Перейти до основного змісту

РФ та Індія уклали найбільшу в історії нафтову угоду – Reuters

Нафтовий танкер пришвартований у комплексі Шесхаріс, що входить до складу ВАТ "Чорномортранснефть", дочірньої компанії ПАТ "Транснефть", у Новоросійську, Росія. AP

Російська державна нафтова компанія "Роснєфть" та індійський приватний нафтопереробний гігант Reliance Industries уклали рекордну угоду, яка передбачає постачання 500 тисяч барелів нафти щодня протягом наступних 10 років.

Про це повідомляє Reuters з посиланням на джерела, знайомі з угодою.

Агентство зазначає, що угода становитиме 0,5% світових поставок і оцінюється у 13 млрд доларів на рік за поточними ринковими цінами. Це перетворює угоду на найбільше енергетичне партнерство між двома країнами.

"Роснефть" не відповіла на запити про коментарі. Reliance заявила, що працює з міжнародними постачальниками, в тому числі з Росії, і угоди базуються на ринкових умовах. Компанія відмовилася від подальших коментарів щодо комерційних питань, посилаючись на конфіденційність угод про постачання.

Ключові деталі угоди:

  • "Роснєфть" щомісяця постачатиме 20–21 вантаж розміром Aframax і три вантажі мазуту для нафтопереробного комплексу Reliance у Джамнагарі, Гуджарат.
  • Угода передбачає щорічний перегляд умов, а ціни встановлюються на основі котирувань на нафтовому ринку в Дубаї.
  • Постачання стартують у січні 2025 року з перспективою продовження угоди ще на 10 років.

Російська нафта становить більше третини імпорту енергоресурсів Індії. Індія стала найбільшим імпортером російської нафти після того, як ЄС, який раніше був найбільшим покупцем, запровадив санкції на імпорт російської нафти у відповідь на вторгнення в Україну в 2022 році.

Індія не запроваджувала санкції щодо російської нафти, тому нафтопереробники там заробили на дешевшій сирій нафті. Санкції зробили російську нафту дешевшою за конкурентні марки щонайменше на 3-4 долари за барель.

Ця угода також є викликом для нафтових виробників Близького Сходу, зокрема Саудівської Аравії, оскільки конкуренція за частку індійського ринку залишається гострою.

У липні Reuters повідомляло, що державні нафтопереробні підприємства Індії ведуть переговори з Росією про укладання довгострокової угоди з імпорту нафти.

Імпорт російської нафти в Індію травні 2023 року досяг рекордного рівня — 1,95 мільйона барелів на день. Це призвело до скорочення закупівель з Іраку та Саудівської Аравії.

Що відомо про нафтові санкції проти РФ

5 грудня 2022 року набули чинності обмеження цін країн Європейського Союзу на російську нафту морського походження. 3 грудня Рада ЄС ухвалила рішення про встановлення граничної ціни на нафту, що експортується Росією, на рівні 60 доларів США за барель.

На початку травня 2022 року Єврокомісія представила країнам-членам ЄС проєкт нового пакету санкцій проти Росії, в якому, серед іншого, передбачено нафтове ембарго для РФ. На тлі цього повідомлення на світових ринкахзросли ціни на нафту.

На початку липня 2022 року країни "Групи семи" домовилися обвалити ціни на російську нафту. Створивши таким чином спеціальний механізм, завдяки якому російську нафту не купуватимуть за вищою ціною, ніж це буде прописано в спільному договорі. Механізм має запрацювати 5 грудня 2022 року.

6 жовтня 2002 року ЄС затвердив 8-й пакет антиросійських санкцій, який зокрема закладає основу для необхідної законодавчої бази для впровадження обмеження цін на нафту, передбаченого G7. Обмеження мали набути чинності після 5 грудня 2022 року для сирої нафти та 5 лютого 2023 року для продуктів перероблення нафти.

Однак 25 листопада 2022 року стало відомо, що ЄС призупинив переговори про обмеження цін на російську нафту, оскільки Польща та країни Балтії вважали попередню пропозицію щодо ціни на рівні $65 за барель "занадто щедрою" для Росії.

2 грудня після тривалих переговорів країни ЄС домовилися встановити граничну ціну на російську нафту морського походження на рівні 60 доларів за барель.

Слідом за ЄС країни G7 та Австралія запровадили обмеження ціни на нафту, що постачається морським транспортом з Росії, на рівні 60 доларів за барель.

Топ дня

Вибір редакції