У центрі Тбілісі біля будівлі парламенту Грузії розпочася мітинг опозиції проти фальсифікації результатів парламентських виборів 26 жовтня, у яких звинувачують керівну партію "Грузинська мрія" мільярдера Бідзіни Іванішвілі, оголошену переможницею. Шведська екоактивістка Грета Тунберг приєдналася до акції біля парламенту Грузії.
Про це повідомляють Ехо Кавказу та Грузія Онлайн.
Організаторами акції виступили опозиційні об'єднання "Коаліція за зміни", "Єдність – Національний рух" та "Сильна Грузія". Лідери опозиції планують надати прихильникам план подальших дій.
Частина опозиціонерів пройшлася ходою центральними вулицями Тбілісі до проспекту Руставелі. На проспекті обмежено рух автотранспорту. На місці мобілізовано поліцію та кілька бригад швидкої допомоги.
Опозиціонери перекрили автомобільний рух на мосту Бараташвілі в центрі Тбілісі — це одна з головних транспортних артерій у місті. За даними ЗМІ, поліція не перешкоджає діям грузинської опозиції, представники якої перекрили автомобільний рух у центрі Тбілісі.
Основні вимоги та принципи грузинської опозиції на мітингу озвучив один із лідерів партії "Єдність — Національний рух" Георгій Вашадзе.
Так, учасники акції протесту:
- вимагають призначення нових виборів.
- не визнають виборів і не визнають легітимність парламенту.
- почали рух опору і розгортають фронт опору спочатку в Тбілісі, а потім по всій Грузії.
- кожен наступний протест буде все більш гострим і орієнтованим на більш конкретні цілі.
- продовжують збирати докази і повністю готують документацію для міжнародного розслідування, "щоб усі злочинці отримали покарання".
Наступний мітинг уже призначили на завтра, 5 листопада, о 14:00.
Раніше лідер "Коаліції за зміни" Ніка Гварамія попросив прихильників опозиції принести на мітинг намети, натякаючи на те, що акція може набути безстрокового характеру.
Лідер парламентської більшості "Грузинської мрії" Мамука Мдінарадзе попередив, що спроба встановлення наметів "може призвести до сутичок із поліцією".
Ініціативу проведення мітингу підтримала президентка країни Саломе Зурабішвілі. Вона звинуватила "Грузинську мрію" у "крадіжці виборів" та сформулювала вимоги опозиції: проведення міжнародного розслідування порушень під час голосування та організація нових парламентських виборів під контролем міжнародної адміністрації.
Глави виконавчої та законодавчої влади країни – прем'єр-міністр Іраклій Кобахідзе та голова парламенту Шалва Папуашвілі – вже відкинули ці вимоги. Вони заявили, що перше засідання новообраного парламенту відбудеться наприкінці листопада навіть якщо президентка відмовиться призначити своїм указом пленарне засідання, як це передбачено Конституцією. У партії відкидають будь-які звинувачення у фальсифікаціях.
Що відомо про вибори у Грузії
Керівна партія Грузії "Грузинська мрія" перемогла на парламентських виборах, які відбулися 26 жовтня.
Як повідомили у Центральній виборчій комісії, в результаті підрахунку 99% голосів партія отримала 53,92% (1 118 836 голосів).
Дані були підраховані на всіх 3110 дільницях (дані однієї дільниці в Марнеулі визнали недійсними через вкидання бюлетенів).
Отже, у новому складі парламенті у "Грузинська мрія" отримала 88 мандатів, а опозиція – 62.
За інформацією ЦВК, бар'єр у 5% подолали такі опозиційні сили:
- "Коаліція за зміни" — 11% (229 006 голосів, 19 мандатів);
- "Єдність — Національний рух" — 10,1% (210 895 голосів, 16 мандатів);
- "Сильна Грузія" — 8,8% (182 891 голос, 14 мандатів);
- "Гахарія за Грузію" — 7,7% (161 250 голосів, 13 мандатів).
Крім того, за попередніми даними ЦВК, на 58 виборчих дільницях, відкритих за кордоном, лідирувала "Коаліція за зміни" з 33,32% (11 406 голосів).
За цим політичним об'єднанням йшли: "Єдність – Національний рух" – 19,9%, "Грузинська мрія" — 13,3%, "Сильна Грузія" – 14,9%, "Гахарія за Грузію" — 9%.
Опозиційні партії та коаліції не визнають підсумки парламентських виборів у Грузії та планують мітинги. Вони відмовляються входити до парламенту та отримувати мандати. Президентка Грузії Саломе Зурабішвілі назвала це голосування "російським" і "тотально сфальсифікованим".
Ввечері 28 жовтня перед будівлею грузинського парламенту відбувся мітинг прихильників опозиції проти результатів парламентських виборів. Зокрема один із лідерів партії "Єдність — Національний рух" Георгій Вашадзе виступаючи на мітингу заявив, що грузинська опозиція вимагає повторних виборів, які проведе міжнародна адміністрація.