Bloomberg: Велика Британія та європейські країни посилять перевірки російського нафтового флоту

Нафтовий танкер пришвартований у комплексі Шесхаріс, що входить до складу ВАТ "Чорномортранснефть", дочірньої компанії ПАТ "Транснефть", у Новоросійську, Росія. AP

Велика Британія планує звернутися до кількох країн-членів ЄС із закликом до дій, спрямованих проти так званого "тіньового флоту" нафтових танкерів, які Росія використовує для обходу міжнародних санкцій.

Про це пише Bloomberg, посилаючись на співрозмовників, які ознайомлені із цим питанням, а також документи, які потрапили в розпорядження редакції видання.

Згідно з проєктом заяви, "невстановлена кількість" урядів має схвалити план в кулуарах зустрічі Європейського політичного співтовариства, яку в четвер, 18 липня, у Великій Британії проводить прем'єр-міністр країни Кір Стармер.

Зазначається, що вони мають на меті обмінюватися інформацією про російський флот, "координувати наші відповіді на ризики, які становлять його кораблі й посередники. Також у документі йдеться про працю з приватним сектором та іншими морськими зацікавленими сторонами над усуненням загрози.

Офіційні особи та експерти з різних країн створять групу і проведуть зустрічі, щоб терміново "вжити конкретних заходів".

Країни намагаються зробити так, щоб Росія була ще важче заробляти на своїх нафтових ресурсах.

"Тіньовий флот" Росії стає загрозою для наших країн та інших, які залежать від світових морів і океанів. Багато кораблів цього "тіньового флоту" не застраховані та погано обслуговуються. Багато з них займаються діяльністю, яка порушує його базові стандарти й правила безпеки та захисту довкілля", — йдеться в документі.

Крім цього за словами одного зі співрозмовників видання, який говорив на умовах анонімності, можуть бути введені санкції проти більшої кількості російських суден "тіньового флоту".

Що відомо про нафтові санкції

5 грудня 2022 року набули чинності обмеження цін країн Європейського Союзу на російську нафту морського походження. 3 грудня Рада ЄС ухвалила рішення про встановлення граничної ціни на нафту, що експортується Росією, на рівні 60 доларів за барель.

На початку травня 2022 року Єврокомісія представила країнам-членам ЄС проєкт нового пакету санкцій проти Росії, в якому, серед іншого, передбачено нафтове ембарго для РФ. На тлі цього повідомлення на світових ринках зросли ціни на нафту.

На початку липня 2022 року країни "Групи семи" домовилися обвалити ціни на російську нафту. Створивши таким чином спеціальний механізм, завдяки якому російську нафту не купуватимуть за вищою ціною, ніж це буде прописано в спільному договорі. Механізм має запрацювати 5 грудня 2022 року.

6 жовтня 2002 року ЄС затвердив 8-й пакет антиросійських санкцій, який зокрема закладає основу для необхідної законодавчої бази для впровадження обмеження цін на нафту, передбаченого G7. Обмеження мали набути чинності після 5 грудня 2022 року для сирої нафти та 5 лютого 2023 року для продуктів перероблення нафти.

Слідом за ЄС країни G7 та Австралія запровадили обмеження ціни на нафту, що постачається морським транспортом з Росії, на рівні 60 доларів за барель.