"Бобер", "Морок", "Лютий" — що відомо про українські далекобійні дрони, якими атакують військові обʼєкти в тилу РФ

Пожежа внаслідок атаки українського дрона на НПЗ на території Татарстану, 2 квітня 2024 року. Фото: Baza

"Україна тепер завжди матиме власну ударну силу в небі", — так 16 березня президент Зеленський прокоментував здатність країни виготовляти далекобійні ударні безпілотники. Це звернення зʼявилося в час, коли українські дрони почали мало не щоночі бити по російському нафтопереробному комплексу та іншим обʼєктам в тилу РФ й встановлювати рекорди з дальності польоту. Наприклад, 2 квітня БПЛА пролетів 1200 км та атакував завод по виробництву "Шахедів" у Татарстані, а за тиждень — НПЗ у Башкирії, який знаходиться за 1500 км від кордону.

До 24 лютого 2022 року в Україні взагалі не було виробництва далекобійних БПЛА, говорить технічний спеціаліст відділу безпілотних систем "Фонду Сергія Притули" Кирил Люков, а виробників різнопланових дронів було близько 20. З початку повномасштабного вторгнення ринок дронів в Україні кратно виріс. За словами прем‘єр-міністра Дениса Шмигаля, загалом, виробництво БПЛА зросло у 100 разів.

Одним з драйверів цього процесу є вимога частини західних партнерів, що досі не дозволяють бити своєю зброєю по території РФ. Як розвивається галузь українських далекобійних БПЛА та якими саме дронами Сили оборони атакують обʼєкти на території Росії — розповідає Суспільне.

UJ-26 "Бобер"

10 жовтня 2022 року, після чергового масованого обстрілу України, "Фонд Притули" з волонтером Сергієм Стерненком вперше відкрили збір на українські ударні дрони — "На помсту". Тоді зібрали 352 млн грн, на них закупили 142 БПЛА.

"З тієї партії дронів було уражено, зокрема, Ільський нафтопереробний завод. Це Краснодарський край. Уразили установку по переробці нафтопродуктів і декілька резервуарів з паливом", — говорить Кирил Люков.

50 дронів з того збору були далекобійними БПЛА UJ-26 "Бобер", дальність польоту яких — 800 км. Відомими вони стали, зокрема, після минулорічних ударів по "Москва-Сіті".

Волонтер Сергій Притула з українським ударним дроном "Бобер". Facebook / serhiyprytula

"Бобер" має незвичну форму, яку в аеродинаміці називають "качка". Передні крила дрону — менші за задні, двигун розташовується позаду. Через таку будову здається ніби дрон летить задом наперед.

Вага бойової частини цього безпілотника невідома, але цей БПЛА порівнюють з іранським Shahed-131. За даними порталу "Мілітарний" бойова частина Shahed-131 оцінюється в 10-15 кг.

Згідно зі звітом про збір "На Помсту" вартість 50 "Бобрів" становила 200 млн грн, тобто 1 такий БПЛА коштує 4 млн грн.

Пізніше гроші на ці дрони для Головного управління розвідки (ГУР) збирав фонд "Повернись живим" з волонтером Ігорем Лаченковим. Тоді закупленими "Бобрами" ГУР, зокрема, вразили завод із виробництва електроніки для ракет типу Х-31, Х-35 та Х-59, якими росіяни обстрілюють Україну. Загалом, БПЛА з того збору завдали збитків Росії на понад 900 мільйонів доларів.

"Лютий"

Цей дрон зовні нагадує турецький Bayraktar TB2, тільки зменшений. За даними "Української правди", "Лютий" має бойову частину вагою 50 кг, а використовують його нині для ударів по російських нафтопереробних заводах — атакують установки первинної переробки нафти, без яких неможлива робота НПЗ. Ці установки — невеликих розмірів, що потребує великої точності попадання.

За даними CNN точність "Лютого" забезпечує штучний інтелект, який допомагає орієнтуватися у просторі та уникати перешкод. Джерела Суспільного говорять, "Лютий" є повністю автономним, тобто здатним самостійно визначати маршрут та корегувати його, та додають, що нині виробник може виготовляти десятки таких безпілотників на місяць, а дальність польоту цього БПЛА — понад 1500 км.

"Морок"

Вперше про дрон "Морок" повідомила СБУ у вересні 2023-го. Тоді Служба безпеки збирала 60 млн грн на 33 таких БПЛА.

Цей дрон здатен летіти на 800 км, та має бойову частину у 30 кг. Тобто, має подібні характеристики до "Бобра". Візуально "Морок" схожий на реактивний літак. Видання "Мілітарний" припускає, він має позаду двигун внутрішнього згоряння, та може керуватись по GPS, без втручання пілота.

Волонтери Сергій Стерненко, Сергій Притула та Ігор Лаченков з українським ударним дроном "Морок". Facebook / serhiyprytula

За словами Кирила Люкова, ці дрони 12 березня вразили російський літак А-50 на авіазаводі у Таганрозі. Іншою ціллю "Мороків" був військовий аеродром біля міста Морозовськ у Ростовській області. Тоді — 5 квітня, СБУ знищила на ньому щонайменше шість російських літаків.

Можливості виробництва

Всього, за словами джерел Суспільного, Україна застосовує близько 10 моделей далекобійних дронів. Зокрема, в арсеналі Сил оборони є БПЛА, що можуть летіти на відстань до 2 000 км. Один з таких 2 квітня атакував виробництво "Шахедів" у Татарстані. Джерела Суспільного пояснюють, цей безпілотник може нести 100-300 кг вибухівки.

Експерти, з якими поспілкувалось Суспільне, порівнюють далекобійні БПЛА з авіацією. В них мають бути налагоджені системи навігації, зв'язку, які можуть протидіяти російській РЕБ — в середньому, дрон летить зі швидкістю 150-200 км/год, для подолання відстані у 1500 км йому потрібно 7,5-10 годин, тож він має вміти обходити зони російської ППО та радіоелектронні засоби захисту.

Наприкінці лютого міністр з питань стратегічних галузей промисловості Олександр Камишін заявив, що у цьому році Україна наздогнала Росію у кількості виробництва ударних дронів-камікадзе, подібних до "Shahed-131/136". Раніше, він казав, що протягом 2024-го планується виготовити понад 1000 дронів з дальністю польоту за 1000 км.

За даними Суспільного, Україна до кінця року планує виготовити 3000-3500 далекобійних БПЛА.