Україна позитивно оцінила звіт Європейської комісії (ЄК) щодо розширення та готується до кінця 2024 року представити дорожні карти з кількох глав переговорів про вступ до Європейського Союзу (ЄС).
Про це повідомила віцепрем'єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції та міністерка юстиції України Ольга Стефанішина в ефірі телемарафону.
Вона розповіла, що у своєму звіті ЄК рекомендувала "швидко, на початку 2025 року, прийти до відкриття" переговорних кластерів стосовно вступу в ЄС. За її словами, у документі є і побажання, і занепокоєння.
"Вони об'єктивно відображені у звіті, але загалом картина достатньо позитивна. Ми досягли того ефекту, якого ми хотіли", — зазначила віцепрем’єрка.
Чиновниця розповіла, що до кінця 2024 року Україна представить Євросоюзу дорожні карти з утвердження верховенства права, функціонування демократичних інституцій та реформи державного управління.
Як заявив єврокомісар з питань розширення Олівер Варгеї, Україна може отримати членство в ЄС до 2029 року.
Що відомо про вступ України в ЄС
Європейська рада на саміті у Брюсселі 23 червня 2022 року надала Україні статус кандидата в ЄС. Київ має провести декілька важливих реформ, пов’язаних, зокрема, з верховенством права, олігархами та корупцією. Також для цього потрібно виконати сім наступних умов:
- реформа Конституційного суду;
- продовження судової реформи;
- антикорупція, включно з призначенням керівника САП;
- боротьба з відмиванням коштів;
- втілення антиолігархічного закону;
- узгодження аудіовізуального законодавства з європейським;
- зміна законодавства про нацменшини.
Прем'єр-міністр Денис Шмигаль 26 вересня 2023 року повідомив, що на урядовому рівні 7 рекомендацій Єврокомісії щодо реформ, які треба провести для наступного кроку на шляху вступу до ЄС, повністю виконані.
8 листопада 2023 року Єврокомісія оприлюднила повний розгляд висновків, які були внесені в щорічну доповідь 2023 року щодо розширення в контексті ЄС подання української заявки на членство в Європейському союзі.
30 жовтня 2024 року Єврокомісія заявила, що Україна "виконала всі невиконані кроки", визначені у висновку Європейської комісії від 2022 року. Виконавчий орган ЄС готовий відкривати перші переговорні кластери з Україною на вступ до Євросоюзу у 2025 році за виконання подальших необхідних умов.