У Європейській комісії розкритикували телемарафон "Єдині новини" та заявили, що Україна має працювати над відновленням "плюралістичного медіаландшафту". Зокрема Брюссель чекає від України відновлення роботи мовників.
Про це йдеться в оновленому звіті Єврокомісії про прогрес країн-кандидатів на вступ до ЄС.
Зокрема одне з критичних зауважень ЄК стосується фінансування з держбюджету телемарафону. Також пролунали сумніви про його об’єктивність.
"У 2023 році український уряд інвестував державні кошти в проєкт телевізійного марафону. Варто переоцінити, чи є це найкращий майданчик для вільної дискусії", – йдеться у звіті.
Також у Єврокомісії дали зауваження телеканалу "Рада", головним завданням якого мало б бути "поширення інформації про парламентську діяльність, у тому числі про роботу представників парламентської опозиції", а також щодо того, що трансляція засідань парламенту, зупинена у 2022 році — не відновилася.
Документ, у якому ЄК висловила ці критичні зауваження, є частиною щорічного звіту про усі країни-кандидати на вступ до ЄС, включно з Україною. У ньому, зокрема, аналізується дотримання державами засадничих європейських ЄС, до яких належить також повага до свободи слова і свободи вираження.
Що відомо про телемарафон "Єдині новини"
Загальнонаціональний інформаційний телемарафон "Єдині новини" був запущений 24 лютого 2022 року, у день початку повномасштабного вторгнення Росії на територію України. Для участі у марафоні у лютому об'єдналися провідні медіагрупи та телеканали: Суспільне, 1+1, "ТРК Україна" ("Україна 24"), ICTV/СТБ, "Рада" та "Інтер".
11 липня 2022 року Рінат Ахметов заявив, що Медіа Група "Україна" відмовляється на користь держави від усіх ефірних і супутникових телевізійних ліцензій своїх каналів і від ліцензій своїх друкованих медіа в Україні. За його словами, рішення продиктовано законом про олігархів.
21 липня Національна рада з питань телебачення і радіомовлення анулювала ліцензії 14 компаній, які належать бізнесмену Рінату Ахметову.
За даними "Детектора медіа", слот Медіа Групи Україна у національному марафоні отримають "1+1" або "Рада". Водночас "Прямий" та "5 канал" не отримував пропозицій долучитись до національного марафону.
У серпні 2022 року тодішній міністр культури та інформаційної політики України Олександр Ткаченко заявляв, що загальнонаціональний телемарафон "Єдині новини" буде продовжуватися до перемоги України у війні.
16 листопада 2023 року президент України Володимир Зеленський заявив, що вважає телемарафон "Єдині новини" одним з етапів незламності України та фактором єднання.
Телемарафон у звіті Держдепу США про порушення прав людини в Україні
Держдепартамент США вніс телемарафон "Єдині новини" до свого звіту про порушення прав людини в Україні за 2023 рік. У документі зазначають, що законодавство України передбачає свободу преси, проте марафон "дотримується урядової лінії" та демонструє контроль з боку держави.
У звіті згадуються медіа, які не допустили до участі в "Єдиних новинах" та тиск з боку Офісу президента навесні 2022 року. Йдеться про "5 канал", "Прямий" та "Еспресо". Також у цій заяві йдеться про те, що "уряд забороняв, блокував або застосовував санкції до ЗМІ та окремих журналістів, які вважалися загрозою національній безпеці або які висловлювали позиції", які влада вважала як підрив суверенітету України.
Коментуючи свободу вираження поглядів, автори звіту відзначили, що, за деякими винятками, люди в Україні можуть публічно і приватно критикувати владу та обговорювати питання, що становлять суспільний інтерес без страху перед "офіційними репресіями".