Перейти до основного змісту

Знищували російську оборону у тилу: Сили спецоперацій ЗСУ почали заходити у Курську область ще у червні 2024 року

Український бронетранспортер їде по дорозі на кордоні з Росією в Сумській області, Україна, 23 вересня 2024 року. Global Images Ukraine via Getty Images/Maksym Kishka

Сили спеціальних операцій ЗСУ почали заходити малими групами у Курську область ще у червні 2024 року. Ретельною розвідкою та ударами по тилових структурах армії РФ бійці нищили ключові елементи російської оборони у цьому регіоні.

Про це йдеться у повідомленні Сил спеціальних операцій ЗСУ (ССО).

"ССО завчасно просувалися територією РФ у рамках підготовки до Курської операції задовго до того, як про основний наступ Сил оборони України дізнався світ. Завдяки плануванню, знищення російських систем ППО і складів боєприпасів не залишали противнику можливості швидко реагувати. Точкові удари по стратегічних об’єктах та логістиці ворога унеможливлювали швидке перекидання підкріплення", — розповіли там.

Зазначається, що таке виконання дозволило ССО завести по підготовлених маршрутах основний контингент українських Сил оборони у Курську область.

"Серпневий наступ у Курській області розпочався із мінімальним опором російської армії. Це єдиний раз з часів Другої світової війни, коли іноземні війська перейшли кордони Росії. А її військово-політичне керівництво виявилося неспроможним оперативно реагувати на зміну ситуації та асиметричність війни", — йдеться у повідомленні.

Там зазначили, що коли восени торік РФ залучила солдатів з КНДР до боїв у Курській області, бійці ССО першими захопили їх документи та зброю, а також взяли одного північнокорейського військового у полон.

"Трофеї розкрили деталі про рівень їхньої бойової, фізичної та ідеологічної підготовки. Попри добру екіпіровку та високий бойовий дух, війська Північної Кореї виявилися неготовими до сучасної війни. Удари FPV-дронами тільки підтвердили це. Північнокорейський спецпризначенець, якого оператори ССО першим захопили в полон, вже свідчить в СБУ та надає цінну розвідувальну інформацію", — кажуть у ССО.

Крім цього там додали, що під час Курської операції Сили спеціальних операцій ЗСУ вперше комплексно застосували тактичні групи, підрозділи психологічних операцій, Руху опору та безпілотників у координації з дружніми підрозділами Сил оборони. Це призвело до багатошарового тиску на російські війська та створило умови для швидкого просування основних сил.

6 лютого 2025 року виповнилось пів року з початку наступальної операції Сил оборони України у Курській області. Як стверджують у Генштабі, за цей час Росія втратила там майже 40 тисяч солдатів.

У грудні 2024-го головнокомандувач ЗСУ генерал Олександр Сирський назвав Курську операцію успіхом, досягнутим за рахунок ефекту раптовості. За його словами, він не мав іншого вибору, адже армія РФ могла прорватися на Сумщину та Харківщину.

Що відомо про бої у Курській області РФ

6 серпня 2024 року у Росії заявили, що українські війська прорвали кордон, зайшли на територію Курської області та почали там своє просування.

Через добу на це відреагував очільник Кремля Володимир Путін — звинуватив Україну у "провокації". Увечері 8 серпня у Бєлгородській, Брянській та Курській областях оголосили режим контртерористичної операції. 12 серпня Путін скликав нараду щодо ситуації в прикордонних з Україною регіонах та наказав Міноборони РФ, аби російська армія "вибила супротивника" з Курської області.

Аналітики VoxCheck підтверджували правдивість відеороликів з українськими військовими із Суджі й інших міст Курської області, а також взяття полонених росіян та розбиття колони армії РФ у тій області.

На події в Курській області РФ відреагували у США та Європейському Союзі — зауважили, що Україна має право захищатися на свій розсуд. Німеччина не заперечує використання в Курській області переданої ФРН зброї. А Китай сказав, що уважно стежить за ситуацією, й закликав сторони до деескалації.

12 серпня Президент Володимир Зеленський і Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський вперше прямо підтвердили наступальну операцію ЗСУ в Курській області РФ. За словами Сирського, під контролем українських військ на 27 серпня 100 населених пунктів, у полон на цьому напрямку взяли 594 військовослужбовців з Росії.

15 серпня стало відомо, що Україна створила військову комендатуру в Курській області РФ, її очолив генерал-майор Едуард Москальов.

5 листопада міністр оборони України Рустем Умєров підтвердив, що між ЗСУ та північнокорейськими солдатами в Курській області Росії вже відбулись "перші зіткнення".

14 грудня президент Володимир Зеленський заявив, що Росія почала використовувати військових із Північної Кореї у штурмових операціях у Курській області, і серед них вже є втрати.

11 січня 2025 року ЗСУ взяли в полон у Курській області двох військових з КНДР. У Південній Кореї заявили, що готові забрати полонених солдат КНДР, адже фактично визнають всіх жителів КНДР своїми громадянами.

Топ дня
Вибір редакції