Литовські фермери не долучатимуться до польської блокади кордону. Що планують поляки

Протест фермерів проти транзиту російського зерна у Вільнюсі, Литва, 25 січня 2024 року. Фото: Getty Images

Литовські фермери не братимуть участі у блокаді польсько-литовського кордону, яка має розпочатися у п'ятницю 1 березня на пункті пропуску Будзіско-Кальварія.

Про це заявив президент Асоціації виробників зерна Литви Аушріс Мачіяускас, передає RMF24.

"Литовські фермери не блокували, не блокують і не мають наміру блокувати українське зерно. Ми бачимо проблему, але розуміємо ситуацію українських фермерів", — сказав Мачіяускас.

Він зазначив, що дійсно є проблема з контролем українського зерна, однак водночас підкреслив, що "більшою проблемою для литовських фермерів є російське зерно".

Як пише RFM24, поляки не виключали, що литовські фермери приєднаються до протесту. Польська сторона обгрунтовує своє рішення про блокування литовського кордону наявністю так званої системи зернової каруселі: нібито українське зерно в'їжджає в Люблінське або Підкарпатське воєводство як транзит через Польщу, потім прямує до Литви, а після перетину кордону повертається, змінює документи, і вантаж стає товаром ЄС, який вільно в'їжджає до Польщі.

Що відомо про протести польських фермерів

6 листопада 2023 року польські перевізники розпочали блокувати рух вантажівок у пунктах пропуску "Краківець-Корчова", "Ягодин-Дорогуськ" та "Рава-Руська-Гребенне".

Асоціація "Укравтопром" із посиланням на Міжнародну транспортну асоціацію зазначила, що причина страйків — надмірна конкуренція після лібералізації міжнародних перевезень між Україною та ЄС.

23 листопада до страйків на кордоні долучилися польські фермери, які протестували на пункті пропуску "Шегині — Медика".

Польські перевізники 11 грудня припинили страйк на пункті пропуску "Ягодин — Дорогуськ". Митниця запрацювала у звичному режимі, пропуск вантажівок відновили в обидва боки.

18 грудня польські перевізники знову заблокували рух вантажівок на міжнародному пункті пропуску "Ягодин-Дорогуськ".

Польські перевізники, які від листопада блокували пункти пропуску на кордоні з Україною, 16 січня досягли угоди щодо "певних умов" з урядом РП та призупинили протест.

9 лютого фермери у Польщі розпочали загальнонаціональний страйк. Акція протесту триватиме щонайменше до 10 березня.

Через декілька днів польські фермери оголосили, що мають намір 20 лютого заблокувати всі пункти пропуску на кордоні з Україною.

22 лютого прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск заявив, що польська влада внесе прикордонні переходи з Україною, а також ділянки автомобільних і залізничних доріг до переліку об'єктів критичної інфраструктури. Як сказав тоді Туск, це протягом найближчих годин після ухвалення рішення дозволить прибрати перепони на польсько-українському кордоні для постачань зброї та гуманітарної допомоги.