спір по суті", — у коментарі журналістці Анні Железняк для Суспільне Культура зазначила адвокатка, представниця інтересів Олени Гончарук, Надія Денисюк.

Адвокатки прокоментували також клопотання Держкіно, яке стосується закриття провадження у справі і яке суд планує розглянути на засідання 7 березня.

"За нами не залишають права на правоту". Велике інтерв'ю з Оленою Гончарук про Довженко-Центр

Надія Денисюк зазначила: "Ми однозначно будемо оскаржувати цю ухвалу. Якщо така буде. (...) Я сподіваюся, що ми заслухали уже багато клопотань, на наступному засіданні заслухаємо клопотання про закриття процесу і перейдемо до розгляду справи по суті. Але усе залежить від того, скільки ще буде клопотань, від явки сторін, може бути ще і два, і три, і чотири засідання".

"Підстав для закриття провадження немає", — додала Олеся Крижанівська.

Що відомо про конфлікт Держкіно та "Довженко-Центру"?

  • "Довженко-Центр" ще 13 липня 2022 року офіційно перейшов у пряме підпорядкування Держкіно України.
  • 16 серпня стало відомо про наказ Держкіно реорганізувати "Довженко-Центр" у декілька нових юридичних осіб. У Центрі заявили, що це рішення означає ліквідацію національного кіноархіву.
  • 28 жовтня "Довженко-Центр" повідомив, що вони подали в суд на Держкіно з вимогою визнати незаконним та скасувати наказ про "реорганізацію".
  • 2 листопада Держкіно опублікувало наказ про усунення Олени Гончарук від виконання обов'язків.
  • 15 листопада міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко ініціював зустріч з керівництвом Держкіно, "Довженко-Центру", представниками Офісу Президента та депутатами стосовно врегулювання ситуації. За результатами зустрічі Держкіно оголосило, що наказ про реорганізацію призупиняється.
  • 21 грудня на сайті Держкіно опублікували оголошення щодо публічного конкурсу на посаду керівника "Довженко-Центру".
  • 3 лютого стало відомо, що проти колишньої в.о. генеральної директорки "Довженко-центру" Олени Гончарук порушили кримінальну справу.
  • 6 лютого відбувся конкурс на посаду генерального директора "Довженко-Центру". Його уже вдруге виграла Олена Гончарук, яка керувала інституцією з 2021 року.
  • 21 лютого — останній термін, коли Держкіно мало б підписати контракт з Оленою Гончарук, однак сторони не дійшли згоди за пунктами контракту, які стосуються прийняття нового статуту.

Читайте нас у Facebook і Telegram, дивіться наш YouTube

Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: culture@suspilne.media. Ваші історії важливі для нас!