Перейти до основного змісту

Прокуратура Грузії розпочала розслідування щодо імовірних фальсифікацій на виборах у парламент

У Грузії відбувся мітинг опозиції проти результатів парламентських виборів, 28 жовтня 2024 року. Суспільне Новини/Оксана Сенів

Прокуратура Грузії 30 жовтня розпочала розслідування за фактом ймовірної фальсифікації парламентських виборів. Президентку викликали на допит.

Про це йдеться на сайті відомства.

Прокуратура почала роботу після звернення Центральної виборчої комісії (ЦВК) Грузії напередодні. ЦВК 29 жовтня запропонувала розслідувати заяви президентки Саломе Зурабішвілі та опозиції про те, що на виборах у парламент відбувалися фальсифікації.

Згідно з повідомленням ЦВК та інформацією з низки медіа, Зурабішвілі повинна мати докази щодо можливої ​​фальсифікації, тому прокуратура викликала її на допит 31 жовтня.

Орган розслідуватиме, чи були на виборах ознаки злочину, передбачені статтею 163 (3) Кримінального кодексу Грузії. Це, як ідеться в зведенні КК"Законодавчого вісника Грузії", умисна фальсифікація пов'язаних із виборами документів: виборчих списків, протоколів, бюлетенів, реєстраційних журналів і контрольних листів. Злочин за цією статтею карається позбавленням волі до 2 років.

"Одночасно прокуратура Грузії проведе всі необхідні слідчі та процесуальні дії, як зазначено в розпорядженні ЦВК, з метою вивчення фактів, озвучених президентом Грузії, окремими політичними партіями та представниками спостережних місій. Зокрема в межах розслідування допитають усіх осіб, які можуть володіти інформацією щодо ймовірного кримінального факту", — зазначено в пресрелізі.

Що відомо про вибори у Грузії

Керівна партія Грузії "Грузинська мрія" перемогла на парламентських виборах, які відбулися 26 жовтня.

Як повідомили у Центральній виборчій комісії, в результаті підрахунку 99% голосів партія отримала 53,92% (1 118 836 голосів).

Дані були підраховані на всіх 3110 дільницях (дані однієї дільниці в Марнеулі визнали недійсними через вкидання бюлетенів).

Отже, у новому складі парламенті у "Грузинська мрія" отримала 88 мандатів, а опозиція – 62.

За інформацією ЦВК, бар'єр у 5% подолали такі опозиційні сили:

  • "Коаліція за зміни" — 11% (229 006 голосів, 19 мандатів);
  • "Єдність — Національний рух" — 10,1% (210 895 голосів, 16 мандатів);
  • "Сильна Грузія" — 8,8% (182 891 голос, 14 мандатів);
  • "Гахарія за Грузію" — 7,7% (161 250 голосів, 13 мандатів).

Крім того, за попередніми даними ЦВК, на 58 виборчих дільницях, відкритих за кордоном, лідирувала "Коаліція за зміни" з 33,32% (11 406 голосів).

За цим політичним об'єднанням йшли: "Єдність – Національний рух" – 19,9%, "Грузинська мрія" — 13,3%, "Сильна Грузія" – 14,9%, "Гахарія за Грузію" — 9%.

Опозиційні партії та коаліції не визнають підсумки парламентських виборів у Грузії та планують мітинги. Вони відмовляються входити до парламенту та отримувати мандати. Президентка Грузії Саломе Зурабішвілі назвала це голосування "російським" і "тотально сфальсифікованим".

Ввечері 28 жовтня перед будівлею грузинського парламенту відбувся мітинг прихильників опозиції проти результатів парламентських виборів. Зокрема один із лідерів партії "Єдність — Національний рух" Георгій Вашадзе виступаючи на мітингу заявив, що грузинська опозиція вимагає повторних виборів, які проведе міжнародна адміністрація.

ЦВК наголошує, що місія спостереження ОБСЄ оцінила вибори як позитивні. Крім того, аудит, проведений американською компанією, нібито не виявив жодних недоліків.

Натомість Міжнародна місія ENEMOElection Observation Mission to 2024 Parliamentary Elections in Georgia виявила порушення під час голосування.

Топ дня

Вибір редакції