Віцепрезидент США Джей Ді Венс відвідав Гренландію. Під час візиту до американської військової бази він розповів про заяви президента Трампа щодо "покупки" острова.
Джей Ді Венс зробив заяву під час пресконференції на американській військовій базі у Гренландії.
Так, за словами віцепрезидента США Китай "дуже зацікавлений" у Гренландії.
"Ми бачили певний економічний тиск, який вони намагаються чинити на Гренландію. Ми знаємо, що вони дедалі активніше беруть участь у військових навчаннях і проявляють військовий інтерес", — повідомив Джей Ді Венс.
Також віцепрезидент США заявив, що Америка дбає "не тільки про власні інтереси", а ще й "про інтереси Гренландії" та про жителів острова.
Також Венс звинуватив Данію у тому, що країна "погано дбала" про Гренландію.
"Ви недостатньо інвестували в народ Гренландії і недостатньо інвестували в архітектуру безпеки цього неймовірного, прекрасного суходолу, наповненого неймовірними людьми. Це має змінитися. І оскільки це не змінилося, саме тому політика президента Трампа в Гренландії є такою, якою вона є", — заявив Венс.
Про що ще говорив Джей Ді Венс
Також Джей Ді Венс повідомив, що США прагнуть "хороших відносин" з усіма, навіть з Росією та Китаєм.
"Частиною добрих відносин є демонстрація своєї сили, коли це необхідно. І, на жаль, історія Гренландії за останні двадцять років, коли йдеться про безпеку, свідчить про те, що ми недостатньо інвестували в інфраструктуру, недостатньо інвестували в архітектуру безпеки", — заявив Венс.
Віцепрезидент США повідомив, що країна розглядає можливість посилення військової присутності у Гренландії, якщо це буде необхідно.
"Якщо Гренландія не матиме права на самовизначення, якщо народ Гренландії контролюватиме своє майбутнє Китайською комуністичною партією, це не зробить їхнє життя кращим. А головне, це зробить американську і світову національну безпеку набагато, набагато слабшою", — наголосив Джей Ді Венс.
Раніше дружина віцепрезидента США Уша Венс разом з радником Білого дому з національної безпеки Майком Волцом і міністром енергетики Крісом Райтом планували офіційний візит до Гренландії цього тижня.
26 березня віцепрезидент США Джей Ді Венс анонсував, що приєднається до своєї дружини під час візиту до Гренландії. Делегація США скоротила візит до Гренландії до одного дня, після обурення жителів острова щодо заяв президента США Дональда Трампа про "контроль" над островом.
28 березня Джей Ді Венс прибув до американської військової бази на острові, де виступив перед американськими солдатами. Цей візит не вважається офіційним, адже ні влада Данії, ні влада Гренландії не видавали офіційного запрошення подружжю Венсів.
Прем'єр-міністр Гренландії Муте Буруп Егеде різко відреагував на візит, заявивши, що спроби гренландців бути дипломатичними просто "відскакують від Дональда Трампа та його адміністрації в їхній місії володіти і контролювати Гренландією".
Прем'єр-міністерка Данії Метте Фредеріксен, реагуючи на новини про цей візит, сказала, що "ми сприймаємо це серйозно" й наголосила, що Данія хоче співпрацювати зі США, але це має бути співпраця, заснована на "фундаментальних правилах суверенітету".
Заяви Трампа щодо Гренландії
Наприкінці 2024 року Трамп сказав, що контроль над островом є "абсолютною необхідністю" для США – для національної безпеки і свободи в усьому світі. У відповідь на ці слова, прем’єр-міністр Ґренландії Муте Егеде заявив, що острів не продається.
Водночас Егеде виступає за незалежність Ґренландії від Данії. Він нещодавно звинуватив Данію в геноциді через скандал із примусовою стерилізацією жінок у 1960−70-х роках. У своєму новорічному зверненні Егеде знову закликав до незалежності острова та зняття "кайданів колоніальної ери".
7 січня Трамп на пресконференції не став обіцяти, що уникатиме військових чи економічних методів примусу для встановлення контролю над Ґренландією та Панамським каналом. У своїй соцмережі Truth Social Трамп також написав, що угода про приєднання Гренландії до Сполучених Штатів має відбутися, та закликав зробити цей найбільший острів у світі "знов великим".
Гренландія – це найбільший острів у світі та автономна територія Данії з великими запасами корисних копалин і нафти, а також стратегічними обʼєктами, зокрема американськими.