Перейти до основного змісту

Відчути Крим. Шість книжок, що вийшли за останні три роки

Крим — півострів, де переплелися тисячолітня історія, трагедії колонізації та нескореність духу його народу. Від 2014 року ця земля стала символом боротьби за свободу та право пам'ятати своє коріння. Після початку повномасштабного російського вторгнення тема боротьби за свободу стала ще більш актуальною.

Суспільне Крим показує добірку із шести книжок українських письменниць і письменників, у творах яких півострів оживає як місце зустрічі культур, поле битви за ідентичність і простір, де кожен камінь шепоче про минуле. Це голоси пам'яті, які нагадують: Крим був, є і буде Україною.

Читайте цей матеріал кримськотатарською

"Дім солі" — Світлана Тараторіна (2023)

"Дім солі" — Світлана Тараторіна. Facebook/Світлана Тараторіна

Роман-постапокаліпсис про Крим – "Дім солі" читають у перекладі в Польщі та Азербайджані. В Україні його випустили друком у 2023 році. Авторка книги Світлана Тараторіна – кримчанка, народилася у Роздольному.

Роман заснований на історії, міфах та легендах Криму. У книжці немає самого слова "Крим", проте більшість географічних назв у тексти письменниця взяла з мапи півострова, що існувала до депортації кримських татар у 1944 році.

"За Перекопом є земля" — Анастасія Левкова (2023)

"За Перекопом є земля" — Анастасія Левкова. Суспільне Чернігів

Роман, який охоплює історію Кримського півострова з давніх часів до російської окупації Криму. Авторка звертає увагу на історичні події, такі як козацькі походи, Друга світова війна, депортація кримських татар, а також події 2014 року.

Головні герої роману — сучасні українці, які прагнуть зрозуміти своє коріння та зв'язок з Кримом, досліджуючи не лише його територію, а й власну культурну ідентичність. Вони здійснюють уявну подорож "за Перекоп" (в історичному сенсі Перекоп — це умовна межа між підконтрольною Україні територією та окупованим Кримом), щоб знайти відповіді на питання, які давно їх турбують.

Збірка "Кримський інжир. Куреш" (2023)

"Кримський інжир/Qırım inciri". Facebook/Кримський інжир/Qırım inciri

Антологія за результатами четвертого письменницько-перекладацького конкурсу "Кримський інжир/Qırım inciri".

Ці твори надійшли з різних куточків України та світу, серед яких кримські політв'язні громадянський журналіст Сервер Мустафаєв, активіст Асан Ахтемов, а також перший заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу, колишній політбранець Наріман Джелял.

Також очікується вихід збірки за результатами п'ятого конкурсу "Кримський інжир/Qırım inciri", який провели 2024 року.

"Історія Криму. Коротка оповідь великого шляху" — Гульнара Абдулаєва (2024)

"Історія Криму. Коротка оповідь великого шляху" — Гульнара Абдулаєва. Instagram/Ярина Жукорська

Науково-популярне видання, розраховане на школярів та студентів, які вивчають історію півострова, від кримської історикині, авторки дослідження "Кримські татари: від етногенезу до державності" та багатьох інших наукових праць з історії Криму Гульнари Абдулаєвої.

Перелік використаної літератури налічує 116 джерел. Видання є зручним для навчання та роботи науковим конспектом багатовікової історії Криму і його народу. У перших розділах книги Абдулаєва викладає свою версію етногенезу кримськотатарського народу, за результатами власного дослідження.

Також є розділи книги, що оповідають про періоди історії Криму, замовчувані раніше: особливості та результати окупації Криму 1783 року, голод у Криму 1921-1923 років, історія Першого курултаю 1917 року та створення Кримської народної республіки, наслідки депортації переходу Криму до складу України у 1954 році та його результати.

"Умерови: Історія однієї родини на тлі кримськотатарського національного руху ХХ–ХХІ ст" — Марина Гримич (2023)

Книга "Умерови: Історія однієї родини...". Полтавська ОВА

Це літературна спроба відтворити історичні сюжети боротьби кримських татар за право жити і працювати на батьківщині через участь в ній кількох поколінь родини Умерових. Зокрема, кримськотатарського політика Ільмі Умерова та його брата Бекіра Умерова — організатора протестних акцій кримських татар "Москва–1987".

У книзі викладено факти про спосіб і стиль життя кримських татар в депортації, організаційні форми на ранніх етапах національного руху, подробиці акції "Москва–1987", залаштунки кримської політики в 1990-х та 2000-х, а також як був окупований Крим.

Збірка "Вільні голоси Криму. Історії кримських журналістів — бранців Кремля" (2024)

Збірка "Вільні голоси Криму". Український ПЕН

Серія із 16 текстових портретів про кримськотатарських громадянських журналістів-політвʼязнів, які борються за права людини та свободу слова в окупованому Криму.

Ініціатива Українського ПЕН, The Ukrainians Media, Центру прав людини ZMINA та видавництва Vivat, що є продовженням кампанії Українського ПЕН та ZMINA #SolidarityWords на підтримку авторів-політв’язнів в окупованому Криму.

Публікації містять уривки із щоденників, листів та виступів у судах політбранців. Автори текстів досліджують судові справи, спілкуються з родинами та правозахисниками.

Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram, WhatsApp та Facebook

Топ дня
Вибір редакції