“Хлопці, літаємо! Всіх вітаємо!” Як воює розрахунок FPV-дронів ГУР МО на півночі Харківщини

Пілот і командир розрахунку FPV-дронів ГУР МО з позивним "Теплий" готується до роботи по позиціях російської піхоти, координати яких щойно передала розвідка. Вовчанська громада, Харківщина, травень 2024 року. Суспільне Новини/Олександр Магула

В Харківській області росіяни намагаються просуватись в сторону Липців, Вовчанськ — під постійними ударами авіабомб. Тактика армії РФ на цьому напрямку не змінилась: техніку практично не використовують, штурмують малими піхотними групами, а населені пункти, в які зайти не можуть — закидають КАБами. Один з ефективних способів не дати піхоті закріпитись — її ураження FPV-дронами. Як це робить підрозділ Ghost ГУР МО поблизу Вовчанська — у фоторепортажі Суспільного.

Зранку розрахунок Ghost заступає на чергування в одному з прикордонних сіл Вовчанської громади. У команді четверо людей: пілот, він же — командир розрахунку, штурман, спеціаліст з вибухівки та технік.

"Теплий", "Агент", "Здор" та "Молодий" — старі приятелі. До війни їх обʼєднувала любов до футболу, усі четверо — фанати харківського "Металіста". Після повномасштабного вторгнення стали "братами по зброї".

Щоб підготувати борт до польоту, спочатку розгортають та налаштовують обладнання. Це займає півгодини, а інколи й годину часу. Поки бійці розкладаються, між собою майже не спілкуються, кожен уважно робить свою частину справи.

"Теплий" і "Молодий" встановлюють антену для підтримки звʼязку пульта з дронами. "Здор" в підвалі покинутого будинку збирає дрони. "Агент" з планшетом в руках перевіряє відмітки цілей та якість покриття.

Бійці підрозділу Ghost "Теплий" і "Молодий" встановлюють антену на позиції, Вовчанська громада, Харківщина, травень 2024 року.

У роботі з БПЛА антена потрібна, щоб підтримувати звʼязок пульта оператора з дроном у повітрі, Вовчанська громада, Харківщина, травень 2024 року.

Пташки сидять на антені, яка допоможе тримати звʼязок з іншими бойовими "птахами", яких бійці підрозділу Ghost готують для роботи по російській піхоті. Вовчанська громада, Харківщина, травень 2024 року.

Військові перевіряють цілі, звʼязок і готують дрони до роботи — прикручують до них вибухівку. Вовчанська громада, Харківщина, травень 2024 року.

Сапер "Здор" готує дрон до роботи. Вовчанська громада, Харківщина, травень 2024 року.

FPV-дрон з вибуховим пристроєм готовий до роботи. Вовчанська громада, Харківщина, травень 2024 року.

Врешті розрахунок отримує повідомлення про потенційну ціль — на одній з ділянок розвідка виявила групу піхоти росіян.

— Хлопці, літаємо! Всіх вітаємо! — вітається з розвідниками на стрімі "Агент".

— Вони там на вулиці гуляють чи зайшли в будинок? — уточнює "Теплий".

— Зайшли за зелені ворота — каже "Агент".

— Ху*ово!

На екрані видно, що будинок міцний, побудований з цегли. Такі будинки — складна ціль, кажуть військові. Вони вирішують почекати й спершу дати уразити ціль іншим підрозділам, у яких є артилерія.

"Здор" передає готовий до роботи FPV-дрон на позицію до вильоту. Вовчанська громада, Харківщина, травень 2024 року.

Технік "Молодий" встановлює дрон на позицію, з якої пілот "Теплий" підніме його у повітря. Вовчанська громада, Харківщина, травень 2024 року.

Після кількох атак суміжників росіяни починають бігти в сусідню від будинку лісосмугу. Розвідники це фіксують — вилітають перші дрони "Теплого".

— Орієнтуйся по стежці, їх там вісім чоловік! — "Агент" передає інформацію "Теплому".

— Вони праворуч пішли! Прямо! Заходь на абордаж! Правіше! В той кут!

Від пульта пілота лунає звук "звʼязок втрачений". "Теплий" знімає окуляри й разом з "Агентом" вдивляється в планшет.

