У Брюсселі відбулась офіційна церемонія приєднання Швеції до НАТО

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг і прем'єр-міністр Швеції Ульф Крістерссон потискають один одному руки під час пресконференції перед церемонією підняття прапора з нагоди вступу Швеції до НАТО в штаб-квартирі НАТО в Брюсселі в понеділок, 11 березня 2024 року. Фото: AP Photo/Geert Vanden Wijngaert

У Брюсселі у штаб-квартирі НАТО у понеділок, 11 березня, пройшла офіційна церемонія приєднання Швеції до Альянсу.

Про це повідомив Генсек НАТО Єнс Столтенберг.

Що сказав Генсек НАТО Столтенберг

“Для мене велика честь вітати вас сьогодні в штаб-квартирі НАТО. Тому що це справді історичний день. За кілька хвилин ми піднімемо шведський прапор тут, у штаб-квартирі НАТО, і по всьому Альянсу і привітаємо вашу країну як 32-го члена НАТО”, — сказав Столтенберг перед церемонією підняття прапора нового члена Альянсу у Брюсселі.

Він наголосив, що приєднання до НАТО добре для Швеції, добре для стабільності на півночі та добре для безпеки всього Альянсу.

“Швеція вже давно є нашим партнером. Тепер ви — союзник з усіма вигодами та обов'язками, які з цього випливають”, — сказав Генсек Альянсу на спільній з прем'єр-міністром Швеції пресконференції.

Столтенберг заявив, що коли президент РФ Путін розпочав повномасштабне вторгнення два роки тому, він хотів менше НАТО і більше контролю над своїми сусідами. За його словами, Путін хотів знищити Україну як суверенну державу. Але йому це не вдалося. НАТО більша і сильніша, Україна ближча до членства в НАТО, ніж будь-коли раніше, наголосив Генсек.

“І поки хоробрі українці продовжують боротися за свободу, ми стоїмо на їхньому боці, члени Альянсу продовжують оголошувати про мільярди доларів нової допомоги, в тому числі найбільший пакет допомоги від Швеції, який охоплює боєприпаси, засоби протиповітряної оборони і бойові катери”, — сказав Столтенберг.

Він додав, що президент РФ Путін розпочав цю війну, і він може закінчити її сьогодні. Але Україна не має такої можливості.

“Капітуляція — це не мир”, — заявив Столтенберг.

Що сказав премʼєр Швеції Крістерссон

Премʼєр Швеції Ульф Крістерссон відзначив, що шведська делегація у Брюсселі сьогодні складається не лише з членів Кабінету міністрів і головнокомандувача, але й Її Королівської Високості, шведської кронпринцеси Вікторії, і разом з нею шістьох лідерів партій. За його словами, це є важливим символом того, що шведський прапор замайорить у штаб-квартирі НАТО завдяки дуже сильній підтримці в  парламенті країни і серед народу Швеції.

За словами прем’єра Швеції, ситуація з безпекою в регіоні не була такою з часів Другої світової війни, і Росія залишатиметься загрозою євроатлантичній безпеці в осяжному майбутньому. Саме з огляду на це Швеція подала заявку на вступ до оборонного альянсу НАТО, щоб не лише отримати безпеку, але й забезпечити її.

За його словами, підтримка України є фундаментальною частиною цього. Україна хоробро бореться за власну свободу, але також захищає європейську свободу, наголосив Крістерссон.

“У Швеції ми любимо говорити і вважаємо, що у нас є унікальні військові можливості, щоб зробити свій внесок на землі, в повітрі і на морі. Ми зміцнюємо нашу оборону і подвоюємо оборонний бюджет, відтепер Швеція відповідає стандарту НАТО у 2% ВВП на оборонні витрати. Ми чесно готувалися до цього завдання протягом тривалого часу — фактично протягом останніх 30 років, але більш детально протягом останніх 2 років. Я дуже радий, що сьогодні ми зробили цей останній крок”, — сказав Крістерссон.

За його словами, зараз Швеція вступає в нову еру.

“Ми перейдемо від того, щоб слідувати за НАТО, до того, щоб бути НАТО. Я з нетерпінням чекаю на виконання цього важливого завдання”, — сказав глава шведського уряду.

Швеція офіційно вступила до НАТО як 32-й член трансатлантичного військового альянсу, поклавши край десятиліттям нейтралітету після Другої світової війни і століттям широкого неприєднання до великих держав на тлі зростання занепокоєння щодо безпеки в Європі після повномасштабного вторгнення Росії в Україну в 2022 році.

Члени протоколу прикріплюють шведський прапор під час підготовки до церемонії підняття прапора на честь вступу Швеції в штаб-квартирі НАТО в Брюсселі в понеділок, 11 березня 2024 року. Фото: AP Photo/Geert Vanden Wijngaert

Шведська кронпринцеса Вікторія спостерігає за тим, як військові готуються підняти прапор Швеції під час церемонії з нагоди вступу Швеції до НАТО в штаб-квартирі НАТО в Брюсселі в понеділок, 11 березня 2024 року. Фото: AP Photo/Geert Vanden Wijngaert

Військові піднімають прапор Швеції на щойно встановленому флагштоку під час церемонії з нагоди вступу Швеції до НАТО в штаб-квартирі НАТО в Брюсселі в понеділок, 11 березня 2024 року. Фото: AP Photo/Geert Vanden Wijngaert

Що відомо про вступ Швеції до НАТО

Швеція разом із сусідньою Фінляндією прагнули стати членами НАТО після вторгнення Росії в Україну в 2022 році. Туреччина 28 червня 2022 року погодилася підтримати вступ Швеції та Фінляндії до НАТО.

29 червня на саміті в Мадриді країни НАТО офіційно "запросили" Фінляндію та Швецію стати членами Альянсу.

Станом на 29 липня 2022 року дві третини членів НАТО ратифікували протоколи про вступ Швеції та Фінляндії до Альянсу

В серпні президент США Джо Байден підписав протоколи про вступ Фінляндії та Швеції до Північноатлантичного альянсу.

23 січня президент Туреччини Реджеп Ердоган сказав, що його країна не підтримає заявку Швеції на вступ у Північноатлантичний альянс через акцію у Стокгольмі, учасники якої спалили Коран.

4 квітня 2023 року Фінляндія офіційно стала 31-им членом НАТО. Біля штаб-квартири Альянсу у Брюсселі урочисто підняли прапор Фінляндії.

Між Туреччиною та Швецією є конфлікт, оскільки Анкара звинувачує Стокгольм у підтримці курдів, які заборонені у першій країні. Туреччина вимагає екстрадиції понад 130 підозрюваних, більшість з яких курдські сепаратисти.

У червні 2023 року Швеція змінила законодавство щодо боротьби з тероризмом, але незрозуміло, чи переконає це Туреччину дозволити країні приєднатися до НАТО.

23 січня 2024 року парламент Туреччини підтримав прийняття заявки Швеції на членство у Північноатлантичному альянсі. За підсумками переговорів, пропозицію ухвалили голосами 287 із 346 депутатів.

25 січня президент Туреччини Реджеп Ердоган схвалив ратифікацію членства Швеції в НАТО, підписавши відповідний документ.

26 лютого парламент Угорщини ратифікував протокол, що схвалює членство Швеції в Північноатлантичному альянсі. 2 березня спікер парламенту Угорщини ратифікував вступ Швеції до НАТО.

5 березня президент Угорщини Тамаш Шуйок затвердив протокол, що схвалює членство Швеції в Північноатлантичному альянсі.

Швеція 7 березня офіційно приєдналася до НАТО та стала 32 країною-членом військово-політичного Альянсу.