У неділю, 10 листопада, у столиці Грузії Тбілісі відбувається громадянський протестний марш з вимогою призначити нові парламентські вибори в країні.
Про це повідомляє NewsGeorgia.
На відміну від протестних акцій останніх тижнів, які проводили політичні партії, сьогодні людей на вулиці вивела соціальна платформа Daitove, яка організувала акцію через соцмережі.
Платформа закликала виходити на акцію "всіх, хто хоче бачити Грузію частиною Європи".
Вимоги незмінні: визнати фальсифікованими та нелегітимними парламентські вибори, що відбулися 26 жовтня, та призначити нові вибори під контролем спеціального міжнародного комітету.
Видання зазначає, що Daitove — одна з найактивніших та найбільших соціальних груп у грузинському сегменті Facebook, створена навесні цього року під час масових протестів проти "закону про іноагентів" для допомоги з транспортом та безкоштовним житлом тим, хто приїжджав із регіонів підтримати акції.
Зараз у Daitove понад 200 тисяч підписників, значна частина з яких — молодь, але на акцію прийшли люди різного віку.
Як пише "Ехо Кавказу", активісти гурту Daitove, організатори протестного маршу, заявили, що з 10 листопада починають "паралізувати місто". Вони вже перекрили рух на правому та лівому берегах Кура, оскільки, як заявляється, учасників ходи дуже багато. Daitove заявляє, що робить крок назустріч громадському протесту і "паралізуватиме" рух на дорогах Тбілісі.
У районі, де рухаються протестувальники, мобілізовано поліцію.
Що відомо про вибори у Грузії
Керівна партія Грузії "Грузинська мрія" перемогла на парламентських виборах, які відбулися 26 жовтня. Як повідомили у Центральній виборчій комісії, в результаті підрахунку 99% голосів партія отримала 53,92% (1 118 836 голосів).
Дані були підраховані на всіх 3110 дільницях (дані однієї дільниці в Марнеулі визнали недійсними через вкидання бюлетенів).
Отже, у новому складі парламенті у "Грузинська мрія" отримала 88 мандатів, а опозиція – 62.
За інформацією ЦВК, бар'єр у 5% подолали такі опозиційні сили:
- "Коаліція за зміни" — 11% (229 006 голосів, 19 мандатів);
- "Єдність — Національний рух" — 10,1% (210 895 голосів, 16 мандатів);
- "Сильна Грузія" — 8,8% (182 891 голос, 14 мандатів);
- "Гахарія за Грузію" — 7,7% (161 250 голосів, 13 мандатів).
Опозиційні партії та коаліції не визнають підсумки парламентських виборів у Грузії. Вони відмовляються входити до парламенту та отримувати мандати. Президентка Грузії Саломе Зурабішвілі назвала це голосування "російським" і "тотально сфальсифікованим".
28 жовтня і 4 листопада перед будівлею грузинського парламенту проходили мітинги прихильників опозиції проти результатів парламентських виборів. Зокрема один із лідерів партії "Єдність — Національний рух" Георгій Вашадзе, виступаючи на мітингу, заявив, що грузинська опозиція вимагає повторних виборів, які проведе міжнародна адміністрація.
Прокуратура Грузії розпочала розслідування фактів можливої фальсифікації парламентських виборів на основі звернення Центральної виборчої комісії від 30 жовтня 2024 року за статтею 164 (3) КК Грузії – "фальсифікація виборів". Відомство викликало президентку Саломе Зурабішвілі на допит, бо вона стверджувала, що має докази фальсифікацій. Зурабішвілі не прийшла в прокуратуру.