— Залетіли! Влучили по них, — доповідає "Агент" в спільний стрім.

— Молодці, — лунає у відповідь.

— Нормальна картинка була. Можемо ще раз спробувати, — каже "Теплий".

"Здор" починає готувати нові борти.

— Там їх скупчення було, біля посадки, — передивляється момент ураження "Агент".

— Зроби ще одну осколкову, — "Теплий" каже до "Здора".

— Хлопці, там ще кущ рухається. Зараз "Теплий" ще раз "вилетить", — передає у стрім "Агент".

"Здор" виносить споряджений гранатою дрон і передає "Молодому" для зльоту.

— Хлопці ми вилітаємо, підльотний час 2-3 хвилини, максимум 4. Ми в повітрі!— передають в стрім.

Дрон відривається від землі.

— Кущ прямо під тобою!

— Оцей!?

— Так! Є, ми зайшли в них! Зайшов прямо в них, давай кулачок!

— Добили під*рів!

Пілот підрозділу Ghost "Теплий" веде FPV-дрон до позиції російської піхоти. Вовчанська громада, Харківщина, травень 2024 року.

Розрахунок FPV-дронів ГУР МО працює по позиції противника. Вовчанська громада, Харківщина, травень 2024 року.

"Теплий" під час роботи на позиції. Вовчанська громада, Харківщина, травень 2024 року.

Розрахунок FPV-дронів ГУР МО працює по позиції противника. Вовчанська громада, Харківщина, травень 2024 року.

"Теплий" вносить у таблицю на лептопі час та координати ураження. "Молодий" вимикає обладнання. Команда задоволена роботою, передають на стрім: "Чекаємо на наступні цілі".

Російська артилерія цього дня не обстрілювала село, на вулицю повиходили місцеві. На перший погляд виглядає, що тут спокійно, лише вібруючий та пілікаючий "цукорок" нагадує, що розслаблятись не варто, бо небезпека може зʼявитись в будь-який час.

Коли вже починає сутеніти, "Теплий" і "Молодий" вирішують запустити Mavic 3T — дрон з нічником. Хочуть перевірити декілька потенційних точок з цілями, щоб спробувати їх уразити вночі. Вдень техніка противника майже не їздить.

"Молодий" готує "Мавік" до вильоту. Вовчанська громада, Харківщина, травень 2024 року.

"Теплий" і "Молодий" запускають розвідувальний "Мавік", шукають потенційні цілі для нічної роботи. Вовчанська громада, Харківщина, травень 2024 року.

В підвалі біля позиції, поки чекають, хлопці згадують старі історії з фанатського життя, обговорюють матчі "Металіста". Ностальгію перериває гуркіт. "Молодий", який якраз запалив цигарку на сходах біля виходу з погреба, різко присідає. Лунає перший вибух.

— КАБ! Зараз буде другий!

За кілька секунд знову чути звук авіабомби. Ще один вибух. Сильніший і значно ближче. Повітря від ударної хвилі долітає і до підвалу. Стара побілка сиплеться всім на голови. Через шпарину у дверях видно стовп диму над селом. На горизонті починає горіти посадка.

Дим від влучання керованої авіаційної бомби неподалік позиції, де працює розрахунок FPV-дронів Ghost. Вовчанська громада, Харківщина, травень 2024 року.

Після хвилини мовчання погріб наповнюється реготом бійців.

— Ніх*я собі! Ну, не по нас — вже добре.

— Це скоріш за все по тому красивому будинку де були хлопці раніше?

— Так, там "спалили" позицію.

Розрахунки FPV, як і будь-які інші підрозділи безпілотних систем, є пріоритетною ціллю. Якщо росіянам вдається визначити навіть їхню приблизну позицію, вони запускають туди авіабомби.

— КАБ — зброя боягузів, — підсумовує цей обстріл "Агент".

Бійці розрахунку FPV-дронів підрозділу Ghost ГУР МО працюють на півночі Харківщини, травень 2024 року.

"Теплий" очікує на нові координати, щоб підняти наступні борти у повітря і відпрацювати по російській піхоті. Вовчанська громада, Харківщина, травень 2024 року.