Перейти до основного змісту

Американський генерал про Курську операцію: "Краще залишатися там, це може бути козирем на переговорах"

Ексклюзивно
Генерал армії США у відставці, колишній командувач Об'єднаних Збройних сил НАТО в Європі Веслі Кларк бере участь у щорічному саміті Concordia 2024 в Нью-Йорку, США, 23 вересня 2024 року. Getty Images/John Nacion

Операція українських Сил оборони з захоплення частини Курської області Росії була вдалою, а захоплена територія – потенційний важіль тиску на майбутніх переговорах України з Росією.

Таку думку в інтервʼю Суспільному висловив генерал армії США у відставці, колишній командувач Об'єднаних Збройних сил НАТО в Європі Веслі Кларк.

"Це може бути козирем. І може бути додатковим важелем тиску. Безумовно, якщо Україна буде змушена відступити з Курської області, то це не дасть жодних додаткових важелів на переговорах. Тому краще залишатися там", – вважає він.

За словами Кларка, було б краще, якби українським військовим вдалося захопити на цій території якийсь військовий обʼєкт чи дійти до Курська, але "Україна зробила стільки, скільки могла, тими силами, що мала, які змогла виділити".

"Це в будь-якому разі потенційний важіль тиску на переговорах. Росіяни намагалися вибити українців з Курської області, але їм це не вдалося. З точки зору України, це була вдала операція", – додав він.

Про очікування від президентства Дональда Трампа в контексті російсько-української війни, перспективу переговорів та ситуацію на фронті – дивіться в інтерв'ю генерала Веслі Кларка в проєкті "Ремовська Інтервʼю" у суботу, 8 лютого, на YouTube-каналі Суспільне Новини.

6 лютого 2025 року виповнилось пів року з початку наступальної операції Сил оборони України у Курській області. Як стверджують у Генштабі, за цей час Росія втратила там майже 40 тисяч солдатів.

У грудні 2024-го головнокомандувач ЗСУ генерал Олександр Сирський назвав Курську операцію успіхом, досягнутим за рахунок ефекту раптовості. За його словами, він не мав іншого вибору, адже армія РФ могла прорватися на Сумщину та Харківщину.

Що відомо про бої у Курській області РФ

6 серпня 2024 року у Росії заявили, що українські війська прорвали кордон, зайшли на територію Курської області та почали там своє просування.

Через добу на це відреагував очільник Кремля Володимир Путін — звинуватив Україну у "провокації". Увечері 8 серпня у Бєлгородській, Брянській та Курській областях оголосили режим контртерористичної операції. 12 серпня Путін скликав нараду щодо ситуації в прикордонних з Україною регіонах та наказав Міноборони РФ, аби російська армія "вибила супротивника" з Курської області.

Аналітики VoxCheck підтверджували правдивість відеороликів з українськими військовими із Суджі й інших міст Курської області, а також взяття полонених росіян та розбиття колони армії РФ у тій області.

На події в Курській області РФ відреагували у США та Європейському Союзі — зауважили, що Україна має право захищатися на свій розсуд. Німеччина не заперечує використання в Курській області переданої ФРН зброї. А Китай сказав, що уважно стежить за ситуацією, й закликав сторони до деескалації.

12 серпня Президент Володимир Зеленський і Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський вперше прямо підтвердили наступальну операцію ЗСУ в Курській області РФ. За словами Сирського, під контролем українських військ на 27 серпня 100 населених пунктів, у полон на цьому напрямку взяли 594 військовослужбовців з Росії.

15 серпня стало відомо, що Україна створила військову комендатуру в Курській області РФ, її очолив генерал-майор Едуард Москальов.

5 листопада міністр оборони України Рустем Умєров підтвердив, що між ЗСУ та північнокорейськими солдатами в Курській області Росії вже відбулись "перші зіткнення".

14 грудня президент Володимир Зеленський заявив, що Росія почала використовувати військових із Північної Кореї у штурмових операціях у Курській області, і серед них вже є втрати.

11 січня 2025 року ЗСУ взяли в полон у Курській області двох військових з КНДР. У Південній Кореї заявили, що готові забрати полонених солдат КНДР, адже фактично визнають всіх жителів КНДР своїми громадянами.

Топ дня
Вибір редакції