Перейти до основного змісту

Міністр закордонних справ Данії відповів на заяви Венса щодо Гренландії: "Нам не подобається такий тон"

Міністр закордонних справ Данії Ларс Локке Расмуссен . AP/Hannah McKay

Міністр закордонних справ Данії, Ларс Льокке Расмуссен заявив, що США мали б змінити тон у своїх заявах щодо Гренландії, та висловив готовність працювати разом в питанні посилення безпеки острова.

Про це йдеться в дописі очільника МЗС в соцмережі X.

Напередодні віцепрезидент США Джей Ді Венс відвідав Гренландію. Він звинуватив Данію у тому, що країна "погано дбала" про Гренландію.

"Звичайно, ми відкриті для критики. Але дозвольте мені бути абсолютно чесним. Ми не цінуємо такий тон. Це не те, як ви розмовляєте зі своїми близькими союзниками. І я все ще розглядаю Данію і Сполучені Штати близькими союзниками". — заявив Расмуссен.

Він також відповів на нещодавні заяви Венса щодо прагнення США збільшити американську військову присутність в Гренландії. Расмуссен підкресливши, що Данія та Гренландія відкриті до обговорення цього питання зі Сполученими Штатами.

"Ми поважаємо, що Сполученим Штатам потрібна більша військова присутність у Гренландії, і ми готові обговорити це з відкритим розумом", – заявив Расмуссен.

Він наголосив, що існуюча оборонна угода 1951 року вже передбачає широкі можливості для розширення військової присутності США в регіоні.

"Якщо це те, що ви хочете — тоді обговорімо це", — додав міністр закордонних справ.

Расмуссен зазначив, що в Гренландії наразі є лише одна американська база з близько 200 солдатами, хоча у 1945 році США мали 17 баз та тисячі військових. Він також підкреслив, що Данія та Гренландія готові зробити більше для забезпечення безпеки в Арктиці, оскільки "статус-кво" більше не є варіантом у нинішніх умовах.

Расмуссен додав, що Данія активно інвестує в арктичну безпеку, зокрема в нові технології та збільшення персоналу, і зазначив, що Гренландія є частиною НАТО, що надає додаткові гарантії безпеки для регіону.

Заяви Трампа щодо Гренландії

Наприкінці 2024 року Трамп сказав, що контроль над островом є "абсолютною необхідністю" для США – для національної безпеки і свободи в усьому світі. У відповідь на ці слова, прем’єр-міністр Ґренландії Муте Егеде заявив, що острів не продається.

Водночас Егеде виступає за незалежність Ґренландії від Данії. Він нещодавно звинуватив Данію в геноциді через скандал із примусовою стерилізацією жінок у 1960−70-х роках. У своєму новорічному зверненні Егеде знову закликав до незалежності острова та зняття "кайданів колоніальної ери".

7 січня Трамп на пресконференції не став обіцяти, що уникатиме військових чи економічних методів примусу для встановлення контролю над Ґренландією та Панамським каналом. У своїй соцмережі Truth Social Трамп також написав, що угода про приєднання Гренландії до Сполучених Штатів має відбутися, та закликав зробити цей найбільший острів у світі "знов великим".

Гренландія – це найбільший острів у світі та автономна територія Данії з великими запасами корисних копалин і нафти, а також стратегічними обʼєктами, зокрема американськими.

Топ дня
Вибір редакції