Перейти до основного змісту

Єврокомісія про початок переговорів щодо вступу в ЄС: Україні потрібні подальші зусилля

Наразі Україна "виконала всі невиконані кроки", визначені у висновку Європейської комісії від 2022 року. Виконавчий орган ЄС готовий відкривати перші переговорні кластери з Україною на вступ до Євросоюзу у 2025 році за виконання подальших необхідних умов.

Про це йдеться в оновленому звіті Єврокомісії про прогрес країн-кандидатів на вступ до ЄС.

Зокрема у звіті вказується, що Україна "продовжувала заохочувати доброчесність і заслуги в судовій системі, а також зміцнювати антикорупційну інституційну базу та нарощувати результати правозастосування в справах про корупцію на високому рівні"

Також там позитивно відзначені зусилля України щодо прав нацменшин, на яких наполягала, зокрема, Угорщина.

"Україна також переглянула своє законодавство щодо захисту прав осіб, які належать до національних меншин. Обмеження основних прав, пов’язані з воєнним станом, залишаються загалом пропорційними", – зауважує виконавчий орган ЄС.

Водночас у висновках сказано, що, попри прогрес у фундаментальних реформах, "потрібні подальші зусилля". Єврокомісія акцентує на подальшому створенні "надійного досвіду правоохоронної діяльності у справах про корупцію на високому рівні" та боротьбі з організованою злочинністю.

Також у Єврокомісії наголошують і на необхідності вдосконалювати реформи в галузі державного управління та децентралізації.

"Заходи з підтримки ремонту та реконструкції інфраструктури будуть ключовими для повного відновлення економіки, особливо в енергетичному секторі, який потребує подальшої децентралізації та поліпшення управління", – йдеться у звіті.

Серед іншого ЄК відзначає ратифікацію Україною Римського статуту й наголошує на необхідності привести у відповідність національне законодавство. При цьому скринінг українського законодавства на відповідність європейському, як сказано, у документі "просувається гладко".

"Якщо Україна виконає всі умови, Єврокомісія з нетерпінням чекає на відкриття переговорів щодо кластерів (переговорних розділів – ред.), починаючи з основ, якнайшвидше у 2025 році", – резюмується у документі.

Віцепрем'єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції та міністерка юстиції Ольга Стефанішина в ефірі телемарафону "Єдині новини" зазначила, що цей звіт ЄК — ключова рекомендація, що Україна відповідає всім критеріям для того, щоб перейти на наступні етапи переговорів вже у 2025 році.

"Фактично, кожен звіт містить ключову настанову на наступний рік, який або пригальмовує, або прискорює процес. Щодо України, визнано, що ми виконали всі необхідні критерії й просунулися достатньо для того, щоб почати переговори якнайшвидше, у наступному році по фундаментальному блоку. Це майже 10 переговорних розділів, які будуть відкриті одночасно вже у 2025 році", — сказала міністерка.

Стефанішина додала, що і цей звіт ЄК містить достатньо серйозні рекомендації, які дозволять Україні у 2025 році наростити свої спроможності.

Шлях України до Євросоюзу

Президент Володимир Зеленський 28 лютого 2022 року підписав заявку на членство України в Європейському союзі за спеціальною процедурою.

Вже 23 червня 2022 року Європейська рада на саміті у Брюсселі надала Україні статус кандидата в ЄС. Київ має провести декілька важливих реформ, пов’язаних, зокрема, з верховенством права, олігархами та корупцією. Загалом їх сім.

Прем'єр-міністр Денис Шмигаль 26 вересня 2023 року повідомив, що на урядовому рівні усі рекомендацій Єврокомісії повністю виконані та Україна готова до наступного кроку.

8 листопада 2023 року Європейська комісія рекомендувала Раді Європейського союзу розпочати процес перемовин про вступ України до Євросоюзу. Рада Європейського Союзу 21 червня 2024 року підтвердила затверджений раніше на рівні послів ЄС мандат на переговори про вступ з Україною до блоку. Перемовини розпочалися 25 червня у Люксембурзі.

Топ дня

Вибір редакції